دوشنبه , 10 آذر 1399
خانه / گزارش تصویری / عید فطر در کشورهای مسلمان

عید فطر در کشورهای مسلمان

بیا تو مالزی - جهت دیدن ادامه تصاویر بر روی ادامه متن کلیک کنید..

نماز عید فطر در تهران

نماز عید فطر در تهران

در روز عید فطر مسلمانان پس از یک ماه روزه داری برای شکرگزاری به نماز عید فطر می روند.

جمهوری های تازه استقلال یافته

جمهوری های تازه استقلال یافته

مسلمانان جمهوری های تازه استقلال یافته شوروی نیز در روز عید فطر برخلاف دوران سابق که تحت محدودیتهای شدید حکومتی بودند، با خاطری آسوده نماز عید را برگزار می کنند.

آیین دختران هندی

آیین دختران هندی

مسلمانان هندی نیز در پایان ماه رمضان جشن می گیرند. در این روز دختران هندی حنا بر دستهای خود می بندند.

افغانستان؛ زیارت اهل قبور

افغانستان؛ زیارت اهل قبور

مردم مسلمان افغانستان با شروع دهه سوم ماه مبارک رمضان به خانه تکانی و نظافت پرداخته و با حضور در بازارها و خرید لباسهای جدید و شیرینی و مواد غذایی به استقبال عید فطر می روند. از سنت های کهن مردم این کشور آن است که در روز عید فطر، پس از اقامه نماز عید به زیارت اهل قبور می روند.

عید فطر در پاکستان

عید فطر در پاکستان

مردم پاکستان در این ایام این است که دامادهایی که هنوز عروسی نکرده‌اند، به همراه خانواده و فامیل برای عروس عیدی می‌برند. ونیز تازه‌عروس‌ها و تازه‌دامادها به دیدار خانواده‌های خود می‌روند.

عید فطر در پاکستان

عید فطر در پاکستان

هم‌چنین طبخ غذاها و شیرینی‌های مخصوص از دیگر رسوم مردم این کشور در عید سعید فطر است.

عید فطر در پاکستان

عید فطر در پاکستان

مسلمانان در روز عید فطر، به خاطر نعمتهای معنویی که در ماه رمضان کسب کرده و آنچه درباره نعمتهای مادی آموخته اند، شکر گذاری میکنند و به همین دلیل هر مسلمان موظف به پرداخت فطریه است.

عید در مالزی

عید در مالزی

در مالزی، این روز را هاری رایا عیدالفطری مینامند و هاری رایا (Hari Raya) به معنی روز جشن است. عید فطر در مالزی نیز مانند کشورهای مسلمان دیگر جشن گرفته میشود. از شب قبل خیابانها با صدای تکبیر و تبریک فرا رسیدن عید پر میشود.

عید فطر در عراق

عید فطر در عراق

دولت عراق سه روز به مناسبت عید فطر تعطیل اعلام کرده است. در عکس عبدالعزیز حکیم، نماز عید فطر را اقامه کرده است.

نماز در تهران

نماز در تهران

مردم ایران در روز عید فطر در مصلای تهران حضور پیدا می کنند. در این روز مصلای تهران شاهد حضور گسترده مسلمانان از هر قشر و صنفی است.

عید فطر در اندونزی

عید فطر در اندونزی

یک رسم دیگر در اندونزی، مودیک (mudik) نام دارد و به معنای بازگشت به سرچشمه است و در طی آن، مهاجرینی که از شهرهایی چون جاوه یا جزایر دیگر اندونزی به جاکارتا آمده اند، برای چند روز به موطن خود باز میگردند و از والدین و اقوام خود دیدن میکنند.

عید فطر در اندونزی

عید فطر در اندونزی

در اندونزی، این عید، عید الفطری نامیده میشود. به دلیل وجود چند فرقه مختلف در بین مسلمانان اندونزی، اکثر مردم برای پرهیز از اختلاف به زمانی که از طرف دولت اعلام میشود اقتدا میکنند. این روز، یک تعطیلی عمومی است و تعطیلات چند روز قبل از عید آغاز شده و تا چند روز بعد ادامه دارد و مدارس نیز برنامه خاصی برای این مدت در نظر میگیرند.

عید فطر در عمان

عید فطر در عمان

عید سعید فطر در کشورهای حوزه ی خلیج فارس نیز از رنگ و بوی خاصی برخوردار است. در این کشورها، روز عید فطر درهای کاخ برای دیدار از پادشاه یا امیر آن سرزمین باز است. مردان این مناطق پس از اقامه ی نماز با یکدیگر رو بوسی می کنند. مراسم رو بوسی در این کشورها سنت خاصی دارد

در این روز تمام افراد خانواده بهترین لباسهای خود را بر تن میکنند و در نماز عید شرکت مینمایند. قبل از نماز، موذنین با خواندن اذان، پایان ماه رمضان را اعلام کرده و مردم را به نماز دعوت میکنند.

منبع : پایگاه تحلیلی فرارو

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

آجیلی که فروش نمی رود/تصاویر

بیا تو مالزی - بی‌رغبتی مردم برای خرید آجیل عید… باتوجه به افزایش بسیار زیاد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب