خانه / دانستنیها / عضلات پوشالی

عضلات پوشالی

بیا تو مالزی -

تجارت كثیف اینروزها در برخی باشگاه‌ها ورزشكاران را به سمت استفاده از آمپول‌های تقویتی و افزایش‌دهنده حجم عضلات پیش میبرد. 

 

این روزها تجارت كثیفی در برخی باشگاه‌های بدنسازی رواج پیدا كرده كه متاسفانه ورزشكاران را به سمتی سوق می‌دهد كه برای داشتن بدنی ورزیده حاضرند هر تركیبی را با عنوان آمپول‌های تقویتی و افزایش‌دهنده حجم عضلات استفاده كنند بی آن‌كه از عواقب این نوع تركیبات باخبر باشند.

 

شاید دانستن این نكته برایتان جالب باشد كه واژه دوپینگ اصالتا از زبان آفریقایی نشات گرفته و اشاره به نوعی نوشیدنی الكلی دارد كه برای مراسم رقص و آواز و بالا بردن انرژی به‌كار می‌رفته و كم‌كم پایش به دنیای ورزش نیز باز شده است. اما آن چیزی كه باعث شد تا مصرف این نوع تركیبات با نوعی چالش مواجه شود، به سال 1886 برمی‌گردد كه یك دوچرخه سوار به نام لینتون به دنبال مصرف یكی از همین تركیبات جان خود را از دست داد و آن زمان بود كه محققان و به تبع آن ورزشكاران به اثرات سوء این نوع تركیبات پی بردند. البته آمار تلفات ناشی از مواد نیروزا و دوپینگی به همین جا ختم نشد و سال‌های بعد نیز ورزشكارانی بودند كه یكی پس از دیگری به دلیل ناآگاهی از پیامدهای مصرف این مواد دچار مرگ‌های دلخراش شدند. به عنوان مثال در سال 1960 دوچرخه سواری دانماركی در المپیك رم به علت مصرف تركیبات مت آمفتامین هنگام مسابقه جان خود را از دست داد. این موج كم‌كم آنقدر گسترش پیدا كرد كه ورزشكاران مشهوری همچون دونده معروف سرعت، بن جانسون یا فوتبالیست بزرگ آرژانتینی، مارادونا نیز به مصرف این تركیبات رو آوردند و یك عمر آبرو و حیثیت ورزشی خود را یكشبه به باد دادند. بتدریج سوداگران این صنعت به فكر افتادند كه قدری نسل داروهای دوپینگی را تغییر دهند و به این شكل صنعت داروهای آنابولیك و نیروزا برای ورزشكاران پایه‌ریزی شد كه تا امروز هم ادامه دارد و هر روز كه می‌گذرد، شاهد تركیبی جدید هستیم كه تنها به بهانه داشتن بدنی ورزشكاری، هر چند مصنوعی جوانان ما را به ورطه نابودی می‌كشاند.

 

بدنسازی، بازار داغ مواد نیروزا

بدنسازی از دیرباز مورد توجه جوانان بوده و هست و به واقع در تمامی رشته‌های ورزشی نمی‌شود منكر اهمیت آن شد و همه ورزشكاران بر این عقیده‌اند كه این رشته ورزشی پایه و اساس همه ورزش‌ها به شمار می‌رود.

حتی این رشته ورزشی در تمام دنیا آنقدر پیشرفت كرده كه امروز كاملا علمی دنبال می‌شود و استادان برجسته آن حتی در كشور ما كم نیستند اما این‌كه چرا امروز در معدود باشگاه‌های بدنسازی جوانان را به استفاده از تركیبات نیروزا ترغیب می‌كنند پدیده‌ای است كه باید هر چه سریع‌تر با آن مبارزه كرد و از رشد قارچ‌گونه این بی‌فرهنگی ممانعت به عمل آورد.

آمپول‌های نیروزا

استروئیدهای آنابولیك پرطرفدارترین تركیبات نیروزا هستند.

در واقع افرادی كه اقدام به مصرف تركیبات نیروزا می‌كنند، استروئیدهای آنابولیزان را ابتدا انتخاب می‌كنند و به قولی از همان اول، بدترین را برمی‌گزینند. نمونه‌های شایع هورمون‌های آنابولیزان را می‌توان به گروه‌های زیر تقسیم‌بندی كرد.

متیل تستسترون:

عضله‌سازی در بدن همه ما تابع فعالیت هورمون تستسترون است و متیل تستسترون در حقیقت فرم خوراكی این هورمون به شمار می‌رود. این دارو كه فرم متیل‌دار شده تستسترون است، مقاومت بیشتری نسبت به تستسترون طبیعی بدن دارد و به همین دلیل در برابر آنزیم‌های كبدی كه مسوول متابولیسم آن هستند، بیشتر دوام می‌آورد و مدت طولانی‌تری در گردش خون باقی می‌ماند.

افرادی كه متیل تستسترون را برای عضله‌سازی مصرف می‌كنند اگرچه در مدت كوتاهی دارای عضلاتی قوی می‌شوند اما به تناسب آن در مدتی كوتاه‌تر، دچار نارسایی شدید كبدی می‌شوند چراكه متیل تستسترون بسرعت در كبد رسوب می‌كند و سلول‌های كبدی را از بین می‌برد. متاسفانه نارسایی كبد از جمله بیماری‌های مرموزی است كه در مراحل انتهایی بیماری خود را نشان می‌دهد و وقتی بیمار متوجه موضوع می‌شود كه دیگر كاری از دست تیم پزشكی بر نمی‌آید.

از نكات منفی متیل تستسترون نیمه عمر كوتاه این داروست و همین نكته سبب می‌شود كه فرد ورزشكار همچون نقل و نبات این قرص‌ها را مصرف كند تا سطح دارو به حد اثربخشی در خون برسد.

متیل هیدروكسی ناندرولون:

ناندرولون برای این دسته از بدنسازان اسمی آشناست، چراكه هم اثرات عضله‌سازی دارد و هم اثرات نیروبخشی، از این‌رو طرفداران زیادی را به سوی خود جلب كرده است.

این دارو كه با نام MHN معروف است، تركیبی جدید از ناندرولون است.

تركیبات ناندرولون را به شكل موضعی در عضلات تزریق می‌كنند و معمولا به شكل هفته‌ای یكبار در افراد آماتور و هفته‌ای چند بار در حرفه‌ای‌ها تزریق می‌شود.

متیل دینه لون:

این تركیب نیز یك استروئید خوراكی است كه به اختصار MD نامیده می‌شود و فورمولاسیون آن در سال 1960 تهیه شد و در آن سال‌ها به وفور مورد استفاده قرار گرفت و بتدریج با مشاهده عوارض آن كم‌كم از سیستم دارویی ورزشی خارج شد. این تركیب كه از جمله قوی‌ترین استروئید‌ها در دنیای دوپینگ بوده، 10 بار قوی‌تر از متیل تستسترون و به همان مقدار هم عوارض هورمونی‌اش بیشتر است.

متیل 1 تستسترون:

در سال‌های 1950 به عنوان استروئید تحقیقاتی تهیه شد و مورد استفاده قرار گرفت و هیچ وقت به عنوان یك تركیب كاربردی نتوانست جایی برای خود در میان ورزشكاران پیدا كند. مصرف این نوع تركیبات باعث عوارضی در بدن مردان ورزشكار می‌شده كه در ادامه به آنها اشاره می‌كنیم.

تركیبات تستسترونی نامتعارف:

باورش كمی سخت اما واقعیت دارد كه برخی ورزشكاران در حوزه بدنسازی بتازگی از تركیباتی استفاده می‌كنند كه منشا آنها هورمون‌های حیوانی است. در این بین تستسترون‌های اسبی، كرگدنی و فیلی از مهم‌ترین و متاسفانه پرطرفدارترین نمونه‌ها به شمار می‌رود.

این دسته ورزشكاران از همه جا بی‌خبر، آمپول‌های هورمونی این حیوانات را از طریق واسطه‌ها كه عموما در خود باشگاه‌ها هستند، تهیه می‌كنند و هر هفته نصف ویال 4 تا 5 گرمی را داخل عضلات تزریق می‌كنند به این امید كه هر روز عضلاتی فربه‌تر داشته باشند!
 

داروهای محرك سیستم عصبی مركزی

این دیگر یك درد ناشی از بی‌اطلاعی است كه بیشتر در ورزشكاران تازه وارد دیده می‌شود.

افرادی تازه وارد كه نمی‌توانند زیر فشار بیش از حد و غیر اصولی تمرینات دوام بیاورند به توصیه مربیان خود تصمیم می‌گیرند موادی مصرف كنند كه انرژی‌شان هنگام تمرین صد چندان شود، غافل از این كه این تركیبات عوارض بسیار خطرناكی دارند.

در این بین آمفتامین‌ها، مت آمفتامین‌ها، افدرین، پسودو افدرین، كوكائین و پروپانولامین از شایع‌ترین نمونه‌ها هستند كه با بدترین ناخالصی‌ها در محیطی كاملا غیربهداشتی تهیه می‌شوند. این تركیبات معمولا به شكل قرص مصرف می‌شوند و به محض اعتیاد فرد، فرم‌های تزریقی آن با قیمتی كمتر در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

عموما دیده می‌شود كه این افراد پس از مدتی كوتاه ورزش را به دلیل كاهش شدید عملكرد كنار می‌گذارند و همانند یك معتاد رو به مواد مخدر می‌آورند.

كورتون‌ها، مار‌های خوش خط و خال دنیای دوپینگ

از جمله پرطرفدارترین دسته‌های دارویی در بین ورزشكارانی كه عموما آماتور به شمار می‌آیند، كورتون است.

استقبال از این ماده به این دلیل است كه در مدت كوتاهی با پمپاژ آب به زیر پوست و لابه‌لای عضلات، ظاهری خوشایند برای فرد درست‌ می‌كند، غافل از آن‌كه این افزایش حجم تنها به دلیل آبی است كه در بین عضلات جمع ‌شده و به یكباره در عرض یك هفته از بین می‌رود و عوارض بسیار بدی را برای فرد ورزشكار به همراه می‌آورد.

داروهای ادرارآور

برخی ورزشكاران از داروهای ادرارآور برای كاهش وزن‌ خود استفاده می‌كنند. به عنوان مثال در عرض یك تا 2 روز 4 تا 5 كیلو وزن كم كرده و خود را برای یك تورنمنت آماده می‌كنند.

داروهای مخدر

هروئین، مورفین، كوكائین، شیشه و كراك تركیبات مخدری هستند كه براحتی در كوتاه‌ترین زمان ورزشكاران به دامش می‌افتند و دیگر راهی برای برگشت ندارند. این افراد كسانی بودند كه با آرزوی داشتن بدنی ورزیده و ورزشكار پا به باشگاه‌ها گذاشتند و در مدتی كوتاه بی‌آن‌كه خود بدانند در دام سوداگران مرگ افتادند و حال نه تنها ورزشكار نیستند كه یك معتاد محسوب می‌شوند.در این میان نوشابه‌های انرژی‌زا هم به نوعی به عنوان مواد اعتیادآور تلقی می‌شوند. در این نوع مایعات كه برای شبیه شدنشان به نوشابه‌های عادی اغلب اسانس و رنگ استفاده می‌شود افزودنی‌هایی از قبیل محرك‌های مجاز، ویتامین‌ها (بخصوص ویتامین‌های گروه B)‌ و مواد معدنی كه تولید انرژی می‌كنند، به كار رفته است.

دیگر مواد متشكله این نوشیدنی‌ها دانه قهوه، ساخارین (قند مصنوعی) و كراتین هستند و البته در برخی از آنها ممكن است مقدار زیادی گلوكز یا شكر نیز به كار رفته باشد، اما مواد اعتیادآوری كه در این نوشابه‌ها وجود دارند، كافئین و گیاه گوآرانا (GUARANA) است كه مصرف زیاد و طولانی مدتشان باعث می‌شود به آنها عادت كنیم (درصد این مواد در نوشابه‌های انرژی‌زا تقریبا با مقدار آنها در قهوه برابر است، البته میزان كافئین در انواع مختلف قهوه‌ها بسته به میزان برشته شدن دانه‌هایش، متفاوت است.)

طرفداران این نوع نوشیدنی‌ها بیشتر جوانان، دانش‌آموزان، افراد پر تحرك و ورزشكاران هستند. از آنجایی كه ترك این مواد كار سختی نیست و سردرد از اصلی‌ترین عواقب آن است، به اعتقاد كارشناسان اعتیاد به نوشابه‌های انرژی‌زا بیشتر جنبه روانی دارد.

این تنها گوشه كوچكی از مواردی است كه گریبانگیر ورزشكاران غافل می‌شود.

از نمونه‌های شایع تركیبات نیروزا برایتان گفتیم و حال بهتر است كمی هم از عوارض این نوع تركیبات بدانید.

عوارض مصرف مواد نیروزا

عوارض استفاده از مواد نیروزا كه فقط چند ماهی پس از مصرف آنها پدیدار می‌شود به دلیل به هم خوردن بالانس هورمونی در بدن فرد است كه با علائم ناخوشایندی همچون بزرگ شدن نوك سینه‌ها و ترشح شیر در آقایان، زمخت شدن صدا، خشن شدن پوست بدن و پرمویی فراوان خود را نشان می‌دهد.

در این میان عوارض قلبی ـ عروقی، خطرناك‌ترین عوارض و البته شایع‌ترین آنها به شمار می‌رود. این‌كه دیده می‌شود ورزشكار هنگام ورزش دچار ایست قلبی می‌شود، دقیقا به همین دلیل است. این دسته از افراد در مدت یك سال دچار هایپرتروفی و پرگوشتی عضلات قلبی می‌شوند و همین موضوع با مكانیسم اختلال در خونرسانی قلب زمینه بروز سكته‌ها و ایست قلبی را در فرد ایجاد می‌كند.

اختلالات كبدی هم در راس عوارض و جزو شایع‌ترین آنها به شمار می‌روند. به این دلیل كه متابولیسم و تخریب این دسته از هورمون‌های اگزوژن در كبد است و فشار زیادی به آن وارد می‌كند. این افراد در مدت كوتاهی دچار نارسایی‌های شدید كبدی می‌شوند كه البته برگشت‌پذیر نیست و فرد ورزشكار در مدتی كوتاه كبد خود را از دست می‌دهد و زندگی بدون كبد هم كه امكان‌پذیر نیست.

عوارض‌ منفی جنسی هم از جمله پیامدهای مصرف این مواد هستند كه گرچه بسیاری از این ورزشكاران از عقیمی و ناتوانی جنسی ناشی از آن اطلاع دارند اما از اهمیت موضوع و عمق فاجعه بی‌اطلاع هستند. مصرف این نوع تركیبات با اعمال اثر روی بیضه‌ها سبب نارسایی برگشت ناپذیر آنها می‌شود و به تبع آن باعث كاهش تعداد و عملكرد اسپرم‌ها در آقایان و حتی تخمك‌ها در خانم‌های استفاده‌كننده می‌شود و در مدت چند ماه فرد ورزشكار را می‌تواند برای همیشه از لذت بچه‌دار شدن محروم كند.

متاسفانه مدتی است كه مواد نیروزا در سالن‌های آیروبیك و تناسب اندام خانم‌ها نیز مشاهده می‌شود و با عناوینی دروغین اعم از شكل‌دهنده بدن، كاهنده و سوزاننده چربی‌های اضافی و… در اختیار آنها قرار می‌گیرد غافل از آن‌كه همگی تركیباتی محرك و مخدر هستند كه در مدت كوتاهی علاوه بر معتاد كردن ورزشكار عوارض دیگری همچون رشد موهای زائد در كل بدن، كلفت شدن صدا، تحلیل شدید سینه‌ها، سركوب شدید شیرسازی، پوست چرب و پیدایش آكنه‌های شدید در پوست صورت برایشان به همراه دارند.

دکتر کیوان رضوانی
منبع:روزنامه جام جم

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

عزت پایدار, برای مردی که به بازیگری آبرو داد

بیا تو مالزی - انتظامی بازیگری با هوش و با شخصیت بود هنرمندی صاحب سلیقه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب