چهارشنبه , 30 مهر 1399
خانه / اخبار مالزی / سازمان بهداشت جهانی: پشه دنگی قابلیت پرواز تا طبقه بیست ویکم را داراست

سازمان بهداشت جهانی: پشه دنگی قابلیت پرواز تا طبقه بیست ویکم را داراست

بیا تو مالزی -

سازمان بهداشت جهانی وابسته به سازمان ملل طبق گزارشی تحقیقاتی که هفته پیش منتشر شد به بیش از 100 کشور جهان در خصوص ابتلا و شیوع تب دنگی هشدار داد…به نقل از خبر گزاری فارس این بیانیه که برپایه سری جدید تحقیقات انجام شده بر روی پشه آئدس و بیماری تب دنگی صادر شده است نظر افراد و کارشناسان را مبنی بر ناتوانی پشه مزبور برای پرواز در ارتفاعات را رد کرده و آورده است: بر اساس تحقیقاتی که در سنگاپور انجام شده پشه آئدس قابلیت پرواز تا ارتفاع 60 متری را داراست که این معادل ارتفاع یک آپارتمان 21 طبقه می باشد.

همچنین اعلام شده است که برخلاف نظرات قبلی این پشه تنها در آبهای آلوده راکد تخم گذاری نمی کند بلکه آبهای تمییز راکد نیز می تواند مورد استفاده پشه آئدس قرار گیرد.

اما با اینحال سازمان بهداشت جهانی بیماری تب دنگی را بیماری خاص فقرا اعلام کرده و آورده است که مبتلایان به تب دنگی را اکثرا افراد فقیر و افرادی که در زاغه های حاشیه شهر به سر می برند تشکیل می دهد.

در عین حال این سازمان تصریح کرده است که تب دنگی بیماری خاص شهرهاست و روستائیان بسیار کمتر به آن مبتلا می شوند.

محله های شلوغ و کثیف که تنها مورد استفاده اقشار فقیر جامعه در کشورهای استوایی می باشد مهمترین منابع مرگ ومیر ناشی از تب دنگی می باشد.

در این گزارش آمده استفاده از حشره کش ها می تواند چرخه زندگی این حشرات را دچار اختلال نماید.

علاوه بر کشورهای جنوب شرق آسیا نظیر اندونزی که سالانه صدها کشته ناشی از تب دنگی بر جای می گذارد کشوهای آمریکای مرکزی و جنوبی نظیر کوبا و برزیل نیز از اصلی ترین مراکز ابتلا به تب دنگی محسوب می شوند.

طی سال 2006 بیش از 346 هزار نفر در مجموع کشورهای آمریکای جنوبی به تب دانگ مبتلا شدند که از این جمع 71 نفر سرنوشتی جز مرگ نداشتند.

در برزیل هم منطقه ای به نام “ماتو گروسوو دو سول” بدترین ناحیه این کشور از لحاظ ابتلا به این بیماری می باشد که بیش از 55 هزار نفر از مبتلایان در این منطق سکونت داشته اند و سائوپلو پایتخت برزیل با 12 هزار مورد ابتلا به بیماری در جایگاه دوم قرار گرفته است.

دنگی نوع سوم مقاوم ترین و خطرناک ترین نوع دنگی در برزیل تشخیص داده شده است حال آنکه دو نوع دیگر دنگی یعنی نوع اول و نوع دوم نیز در این کشور به وفور یافت می شود.

آمار وزارت بهداشت مالزی حاكی است كه مركز اصلی بیماری در منطقه كوآلالمپور و حوالی آن می باشد كه به تنهایی 30 درصد مبتلایان به این بیماری را درخود جای داده است.
معمولا زمانی این بیماری گسترش می یابد كه تعداد پشه مزبور زیاد شود و این زمانی اتفاق می افتد كه آبهای فراوانی به صورت راكد رها شده باشند و رعایت بهداشت محیط به دقت انجام نگرفته باشد.
این بیماری محدوده وسیعی را از آمریكای لاتین، آفریقا و آسیا در اختیار دارد كه در برخی سالها گسترش آن تلفات سنگین انسانی برجای گذاشته است.
بزرگترین تلفات دنگی در سال 1981 در كوبا به وقوع پیوست و 100 هزار نفر را آلوده كرد كه از این تعداد 168 نفر كشته شدند.
علائم این بیماری نیز با سردرد، كمردرد و پشت درد، تب معمولا شدید و در برخی موارد خارش و جوش در قسمتهای مختلف بدن شروع می شود.
در حالات بسیار شدید آن شوك، خونریزی داخلی، سستی ماهیچه ها و كاهش شدید پلاسمای خون نیز به علائم بیماری اضافه می شود.
گفته می شود سالانه 100 میلیون نفر توسط این پشه گزیده می شوند كه 250 هزار نفر درسال با نوع حاد آن مواجه می شوند.
تاكنون 4 نوع پشه دنگی در جهان شناسایی شده كه به دنگی یك، دو، سه و چهار موسوم هستند كه بر اساس نقاط جغرافیایی گسترده شده اند.
تنها در استرالیا دو نوع دنگی آسیایی و دنگی بومی وجود دارد كه شمال این كشور را نیز در رده مناطق آلوده به دنگی تبدیل كرده است.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب