سه شنبه , 29 مهر 1399
خانه / اخبار مالزی / شمارش معکوس برای سفر به فضا

شمارش معکوس برای سفر به فضا

بیا تو مالزی -

از مدتها پیش تلویزیون و روزنامه های مالزیایی روزشمار معکوسی را برای سفر فضانورد مالزیایی به فضا آغاز کرده اند که تنها 2 روز به اتمام آن باقی مانده است…

قرار است روز دهم اكتبر ، اولین فضانورد مالزیایی  با همكاری سازمان فضای روسیه به ایستگاه بین المللی فضایی اعزام شود. 

این اقدام مالزی به مناسبت پنجاهمین سالگرد استقلال این كشور از زیر سلطه استعمار بریتانیا می باشد.

فضانوردان مالزیایی كه پیش از این دوره های مختلفی را در روسیه گذرانده اند از سال گذشته در میان یك انتخابات عمومی از بین 11 هزار كاندیدای این پرواز ، انتخاب شده اند.

مالزی این سفر فضایی را در ازای خرید 18 فروند هواپیما سوخو به ارزش یك میلیارد دلار هدیه گرفته است.

پیش از این بداوی ، نخست وزیر مالزی طی مراسمی ، دو نفر نهایی به جای مانده از لیست 11 هزار نفری را از میان 4 نفری كه به مرحله نیمه نهایی راه یافته بودند ، معرفی نمود كه یكی از این دو نفر دندانپزشك و دیگری پزشك ارتش است و در نهایت دکتر شیخ برای این سفر برگزیده شد.

این پرواز كه قرار است از طریق پایگاه هوایی یوری گاگارین صورت گیرد ،چندین بار به تعویق افتاده است.

پیش از این قرار بود دوم سپتامبر ، این پرواز صورت پذیرد.

تبلیغات بسیار گسترده مالزی چه در زمان ثبت نام 11 هزار داوطلب این فرصت و چه بعد از آن در هنگام گزینش نهایی افراد ، همواره موجب توجه و جلب نظر عموم شده است.

در این خصوص اقدامات متنوعی نیز از سوی سازمان های دولتی و غیر دولتی انجام شده است كه از آن جمله به مباحث دینی می توان اشاره كرد كه مراكز علمی اسلامی مالزی به آن پرداخته اند.

انتشار جزوه ای در خصوص سوالات و مشكلات احتمالی فضانوردان مالزیایی در فضا بخشی از این اقدامات است در عین حال مالزی تبلیغاتی چند رانیز به عنوان اولین روزه دار در فضا مطرح نموده است.

دپارتمان توسعه اسلامی مالزی در این خصوص اعلام كرد كه هریك از این دو كه به فضا سفر كنند سومین مسلمانی است كه پس از شاهزاده عربستانی و انوشه انصاری ایرانی موفق به انجام این كار شده است اما وی اولین مسلمانی است كه درایام ماه رمضان به فضا می رود و اولین روزه دار در فضا است.

این دپارتمان تصریح كرده است كه فضانورد مزبور می تواند در این ایام روزه بگیرد و یا روزه خود را به بازگشت به زمین موكول نماید. اما در عین حال در اطلاعیه خود آورده است كه انتظار می رود نام فضانورد مالزیایی به عنوان اولین روزه دار در فضا ثبت شود.

منبع: ایران مالزیا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب