دوشنبه , 10 آذر 1399
خانه / اخبار ایران / سال نهنگ در راه است

سال نهنگ در راه است

بیا تو مالزی -

۹۱ سال پرآبی و سال آدم‌های عجیب…

سال خرگوش در حال تمام شدن است و به آغاز سال نهنگ یعنی سال 1391 نزدیک می‌شویم.

فلسفه این نامگذاری‌ها چیست و چه دلالت‌های فرهنگی و تاریخی پشت آنها وجود دارد.
 بر اساس یک اعتقاد مشترک بین ایرانی‌ها و چینی‌ها و بر حسب تقویم حیوانی هر سال یکی از این دوازده حیوان یعنی موش، گاو، پلنگ، خرگوش، نهنگ، مار، اسب، گوسفند، میمون، مرغ، سگ و خوک مأموریت دارد که زمین را بر دوش بگیرد و آن را حمل کند. بر این اساس هر سال به نام یکی از این حیوانات شناخته می‌شود.
در افسانه‌های چینی آمده است که بودا در آغاز سال نو همه حیوانات را دعوت کرد و از همه حیوانات تنها این دوازده حیوان دعوت بودا را پذیرفتند و بودا هم سرنوشت جهان را به دست این دوازده حیوان سپرد که یکی پس از دیگر در هر سال پدیدار می‌شوند.
مغول‌ها اولین اقوامی بودند که سال‌ها را به نام حیوانات نام‌گذاری کردند. سپس سایر زردپوستان نظیر چینی‌ها از آنها پیروی کردند. محققان معتقدند که تقویم حیوانی- ایرانی از تقویم چینی- مغولی متأثر است. در تقویم ایرانی سال نهنگ جایگزین سال اژدهای تقویم چینی- مغولی شده است.

خصوصیات عجیب متولدین سال نهنگ
طبق اعتقادات اقوامی که از تقویم حیوانی استفاده می‌کنند، فردی که در یکی از این سال‌ها مثلاً سال گاو یا موش به دنیا می‌آید، صاحب خصوصیات اخلاقی همان حیوان هم می‌شود. در طالع بینی‌ها درباره خصوصیات متولدین سال نهنگ اظهارات ضد و نقیضی آمده است.
در طالع سعد این افراد آمده است که هیچ چیز برایش غیرممکن نیست و هرچه در زندگی بخواهد، به راحتی بدست می‌آورد… در سیاست بسیار ضعیف است و … خیلی پرحرفی می‌کند و بالاخره او همیشه از کارها موفق بیرون می‌آید! این شهامت را دارد که اشتباهش را بپذیرد و..
در کتاب دایره‌المعارف طالع‌بینی نیز درباره متولدین سال نهنگ آمده است که زود گول می‌خورد، کمال‌گرا، مغرور، باهوش، محکم و با ‌اراده و است. دل به کسی نمی‌بندد و اغلب دچار بد‌ترین وضعیت‌ها می‌شود. معمولاً دیر ازدواج می‌کند، اما با موش عاشق‌پیشه، مار و خروس مغرور ارتباط خوبی دارد از بین تمام حیوان‌ها میمون قادر است که نهنگ را فریب دهد. ارتباط نهنگ و ببر(پلنگ) به ندرت می‌تواند آرام باشد و نیز باید از سگ بپرهیزد.
همانطور که می‌بینید طبق این طالع‌بینی‌ها بعضی از خصوصیات متولدین سال نهنگ بسیار متضاد است.

سال نهنگ؛ سال پرآبی؟
ترکان اویغوری معتقدند سال نهنگ سال پرآبی، باران و فراوانى است، زیرا نهنگ در آب است و آب نشانه روشنی و برکت. گفته می‌شود که کشاورزان آمدن یا نیامدن باران را در فصل کشت به این نسبت می‌دهند که سال بر پشت کدام حیوان است. به عنوان مثال اگر بر پشت خرگوش است، چون خرگوش در راه رفتن جست می‌زند، باران پراکنده می‌شود، اما اگر بر پشت نهنگ باشد چون نهنگ در اقیانوس زندگی می‌کند، سالی پرباران خواهد بود.
حالا باید منتظر ماند و دید که آیا سال نهنگ سال پربارش و پرآبی خواهد بود. آنهایی که زمستان امسال را دیدند و به طالع‌بینی هم اعتقاد دارند، می‌گویند بارش‌های زمستان امسال مقدمه‌ای برای ورود به سال نهنگ و پایان سال‌های کم‌آبی وخشکسالی بود. شما چطور؟ آیا شما هم به این چیزها اعتقاد دارید؟

 

منبع:پایگاه خبری قانون

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب