پنج شنبه , 2 بهمن 1399
خانه / اخبار مالزی / سوگند چهاردهمین پادشاه مالزی

سوگند چهاردهمین پادشاه مالزی

بیا تو مالزی -

نخستین جلسه هیات دولت با معظم شاه…

“عبدالحلیم معظم شاه” سلطان ایالت کداه مالزی که به عنوان چهاردهمین پادشاه مالزی انتخاب شده، طی مراسمی در کاخ ایستانا نگارا کوالالامپور سوگند یاد کرد.

 به نقل از خبرگزاری رسمی مالزی(برناما)، دراین مراسم”نجیب رزاق” نخست وزیرمالزی، معاون وی و وزرای کابینه دولت مالزی حضور داشتند و پس از مراسم رسمی آغاز به کار پادشاه ، نخستین جلسه هیات دولت مالزی با پادشاه برگزار شد.

 

معظم شاه 83 ساله نخستین پادشاهی است که برای دومین بار دراین کشوربه مقام پادشاهی رسیده و پیش ازاین درسال 1970 تا 1975 نیز به عنوان پادشاه مالزی انتخاب شده بود. پادشاه در مالزی دارای اختیارات و وظایف تشریفاتی است و بر اساس توصیه های مجلس و کابینه عمل می کند.

پادشاه درمقام فرماندهی کل نیروهای مسلح کشور دارای اختیاراتی رسمی بوده و بعنوان بالاترین مقام کشور،تنفیذ نخست وزیر( پس از انتخاب شدن وی از طریق پارلمان) و توشیح پیشنهاد انحلال مجلس یا عدم قبول آن را بر عهده دارد.

پادشاه از میان خانواده سلاطین 9 ایالت از 13 ایالت مالزی بطور دوره ای و برای مدت 5 سال انتخاب می شود. در چهار ایالت دیگر که سلطان ندارند بالاترین مقام رسمی، فرمانداران انتصابی هستند که آنها نیز با ترتیب خاصی انتخاب شده و مقام تشریفاتی و اختیارات رسمی سلاطین را دارا می باشند.

 

منبع:خبرگزاری مهر

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب