پنج شنبه , 7 مرداد 1400
خانه / اخبار ایران / سختگیری یا دست گیری؟ آیا ارز دانشجویی پرداخت می شود؟

سختگیری یا دست گیری؟ آیا ارز دانشجویی پرداخت می شود؟

بیا تو مالزی - بر اساس ماده ۱۰ قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور مصوب ۲۵/۱/۶۴ مجلس، دولت موظف است متناسب با میزان بودجه و رعایت آیین نامه های مربوط دولت هر سال علاوه بر دانشجویان ممتاز به تعدادی از دانشجویان اعزامی که امکان تامین هزینه های تحصیلی خود را نداشته باشند، در قبال اخذ تعهد رسمی بورس یا وام تحصیلی اعطا می کند.

حال شواهد امر نشان می دهد که در نوسانات ارزی دولت تا حدودی اولویت های خود را تغییر داده و درصدد است برای یکسان سازی وضعیت ارز به مقوله تخصیص «ارز دانشجویی» سمت و سوی دیگری دهد. «آرمان» در این گزارش از طرفی مشکلات دانشجویان ایرانی در خارج از کشور را بازتاب داده و از طرف دیگر به سراغ مسئولان موافق و مخالف تخصیص ارز دانشجویی نیز رفته است.

در نامه الکترونیکی امضا شده توسط پنج هزار و ۵۰۰ دانشجو به مسئولان کشور آمده است: ما جامعه دانشجویان شاغل به تحصیل یا در شرف تحصیل در خارج از کشور در تمامی گروه های تحصیلی اعم از پزشکی و غیرپزشکی در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و همچنین دانشجویان دارای فرصت مطالعاتی به سبب صدور بخشنامه اخیر بانک مرکزی جمهوری اسلامی مبنی بر پایان تخصیص ارز دانشجویی تا پایان نیمه اول سال ۱۳۹۷ و پیرو بروز مشکلاتی در تشکیل و بررسی پرونده توسط وزارت علوم و وزارت بهداشت و بانک های ذیربط با مشکل تهیه ارز دانشجویی با نرخ دولتی مواجه شده ایم. اقدامی که به حذف ارز دانشجویی نیز منجر شده است. بر اساس قوانین مصوبه کشور و قانون اساسی با توجه بند قانونی۹ و ۱۰ اعزام دانشجو به خارج از کشور مصوب ۲۵ فروردین سال ۱۳۶۴ مجلس که در پنج اردیبهشت سال ۱۳۶۴ نیز به تصویب شورای نگهبان درآمده است؛ دولت محترم موظف است برای داوطلبان واجد شرایط مذکور در این قانون اعتبارات ارزی مکفی و قانونی را در بودجه کل کشور در نظر بگیرد که این اعتبارات شامل تخصیص بورسیه، وام دانشجویی و ارز دانشجویی با نرخ مصوب دولت است. با توجه به متن صریح قانون، دولت موظف بوده اعتبار لازم برای ارز دانشجویی، بورسیه و وام تحصیلی را در بودجه سال ۱۳۹۷ تعیین کنند. با توجه به اینکه این ردیف از بودجه در بودجه پیشنهادی دولت و تصویب شده مجلس در سال ۱۳۹۷ مشخص شده است، قطع یا تعلیق ارز دانشجویی تا پایان سال ۱۳۹۷ برای هر یک از متقاضیان این ارز با شرایط ارائه شده توسط سازمان امور دانشجویان خارج از کشور تخطی کامل از قوانین مجلس و بودجه سال ۱۳۹۷ است.

آیا ارز پرداخت می شود؟
در کشور جمهوری چک سال اول پزشکی عمومی هستم. با یورو سه هزار و ۵۰۰ اومدم، الان باید با یورو ۱۲ هزار تومن برگردم. شهریه دانشگاهم سالانه ۱۳ هزار یوروس. به سال اولی پزشکی ارز دانشجویی تعلق می گیرد، اما بعد ۳۱ شهریور معلوم نیست که چه اتفاقی می خواهد بیافتد. به ما ارز می دهند یا خیر. بنده هم اکنون یک ساله اینجام. کیفیت زندگیم به مراتب افت کرده است. بلیت هواپیما رو گرون کردن. بلیتی که بنده ۷۰۰ هزار تومن می خریدم، الان باید سه میلیون تومن بخرم. اینجا هم بی نهایت تحت فشار هستم و مجبور در رستوران کار کنم تا خرج خوراک و اجازه ام در بیاد اونم با هزار زحمت. رشته تحصیلی من هم طوری هستش که واقعا وقت کار کردن برای من نمی مونه و به درسم لطمه می زنه. من چطوری هم کار کنم و هم ۳۶ واحد با معدل بالای ۱۵ که وزارت بهداشت می خواد رو برای انتقالی پاس کنم؟ اگر نتونم واحدها رو پاس کنم ، باید درس رو ول کنم و برگردم ایران که دو سال از زندگیم و شاید حدود ۳۰۰-۴۰۰ میلیون تومن پولم دود می شه می ره هوا. برای ثبت نام سال آینده اگه ارز اینجوری باشه مجبورم خونه بفروشم تا بتونم یک سال اینجا درس بخونم، بعدش انتقالی بگیرم به ایران با یک هزینه گزاف.

برم سر کار دوران تحصیلم طولانی می شه
تو ایتالیا دندون پزشکی می خونم. اولش که اومدم اینجا وضعیت خوب بود، اما الان خرج ماهانه حدود ۵۰۰، ۶۰۰ یورس که با نرخ ریال بالای شش میلیون تومن می شه. واقعا وحشتناکه. جدای از این تو ایتالیا کار پیدا کردن هم سخته. خصوصا برای خارجی ها. من در طول سال تحصیلی تمام روزای هفته باید از صبح ساعت ۹ تا حدود شش عصر دانشگاه باشم که عملا کار کردن برای در آوردن خرج زندگی غیرممکن می شه. الان از شش سال تحصیلی سال سومم. نصف راهو با کلی بدبختی اومدم و نمی تونم همینجوری بزارم همه زحمتام نیست بشه. من اینجا همراه با خود ایتالیایی ها یه امتحان کشوری دادم. مثل کنکور خودمون که واسش روزانه میانگین ۹ ساعت درس خوندم. تازه اگه بتونم برم سر کار، فقط باعث طولانی تر شدن دوران تحصیلم می شه.

طلاهای مادرم رو فروختم
من بعد پشت سرگذاشتن مشکلات فراوان تونستم پذیرش و ویزای کشور ایتالیا رو برای ادامه تحصیل بگیرم. الان در مقطع ارشد حمل ونقل ترافیک مشغول تحصیلم. ۱۸ تیر برای دریافت ارز دانشجویی ثبت نام کردم و نزدیک به پنج یا شش بار پیگیری یک پیام به شماره من اومد که امروز برای دریافت ارز به بانک تجارت تبریز مراجعه کنم که بعد از رفتن به بانک بهم گفتن که فهرستی برای اون ها ارسال نشده. من تازه با فروش طلاهای مادرم و قرض تونسته ام ۳۷میلیون جور کنم که برای ارز دانشجویی بدم و این ارز رو با خودم برای امرارمعاش ببرم، اما الان با این پولم نصف ارز رو هم نمی تونم ببرم.

ذره ذره پول پس انداز کردیم
تصور مردم این هست که قشر مرفه جامعه مایل به ادامه تحصیل در خارج هستند. در حالی که از مشکلات کاملا بی خبر هستند. افرادی که به هر دلیلی قصد ادامه تحصیل در خارج از ایران رو دارند زمان، هزینه و انرژی زیادی رو در این راه گذاشتن و با صرفه جویی ذره ذره پولشون رو پس انداز کردن تا بتونن به هدفشون برسن، اما یک شبه با تصمیمات مسئولان آینده هزاران نفر تحت تاثیر قرار گرفت، طوری که خیلی ها از ادامه تحصیل منصرف شدن و برای خیلی ها که در حال تحصیل هستن، ادامه تحصیل در خارج از ایران عملا غیرممکن شده و خیلی ها مثل من و خواهرم پذیرش سپتامبر رو به ژانویه منتقل کردیم تا شاید مشکل حل بشه. راستی این نکته رو هم بگم. بدون هیچ دلیلی در زمان مراجعه به دانشجویان کشور انگلستان می گن که ارز نمی دن، در حالی که به دانشجویان کشور آمریکا و بقیه کشورها با اینکه مدت تحصیل بیشتری نسبت به انگلستان دارند، ارز تعلق می گیره.

زحمتام به باد رفت
امسال موفق شدم از یکی از دانشگاه های خوب فرانسه برای سال اول مستر پذیرش بگیرم که ناگهان با فاجعه گرونی ارز مواجه شدم. اگه بخوام شرح حالی از وضعیت مالیم بدم؛ باید بگم که سه سال پیش پدرم به علت ورشکستگی ما رو ناگهان ترک کرد و من و مادرم با هم زندگی می کنیم. تو این سه سال من فقط زبان خوندم و همزمان در چند جا کار کردم و همه درآمدم رو پس انداز کردم. الان حدوده ٣۴ میلیون تومن جمع کردم، اما در حال حاضر با این پول حتی سه هزار یورو هم نمی تونم بخرم و این رسما یعنی بدبختی، یعنی سه سال زحمتام به باد رفت و علاوه بر این با این پول دیگه نمی تونم اونجا آینده ای داشته باشم.

نه راه پس دارم، نه راه پیش!
دانشجوی سال دوم پزشکی هستم که تو ایران کارشناسی ارشد عمران داشتم و هر کاری که بگین کرده بودم؛ از تعمیرات موبایل گرفته تا کارگری ساختمون و طراحی داخلی. تصمیم گرفتم رشته پزشکی بخونم تا تضمین شغلی داشته باشم. برای همین با کلی مصیبت، تحقیق، خوندن زبان و آزمون ورود راهیه دانشگاه در خارج شدم. اولش ماشینم رو فروختم و می دونستم که اگه پولش بزارم بانک با سودش می شه هزینه تحصیلم رو جور کنم، اما با افزایش ناگهانی دلار و سقوط ریال دیگه این امکان وجود نداره. نه راه پس دارم نه راه پیش. اگه برگردم دیگه همه چیزم رو باختم، حتی آن ماشینی که سال گذشته ۷۰ میلیون تومن قیمت داشت ، الان با ۲۰۰ میلیون تومن هم نمی توانم بخرم. من می شم یه شکست خورده. نابود می شم. از مسئولان تقاضا دارم حداقل ارز دانشگاه های تایید وزارت بهداشت رو قطع نکنید.

مرگ تدریجی آرزوهام
حدود سه سال پیش تموم زندگیم رو تعطیل کردم و پیگیر ادامه تحصیل در دانشگاه خارج از کشور شدم. از زبان خوندن بگیر تا کارای ریز و درشتی که لازمه انجام بشه برای پذیرش و سفارت و … توی این راه هزینه زیادی بابت زبان و هر دفعه ارسال مدارک به دانشگاه های خارجی و همینطور مصاحبه سفارت دادم. خرداد بود که تقاضای ارز کردم. اون موقع دلار حدود شش هزارتومن بود. اواخر خرداد از امور دانشجویی تماس گرفتن و گفتن ارز بهت تعلق گرفته می توتی بری بانک دریافت کنی. رفتم بانک گفتن، چون هنوز ویزات نیومده نمی تونیم برات کاری کنیم. منتظر بمون با ویزات بیا. سفارت آلمان حدود یک سال طول می ده تا بهت وقت مصاحبه بده و ممکنه بررسی مدارکت پروسه زمانبری بشه. هنوزم که هنوزه ویزام نیومده. من یه مقدار پول از پدرم قرض گرفتم برای ارز دولتی چون خیالم راحت بود که چند ماه پیش یک تاییدیه گرفتم و نمیان به منی که این تاییدیه رو دادن یهو بگن ارز نمی دیم. حالا اگه این ارز رو ندن کلا رفتنم کنسل می شه و منی که پدرم کشاورزه، براش مقدور نیس یکدفه دو و نیم برابر پول قبلی رو دوباره بهم بده. تموم این روزا و شبا با کابوس از خواب بیدار می شم. مرگ آرزوهام رو دارم جلوی چشمام می بینم. سه سال تلاشم کلا باد هوا بود. پولایی که با مشقت بابام برام هزینه کرد، الان همش به باد رفت.

خونه فروختم
دختر من سه ساله مالزی درس می خونه. اون زمان من یه خونه فروختم ۴۰۰ میلیون تومن. همون خانه الان شده یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان، یعنی تا اینجا ۸۰۰ میلیون متضرر شدم، سالی صد میلیون هزینه کردم براش، می شه سیصد میلیون، حالا به بچم بگم سال سومه برگرد پول ندارم، من یه فرصت توی دانشگاه خالی کردم برای بقیه و فرزندم رو با هزینه شخصی فرستادم خارج برای تحصیل، حالا باید بگم برگرد، همه چیز رو فراموش کن، زیان ما رو کی پاسخ می ده، عمر و زندگی فرزندم، من تا حالا ارز دولتی نگرفتم، اما الان مجبورم. دولت با تصمیماتش داره زندگی ما رو نابود می کنه، می گن برگرد داخل، ۲۰۰ میلیون بده بیا داخل درس بخون، خود مسئولان خودشون را جای ما بزارن. دولت یک سازمان عریض و طویل داره برای دانشجویان خارج از کشور و ما آن زمان ثبت نام پرونده تشکیل دادیم، چرا اون موقع نمی گفتن نرید، حالا که به مشکل خوردیم می گن چرا رفتید؟

سرگردانی دانشجویان در غربت
عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره وضعیت ارز دانشجویی در گفت وگو با «آرمان» می گوید: دولت هنوز وضعیت تخصیص ارز دانشجویی را تعیین تکلیف نکرده است. باید هرچه زودتر به این مساله بپردازد. اصلا چرا جدول مورد نظر خود را پخش نمی کند؟ علیرضا سلیمی می افزاید: مگر دانشجویان چقدر درآمد دارند؟ چرا علم و دانش در کشور ما کم بهاست؟ اصلا علم و دانش در کدام گروه از کالاها نزد دولت تعریف می شود؟ او ادامه می دهد: دولت نباید به علم و دانش بی تفاوت باشد. قطعا بی تفاوتی منشا بروز آسیب های فراوانی است. باید به آینده علمی کشور توجه کنیم. این عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان می کند: چرا نباید ارز دانشجویی تعریف شود؟ اکنون دانشجویان ما بلاتکلیف هستند. او بیان می کند: آیا تصمیم گیران می دانند دانشجویان در غربت و با نداشتن خانواده متمول چه می کشند؟ آیا آوارگی آنها را درک می کنند؟ این در حالی است که باید زودتر دانشجویان ایرانی در خارج را از سرگردانی نجات دهیم.

تخصیص ارز تحصیلی به دانشجویان برخی مقاطع ممنوع!
«بنده مخالف تعلق ارز دانشجویی به رشته هایی هستم که در دانشگاه های کشورمان وجود دارد. ضرورتی ندارد که بخواهیم هزینه دوباره داشته باشیم. شما می دانید که در سال های اخیر میزان ظرفیت و پذیرش دانشگاه های ایران افزایش یافته و دلیلی ندارد که بخواهیم به مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارز اختصاص دهیم.» این اظهارنظرات اسدا… عباسی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به «آرمان» است. به گفته او صرفا باید به دانشجویانی ارز تعلق گیرد که یا رشته تحصیلی مورد نظرشان در ایران نبوده یا محدودیت جذب برای آن وجود داشته است. عباسی عنوان می کند: نباید تخصیص ارز فراگیر شود. در غیر این صورت در حق دانشجویان واجد شرایطی که شهریه می پردازند، اجحاف می شود. این در حالی است که ارز دولتی متعلق به کالاهای ضروری است. بنابراین ضرورتی ندارد که ارز تحصیلی به افرادی تعلق گیرد که به علت تمکن مالی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در کشورهای دیگر به ادامه تحصیل می پردازند./سلامت نیوز

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب