چهارشنبه , 12 آذر 1399
خانه / اخبار ایران / صدور سه میلیون گذرنامه در سال‌ 90

صدور سه میلیون گذرنامه در سال‌ 90

بیا تو مالزی -

رییس پلیس گذرنامه ناجا: ماه تولد مشمولان، مبنای ممنوع‌الخروجی است…

رییس پلیس گذرنامه ناجا با اعلام صدور بیش از سه میلیون گذرنامه در سال جاری از كشف بیش از یكصدهزار سند جعلی در هنگام صدور گذرنامه خبرداد و گفت: ماه تولد مشمولان مبنای ممنوع‌الخروج شدن آنان است.

به گزارش خبرنگار«حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سردار محمود صادقی با تشریح عملكرد اداره گذرنامه ناجا در سال جاری گفت: از ابتدای سال جاری تاكنون بیش از سه میلیون و 100 هزار گذرنامه الكترونیكی برای هموطنان صادر شده است كه این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 10 درصد افزایش داشته است.

افزایش 10 درصدی صدورگذرنامه در سال جاری

رییس پلیس اداره گذرنامه در ادامه با بیان اینكه همكاران ما در حین صدور گذرنامه یك‌هزار و 479 سند جعلی شامل كارت پایان خدمت، معافیت و شناسنامه جعلی كشف و ضبط كردند، گفت: صاحبان این مدارك جعلی به مراجع قضایی معرفی و تحویل داده شدند.

وی با اعلام خبر انهدام یك باند جعل كارت معافیت، پایان خدمت و شناسنامه برای متقاضیان گذرنامه در طول یك ماهه گذشته گفت: اعضای این باند دونفره برای 24 متقاضی گذرنامه مدارك جعلی صادر كردند كه این افراد با هماهنگی‌های قضایی دستگیر و تحویل دادسرا داده شدند.

صادقی با اعلام تشدید ممنوعیت تردد زائران انفرادی از مرزهای زمینی گفت: خروج زائران انفرادی از مرزهای زمینی به سمت عراق كماكان ممنوع است و افراد تنها تحت پوشش كاروان‌های سازمان حج و زیارت می‌توانند اقدام به سفر به عراق كنند.

وی با بیان اینكه كاروان‌های زیارتی نیز تنها می‌توانند از مرزهای چذابه، كامران، شلمچه و خسروی برای ورود به كشور عراق استفاده كنند، گفت: این ممنوعیت تنها شامل زائران انفرادی می‌شود و افرادی كه قصد تجارت و سفر به عراق را دارند جزو این قانون قرار نمی‌گیرند.

صادقی در ادامه با اشاره به آغاز به كار سامانه پیامكی پلیس گذرنامه گفت: از ابتدای سال جاری افراد متقاضی گذرنامه كه در هنگام ارائه مدارك تلفن همراه خود را نیز اعلام كردند از طریق پیامك از سوی پلیس گذرنامه ناجا در روند صدور گذرنامه خود قرار می‌گیرند.

به گفته وی در صورتی كه در مدارك ارسالی فرد متقاضی گذرنامه نواقصی وجود داشته باشد با ارسال پیامك به این فرد این متقاضی درجریان قرار خواهد گرفت.

ماه تولد مشمولان مبنای ممنوع‌الخروجی آنان است

صادقی در ادامه با بیان اینكه بر اساس دستورات جدید ماه تولد مشمولان مبنای ممنوع‌الخروج شدن آنان است، گفت: بیش از آن مشمولانی كه 18 سال آنها تمام می‌شد از ابتدای سال جدید ممنوع‌الخروج می‌شدند اما با ابلاغ‌های جدید ماه تولد فرد مبنای ممنوع‌الخروج شدن مشمول می‌شود.

صادقی در ادامه با اشاره به تمهیدات پلیس گذرنامه در آستانه نوروز گفت: افراد متقاضی گذرنامه برای تسریع در گذرنامه خود می‌توانند با ارائه فیش واریزی عتبات یا مدارك معتبر از خدمات ویژه پلیس گذرنامه استفاده كنند تا در روند صدور گذرنامه آنان تعجیل شود.

به گزارش ایسنا، صادقی در ادامه افزود: پلیس گذرنامه در ایام تعطیلات نوروز نیز آماده پاسخگویی به هموطنان به ویژه ایرانیان مقیم خارج از كشور است.

وی همچنین با بیان اینكه ایرانیانی كه در خارج از كشور اقدام به تعویض گذرنامه خود كرده و محل اقامت این افراد در صفحه سه گذرنامه ا یران قید شده باشد باید تا قبل از انجام سفر بعدی به اداره گذرنامه مراجعه كرده و اجازه خروج دریافت كنند، گفت: ایرانیانی كه در خارج از كشور اقدام به تعویض گذرنامه كردند اما محل اقامت این افراد كه در صفحه سه گذرنامه قرار دارد نام كشور دیگری قید شده است نیازی به مراجعه به پلیس گذرنامه ندارند.

رییس پلیس گذرنامه ناجا در مورد افزایش قیمت صدور گذرنامه در سال آینده گفت: در حال حاضر قیمت صدور گذرنامه برای هر نفر 60 هزار تومان است و افزایش قیمت صدور گذرنامه منوطه به مصوبه مجلس شورای است.

ضریب امنیت گذرنامه‌های بیومتریك بالاست

وی همچنین در مورد صدور گذرنامه‌های بیومتریك گفت: برای صدور گذرنامه‌های بیومتریك نیازمند گذرنامه‌های الكترونیك هستیم كه صدور گذرنامه‌های الكترونیك از اسفندماه سال 89 آغاز شده است.

صادقی با بیان اینكه در گذرنامه‌های بیومتریك علاوه بر درج مشخصات و عكس فرد متقاضی یكی از مشخصات زیستی این فرد در گذرنامه( چیپ‌رایت) وجود دارد گفت: ضریب امنیت گذرنامه‌های بیومتریك بالا است.

رییس پلیس گذرنامه ناجا در مورد برخی انتقادات درباره طولانی‌شدن زمان صدور گذرنامه گفت: در پایان سال به دلیل افزایش تقاضای گذرنامه از سوی مردم اوج كار پلیس گذرنامه تلقی می‌شود كه این افزایش كار باعث افزایش زمان صدور گذرنامه خواهد شد.

وی در ادامه با بیان اینكه در گذرنامه‌های الكترونیكی هر فرد باید یك گذرنامه داشته باشد، گفت: در گذشته پدر خانواده می‌توانست یك گذرنامه برای كل اعضای خانواده خود دریافت كند اما با الكترونیكی‌شدن گذرنامه‌ها هر فرد باید یك گذرنامه داشته باشد كه این مساله باعث افزایش میزان درخواست گذرنامه شده است.

زمان صدور گذرنامه 15تا 25 روز است

صادقی با بیان اینكه حضور گذرنامه‌های الكترونیكی به دلیل امنیت بالای آنان زمان‌بر است، گفت: به دلیل اوج كار زمان صدور گذرنامه 25 تا 30 روز شده بود اما در حال حاضر زمان صدور گذرنامه 15تا 25 روز است و تلاش می‌كنیم تا زمان صدور گذرنامه‌های الكترونیك به مانند گذرنامه‌های قدیمی به شش یا هفت روز برسد.

رییس پلیس گذرنامه ناجا با بیان اینكه پروسه صدور گواهینامه برای افرادی كه این سند را گم كرده‌اند یا گذرنامه آنان به سرقت رفته است همچنان شش ماه است گفت: كلیه افرادی كه گذرنامه آنان مفقود یا به سرقت می‌رود باید بلافاصله به اداره گذرنامه مراجعه و اعلام مفقودی كنند تا همكاران ما در سیستم این گذرنامه را فاقد اعتبار اعلام كنند.

وی با تاكید بر اینكه همچنان پروژه رسیدگی به گذرنامه‌های مفقودی شش ماه است، گفت:ا اگر فرد متقاضی عجله داشته باشد می‌تواند با ارائه مدارك مستند به اداره گذرنامه مراجعه و خواسته وی در كمیسیونی مطرح خواهد شد تا در روند صدور گذرنامه این فرد تسریع شود.

 

منبع:خبرگزاری ایسنا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب