یکشنبه , 3 مرداد 1400
خانه / اخبار ایران / ” شب قدر ” ، شب نزول قرآن و شب فرود فرشتگان بر زمین

” شب قدر ” ، شب نزول قرآن و شب فرود فرشتگان بر زمین

بیا تو مالزی -

"شب قدر"، شب نزول قرآن و برتر از هزار ماه است و فرشتگان در این شب به اذن خداوند بر زمین فرود می‌آیند و جمیع مقدرات بندگان را در طول سال تعیین می‌كنند و خوشا به حال كسانی كه تلاش می‌كنند تا قدر و منزلت این شب را دریابند.

در سوره‌های قدر، فاطر و دخان خداوند بارها بر عظمت شب‌های قدر و دانستن منزلت آن توسط انسان‌ها تاكید كرده است.

انسان در چنین شبی می‌تواند به خود بیاید و به بازنگری اعمال در طول سال بپردازد و از بارگاه خداوند تقاضای عفو و بخشش كند.

شب قدر شب استمداد از خداوند برای بخشش گناهان بزرگ و كوچكی است كه در طول سال مرتكب شده‌ایم.

برپایی آیین‌های ویژه و خاص از قبیل دعا و نیایش، شركت در محافل معنوی ادعیه جوشن كبیر و صغیر، ابوحمزه ثمالی و اقامه نمازهای صد ركعتی و حضور در مساجد و تكایا و قرآن بر سرگرفتن از جمله اعمال این شب‌های پرفیض و بركت است.

در این میان برای طلب عفو و بخشش از درگاه خداوند توسل جستن به ائمه اطهار و طلب شفاعت آنان در نزد خداوند از دیگر راه‌های توبه و بخشش در درگاه حق تعالی است.

طبق روایات ، شب قدر، شب بسیار مهمی در تاریخ زندگی انسان است به این معنا كه هر انسانی از مجموعه روزها و شبها در زندگی‌اش یك شب از همه برایش مهمتر است و آن شب قدر و تعیین سرنوشت او است.

بنابر آیات قرآن كریم در شب قدر همه امور و سرنوشت بشریت از آسمان به زمین نازل می‌شود كه از آن جمله می‌توان به تولدها، مرگ ها،صلح‌ها و جنگ ها اشاره كرد.

دعا، نیایش و نجوا كردن نیز در طول این شب‌ها پیوندی را میان انسان با آسمان برقرار می‌كند كه این‌ها همه در سرنوشت آدمی تاثیر دارند.

از جمله نكاتی كه در شب‌های قدر مورد سئوال قرار می‌گیرد این است كه چگونه می‌توان در این شب‌ها به حوایج و آمال رسید.

برای این سئوال دو جواب وجود دارد كه نخستین و مهمترین آن عبارت است از این كه در زمان دعا باید به رحمت و كرامت بی‌پایان خداوند در استجابت دعا، باور قلبی داشته باشیم.

باید در تمام وجود این اطمینان را داشته باشیم كه خداوند به واسطه رحمت و لطف به بندگان از گناه ما می‌گذرد و دعای ما را مستجاب می‌كند.

برای استجابت دعا باید صفای قلب و باطن داشت و دلهای پر از كینه، حسد وبدخواه را پاك كرد زیرا دل پر كینه هرگز نمی‌تواند خواسته‌های خود را از خداوند دریافت كند.

مومنان در این شبها باید بدانند كه نوع و نحوه خواستن از خداوند نیز در استجابت دعا بسیار مهم است.

از جمله آموزه‌های مهم دعا جمع‌نگری و ابراز خواسته‌های جمعی از خداوند است.

در دعا كردن به درگاه خداوند نباید خودخواه بود بلكه هر آنچه را برای خود می‌ -خواهیم باید برای جمع و دیگران نیز بخواهیم تا استجابت دعای ما حتمی شود.

قدر شبی است كه در آن قرآن به عنوان تنها راه نجات بشریت از ظلمت و تاریكی جهل و ستم باهدف برقراری عدالت به‌صورت كامل بر قلب پیامبر اعظم(ع) نازل شده است.

برای قرار گرفتن در این شب باید آن را درك كرد و اگر انسان بداند كه خداوند این شب را برای پرواز روح بشر به ملكوت قرار داده هیچ گاه حاضر نمی‌شود حتی اندكی از آن را از دست بدهد.

در این شب كه تقدیر قطعی انسان برای یك سال تعیین می‌شود نباید از ذخیره عمل صالح غافل بود.

بر اساس روایات قدر در دو مسئله محقق می‌شود،منزلت خود شب قدر و منزلت انسان كامل و اگر انسان قدر این شب را نداند خودش را تباه كرده است.

تقارن شب‌های قدر با ضربت خوردن و شهادت حضرت علی (ع) موید منزلت انسان كامل در این شب نورانی است.

امیر مومنان (ع) نسخه منحصر بفرد تاریخ بشریت در عبادت، حكومت و عدالت است به همین دلیل خداوند شهادت وی را همزمان با شبهای قدر قرار داده است تا انسان-‌ها با تمسك به زهد و دینداری علی به سعادت دست یابند.

براین اساس است كه باید قدر و منزلت این شب پربركت و نورانی را دانست و با صدق و خلوص از مسیر آن، خود را به خدای قادر سبحان رساند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب