پنج شنبه , 1 آبان 1399
خانه / دانستنیها / غذاهایی که مارا می خوابانند!

غذاهایی که مارا می خوابانند!

بیا تو مالزی - مسلما اگر بدانید که چه غذاهایی موجبات خواب راحت تر شما است، از آنها صرفه نظر نمی کنید. در واقع تغذیه مناسب و صحیح می تواند باعث فراهم شدن خوابی راحت تر شود.

در ادامه به بررسی نکات اساسی پیرامون روش تغذیه  صحیح برای داشتن خوابی راحت تر که در گروه ترجمه سلامت نیوز تهیه شده است می پردازیم.

 

1- منابع غذایی حاوی تریپتوفان: همه ما از خاصیت جادویی شیر گرم برای رفتن به سرزمین خواب و رویا مطلع هستیم. بد نیست بدانید که مواد لبنی حاوی مقدار قابل توجهی از تریپتوفان است که نقش موثری در افزایش خواب دارد. سایر منابع حاوی تریپتوفان عبارتند از: عسل، موز، ماکیان و جو.

غذاهایی که مارا می خوابانند!

2- غذاهای غنی از کربوهیدرات: به عنوان مکمل غذاهای لبنی باعث افزایش مقدار تریپتوفان خون می شود. بنابر این مقدار کمی از این غذاها – نان و پنیر، ماست و نان خشک، شیر و….- کمی قبل از خواب ، باعث داشتن خواب راحت تر می شود. اما توصیه می گردد که از خوردن غذاهای بسیار شیرین و کربوهیدارته تنها، اجتناب کنید، زیرا خواب شما را بر هم می زند.

غذاهایی که مارا می خوابانند!

3- غذای سبکی قبل از خواب تناول کنید: اگر دچار بی خوابی شده اید، خوردن مقدار بسیار جزئی از غذا باعث خواب بهتر می شود. اما توجه کنید که این غذاهای سبک ، آغازی برای وعده های سنگین غذا آنهم در آخر شب نشود. پر خوری و کلا غذای سنگین باعث ایجاد فشار بر دستگاه گوارش می شود و خواب و آرامش فرد را بر هم می زند.

غذاهایی که مارا می خوابانند!

4- خوردن غذای سرخ کرده و همبرگر را ترک کنید. دلیلی دیگر برای صرفه نظر کردن از غذاهای چرب، داشتن خواب راحت است. محققان معتقدند که هرچه قدر در طول روز غذای چرب مصرف کنید، شب هنگام کمتر موفق به خوابیدن می شوید.

غذاهایی که مارا می خوابانند!

5- هشدار در مورد غذاهای کافئین دار: خوردن یک فنجان قهوه در بعد از ظهر کافی است تا خواب شب را برهم زند. حتی مقدار جزئی کافئین نیز خواب را از بین می برد. بنابر این مراقب سایر غذاهای حاوی کافئین نیز باشید، مثل : شکلات، چای، کولا و…

غذاهایی که مارا می خوابانند!

6- داروهایی که حاوی کافئین هستند: بعضی از انواع داروهای تجویزی و غیر تجویزی نظیر داروی سرماخوردگی، داروهای مدر، قرص کاهش وزن و مسکن های درد حاوی کافئین هستند. بنابراین قبل از مصرف داروها لطفا برچسب دارو را مطالعه کنید و عوارض جانبی آن نظیر بی خوابی و یا اختلالات خواب را بررسی کنید.

غذاهایی که مارا می خوابانند!

7- از نوشیدن مشروب در آخر مهمانی و اواخر شب اجتناب کنید: مشروب یا الکل ممکن است باعث شود که سریع به خواب فرو روید، اما به طور متوالی در طول شب بیدار خواهید شد. در واقع الکل باعث سردرد، تعریق شبانه، کابوس و …..می شود.

غذاهایی که مارا می خوابانند!

8- هشدار در مورد مواد غذایی سنگین و چاشنی دار: دراز کشیدن با شکم پر ناراحت کننده است، زیرا در هنگام خواب دستگاه گوارش کندتر عمل می کند. غذاهای چاشنی دار و سنگین باعث سوزش معده می شود. بنابر این سعی کنید ، حداقل 4 ساعت قبل از خواب ، خوردن غذاهای سنگین را ترک کنید.

غذاهایی که مارا می خوابانند!

9- هشدار در مورد غذاهای پروتئینه: خوردن پروتئین برای سلامت و ساختار بدن لازم است. اما خوردن این مواد به عنوان غذای سبک قبل از خواب، انتخاب درستی نیست. زیرا مواد غذایی سرشار از پروتئین هضم سخت تری دارد و بعلاوه حاوی امینو اسید تیروزین است که باعث افزایش فعالیت مغز می شود. بنابراین از خوردن این غذاها قبل از خواب اجتناب کنید.اکتفا به نان و پنیر و یا نان خشک و …انتخاب درست تری خواهد بود.

غذاهایی که مارا می خوابانند!

10- خوردن مایعات را بعد از ساعت 8 شب ترک کنید: مصرف آب و مایعات در طول روز لازم و ضروری است. اما بهتر است قبل از خواب، مصرف مایعات را کمتر کنید. زیرا باعث می شود که در طول شب به طور مکرر برای رفتن به توالت از خواب بیدار شوید.

غذاهایی که مارا می خوابانند!

11- مصرف دخانیات برای کسب آرامش ، روش درستی نیست: نیکوتین تاثیری مشابه کافئین دارد. بنابر این از کشیدن سیگار قبل از رفتن به بستر و یا بلا فاصله بعد از بیدار شدن در نیمه شب اجتناب کنید.

غذاهایی که مارا می خوابانند!

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

عزت پایدار, برای مردی که به بازیگری آبرو داد

بیا تو مالزی - انتظامی بازیگری با هوش و با شخصیت بود هنرمندی صاحب سلیقه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب