سه شنبه , 29 مهر 1399
خانه / اخبار ایران / عدم تطابق مدرک اصلی ترین مشکل اشتغال ایرانیان در خارج کشور است

عدم تطابق مدرک اصلی ترین مشکل اشتغال ایرانیان در خارج کشور است

بیا تو مالزی -

بابك هاشم پور، رییس انجمن صنفی دفاتر شغلی و كاریابی‌های بین‌المللی كشور گفت: تطبیق نداشتن مدارك فارغ التحصیلان دانشگاهی ایران در دیگر کشورها از اصلی ترین مشکلات برای اشتغال ایرانیان در خارج از کشور است…

وی ابراز امیدواری نمود تا وزارت علوم بتواند برای رفع این مشكل پیشگام شود زیرا كه ضعیف عمل كردن وزارت علوم موجب خواهد شد در این زمینه با ضررهای بسیاری مواجه شویم.  

رییس انجمن صنفی دفاتر شغلی و كاریابی‌های بین‌المللی كشور با بیان اینكه نداشتن تطبیق مدارك موجب از بین رفتن بسیاری از بازارهای كشورهای خارجی شده است تصریح كرد: كارگرانی كه قصد اعزام به خارج از كشور دارند باید مسلط به زبان انگلیسی باشند.

وی ادامه داد: یكی دیگر از مشكلات ما این است كه اكنون كشور تحت فشارهای سیاسی كشورهای خارجی است كه موجب می‌شود هرچند كشورهای خارجی به نیروهای ایرانی نیاز دارند ولی این كار را انجام نمی‌دهند.

هاشم پور با اشاره به اعزام هیات‌هایی برای گفت‌وگو در زمینه صدور نیروی كار ایرانی به كشورهای شرق آفریقا در زمینه داروسازی و پزشكی بیان كرد: اكنون چینی‌ها به شدت در حال پركردن بازار كار مورد نیاز كشورهای آفریقایی و استرالیا كه قبلا از ایران نیرو می‌گرفتند هستند و هند، پاكستان و فیلیپین نیز با حمایت دولت‌های خود در این زمینه فعال و از رقیبان ما در این زمینه محسوب می شوند.

وی در ادامه با اشاره به همكاری با كشور افغانستان عنوان كرد: در این كشور خیلی از شركت‌ها می‌توانند فعال باشند كه با اعزام هیات‌هایی از ایران و شناسایی مناطق امن در این كشور در قسمت صدور خدمات فنی و مهندسی در آنجا فعالیت خواهیم كرد.

به گفته هاشم پور روسیه نیز از جمله كشورهایی است كه بازار فنی آن در حال ترقی است و برای اعزام نیروی كار ایرانی به این كشور باید افراد مسلط به زبان روسی باشند.

وی در مورد برنامه‌های بین‌المللی مراكز كاریابی‌ بین المللی كشور گفت: در قبل از ماه رمضان چند هیات به كشورهای تركیه و بلژیك اعزام شدند كه اجرایی شدن این تفاهم نامه‌ها بستگی به انعقاد قراردادهای مربوطه از سوی وزارت كار و كشورهای مربوطه دارد.

وی با اشاره به تبادل نیروی كار و صدور خدمات فنی و مهندسی در قالب تامین نیروهای انسانی به كشورهای تركیه و بلژیك طبق این تفاهم نامه‌ها افزود: بعد از ماه رمضان نیز با توجه به تبادل توریست‌ و تبادل فنی و مهندسی با كشور روسیه صحبت‌هایی شده است كه هیاتی برای گفت‌وگو در مورد تامین نیروی كار كارخانه‌های مربوطه كشور روسیه فعالیت كنند.

هاشم پور با اشاره به همكاری با كشور عمان در زمینه اعزام نیروی كار ایرانی به این كشور اظهار كرد: این كشور به شدت به پرستار و نیروی كار درمانی كشور ما نیاز دارد كه امید است با اعزام هیاتی برای گفت وگو به این كشور در این زمینه نیز بتوان اقدام كرد.

وی در ادامه گفت: در سال گذشته حدود هزار و 700 نفر اعزام نیروی كار به خارج از كشور از طریق كاریابی‌ها داشتیم و امسال این تعداد با توجه به تحریم‌ها و فشارهایی كه وجود دارد فعلا روند كندی داشته است ولی تلاش می شود در وهله اول به كشورهای جنوبی و حوزه خلیج فارس و استرالیا نیروی كار اعزام كنیم.

رییس انجمن صنفی دفاتر شغلی و كاریابی‌های بین‌المللی كشور با اشاره به ظرفیت‌های بالقوه ایران برای اعزام نیروی كار به خارج از كشور افزود: ایران با اجرایی كردن تفاهم نامه های خود می‌تواند 10 تا 20 هزار نیروی كار ایرانی را به خارج از كشور اعزام كند و مشكل اصلی ما انعقاد تفاهم نامه نیست بلكه مشكل در اجرای این تفاهم‌نامه‌هاست.

وی با تاكید بر اینكه سالانه ظرفیت 10 تا 20 هزار نیروی كار به خارج از كشور داریم اظهار كرد: فیلترهای موجود در اعزام نیروی كار به خارج از كشور با توجه به شرایطی كه كشورهای خارجی اعلام می‌كنند باعث می‌شود كه شاید حتی یك درصد از ثبت نام كنندگان نیز اعزام نشوند ولی با وجود این افراد مشتاق به اعزام به خارج از كشور بسیار زیاد است.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب