خانه / اخبار مالزی / عناوین خبری ایران و مالزی

عناوین خبری ایران و مالزی

بیا تو مالزی -

عبدالله بداوی بار دیگر به عنوان نخست وزیر مالزی سوگند یاد کرد…

نخست وزیر مالزی امروز (دوشنبه) سوگند یاد كرد و به تمام درخواست‌ها برای استعفایش در پی یك شكست انتخاباتی كه منجر به ضعف بازارهای محلی شد، پایان داد. به گزارش خبرگزاری رویتر، حزب ائتلاف چند نژادی عبدالله احمد بداوی، نخست وزیر مالزی به نام جبهه‌ی ملی (باریسان ناسیونال) در انتخابات پارلمانی تنها توانست به یك اكثریت نسبی دست یابد كه این بدترین نتیجه برای وی تاكنون بوده است.
 

در پی این نتیجه برای بداوی، قیمت‌ها در بازار سهام مالزی هفت درصد سقوط كرد. نخست وزیر مالزی كه در لباس سنتی مالایایی در كنار اعضای كابینه و مقامات دولت در كاخ گنبددار عظیم پادشاه مالزی ایستاده بود، متن سوگند نامه‌ی خود را قرائت كرد. اگرچه عبدالله بداوی چهار سال پیش توانست با به دست آوردن یك ركورد در پیروزی انتخابات به امید ایجاد تغییر و تحول دولتی ائتلافی را شكل دهد اما آیده‌ی سیاسی وی هم اكنون در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

این در حالی است كه نجیب رزاق، معاون نخست وزیر گفته است: من به عنوان معاون رییس حزب (باریسان ناسیونال) به رییس حزب (بداوی) كمك خواهم كرد تا بر مشكلات غلبه كند. در انتخابات مالزی اپوزیسیون اسلام‌گرایان و اصلاح‌طلبان موفق شدند در 5 ایالت به پیروزی چشمگیر دست یافته و زنگ خطر را برای دولت حاكم به صدا درآوردند.

با اعلام نتایج انتخابات ماهاتیر محمد، نخست وزیر سابق مالزی از بداوی مصرانه خواسته بود از مقام خود كناره‌گیری كند. ماهاتیر محمد كه اكنون اظهار می‌دارد در گزینش عبدالله بداوی به عنوان جانشین خود دچار اشتباه شده و در عوض نجیب رزاق، معاون كنونی نخست وزیر را باید جانشین خود می‌كرد، در گفت‌وگو با خبرگزاری رویتر بیان كرد: ‌بداوی باید مسوولیت این شكست را به گردن بگیرد. ائتلاف باریسان از سال 1957 كه مالزی از بریتانیا كسب استقلال كرد تاكنون به طرز موثر و كارسازی بر این كشور حكومت كرده است. عبدالله بداوی چهار سال پیش با وعده درخصوص ایجاد اصلاحات، سكان هدایت ائتلاف جبهه‌ی ملی مالزی را در ثبت پیروزی بی‌سابقه و چشمگیر در انتخابات پارلمانی این كشور در دست گرفت.

بر اساس نتایج انتخابات پارلمانی مالزی ائتلاف حاكم به رهبری بداوی توانست حائز 62 درصد كرسی‌های فدرال شود. این در حالیست كه این ائتلاف در انتخابات پیشین 90 درصد كرسی‌های پارلمان را تصاحب كرده بود. مشكلات عبدالله بداوی از آن جهت حادتر شده كه حتی كرسی‌های ایالت پنانگ، یعنی زادگاه وی نیز در كنترل احزاب اپوزیسیون قرار گرفته است. طبق نتایج، حزب چپ گرای اقدام دموكراتیك (DAP) در ایالت پنانگ، قطب صنایع الكترونیك مالزی، به پیروزی دست یافت.

حزب اپوزیسیون اسلام‌گرای مالزی (PAS) نیز پیروزی‌های مهمی را در ایالت‌های كرا و پراك به ثبت رساند و توانست در پایگاه مردمی خود در ایالت كلانتان واقع در شمال شرقی مالزی نیز قدرت را هم‌چنان حفظ كند. احزاب اقدام دموكراتیك و اسلام‌گرا به همراه حزب مردمی عدالت یا حزب پارتی كیدیلان كنترل ایالت صنعتی سلانگور و تقریبا كلیه‌ی كرسی‌های قابل احراز كوالالامپور را تصاحب كردند. نتایج اعلام شده از سوی كمیسیون انتخاباتی مالزی نشان می‌دهد كه ائتلاف جبهه‌ی ملی در پارلمان 222 عضوی این كشور حائز 137 كرسی شده و اپوزیسیون 82 كرسی پارلمان را به خود اختصاص داده است.ایسنا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب