سه شنبه , 29 مهر 1399
خانه / اخبار ایران / عوارض خروج ایرانیان خارج از كشور حذف شد

عوارض خروج ایرانیان خارج از كشور حذف شد

بیا تو مالزی -

بعد از كش و قوس‌های فراوان، سرانجام وعده‌های مسئولان درباره حذف عوارض خروج ایرانیان خارج از كشور، تحقق پیدا كرد…

بر این اساس، از این پس، ایرانیان مقیم خارج، در صورت برخورداری از شروط ذكر شده در قانون، موظف به پرداخت عوارض خروج نیستند.

این اقدام از سوی كمیسیون امور اجتماعی و دولت الكترونیك و بر اساس پیشنهاد شورای عالی امور ایرانیان خارج از كشور، در راستای تسهیل رفت و آمد ایرانیان مقیم خارج كشور انجام گرفت. بر این اساس، آن عده از اتباع ایرانی كه اقامت آنها در خارج از كشور در گذرنامه توسط نمایندگی قانونی تصریح شده باشد، از پرداخت عوارض خروج معاف می‌شوند.

پیش از این، همه افرادی كه از مرزهای ایران خارج می‌شدند باید برای هر بار خروج از مرزهای هوایی كشور 25 هزار تومان و برای هر بار خروج از مرزهای زمینی و دریایی 5 هزار تومان عوارض خروج پرداخت می‌كردند. همچنین برای ایجاد تعادل در مبادلات توریستی، مقرر شده بود عوارض خروج از كشور از طریق مرزهای هوایی به مقصد كشورهای امارات عربی متحده، تركیه، چین، فرانسه، انگلیس، آمریكا و بلغارستان برای مرتبه اول معادل 30 هزار تومان و برای دفعات بعدی 40 هزار تومان اخذ شود.

با این حال، پرداخت عوارض خروج برای ایرانیان مقیم خارج از كشور كه به ایران سفر می‌كردند، بیش از آنكه مشكلی اقتصادی باشد، مشكلی عملی به حساب می‌آمد. كمبود وقت برای مراجعه به بانك و یا فراموش كردن پرداخت این عوارض و بروز مشكلات در فرودگاه از قبیل تعطیل بودن بانك و یا به همراه نداشتن پول ایرانی برای پرداخت عوارض به همراه صف‌های طولانی پرداخت این مبلغ، از جمله دردسرهای این عوارض بود.

اما در نیمه اول سال گذشته، شورای عالی امور ایرانیان مقیم خارج از كشور در جلسه‌ای به ریاست رئیس‌جمهور تصمیم‌های تازه و مهمی برای تسهیل در رفت و آمد جماعت ایرانی مقیم خارج به كشور گرفت كه قرار بود در اسرع وقت عملی شود.

در این جلسه مهم، با حذف عوارض خروج از كشور برای ایرانیان مقیم خارج در جلسه شورای عالی موافقت و مقرر شد كه آیین‌نامه آن در اسرع وقت تهیه و به تصویب شورای عالی برسد.

این اقدام به دلیل وجود صف‌های طویل، پرداخت عوارض خروج كشور صورت گرفت و قرار بر این شد تا این عوارض به قیمت بلیت اضافه و از روی بلیت اخذ شود. در این جلسه همچنین قرار شد كارت تردد برای گروهی از هموطنان صادر شود كه به دلایل شرایط ویژه، مثل به عهده گرفتن مسئولیت‌هایی نظیر ریاست بیمارستان و مناصب و پست‌های نظیر آن در برخی كشورها، تابعیت خود را ترك كرده‌اند و اكنون علاقه‌مند به رفت و آمد به كشور هستند.

اسفندیار رحیم مشایی معاون رئیس‌جمهور و جانشین شورای‌عالی امور ایرانیان خارج از كشور هم در سفر خود به دبی اعلام كرد كه ایرانیان مقیم خارج از كشور به زودی برای مسافرت به ایران و خروج از كشور از پرداخت عوارض خروج معاف می‌شوند.

نتیجه آن بود كه هموطنان مقیم خارج از كشور، تا اعلام قطعی اجرایی شدن این قانون، مدت‌ها در تعلیق به سر بردند تا حدود یك سال بعد، دولت تصمیم نهایی را بگیرد.
هم اكنون، بر اساس تبصره 2 از بند 15 اصلاحی آئین‌نامه اجرایی برنامه سوم توسعه، همه دارندگان گذرنامه‌های سیاسی و خدمت، خدمه خطوط پروازی و سایر وسایل نقلیه عمومی زمینی و دریایی، دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از كشور و دارندگان اجازه خروج دانشجویی از پرداخت عوارض خروج معاف هستند.

علاوه بر این، ‌بیمارانی كه با مجوز شورای پزشكی برای درمان به خارج از كشور اعزام می‌شوند، اتباع ایرانی كه اقامت آنها در گذرنامه توسط نمایندگی قانونی تصریح شده است، دارندگان پروانه گذر مرزی و جانبازان انقلاب اسلامی كه برای معالجه به كشورهای  دیگر اعزام می‌شوند، مسافر محسوب نمی‌شوند و نباید عوارض خروج پرداخت كنند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب