خانه / اخبار مالزی / فضانورد مالزیایی به زمین بازگشت

فضانورد مالزیایی به زمین بازگشت

بیا تو مالزی -

دكتر"شیخ مظفر شوكور" نخستین فضانورد مالزیایی و همراهانش پس از اتمام سفر فضایی موفقیت‌آمیز ‪ ۱۱‬روزه خود به زمین بازگشتند…

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از برناما، سفینه فضایی "سایوز تی ام آ-‪ "۱۰‬كه حامل فضانور مالزیایی و دو همراه وی "فئودور یورچیخین" و "اولگ كوتوف" بود در ساعت ‪ ۱۸‬و ‪ ۳۷‬دقیقه عصر یكشنبه (به وقت مالزی) در پایگاه فضانوردی آركیلك (‪ (Arkylk‬قزاقستان بر زمین نشست.

بنابه این گزارش، مدت زمان طی شده توسط سفینه فضایی حامل دكترشوكور و همراهانش از محل "ایستگاه فضایی بین‌المللی" (آی.اس.اس) به زمین سه ساعت و ‪ ۲۳‬دقیقه به طول انجامید.

"نجیب تون رزاق" معاون نخست وزیر مالزی و "جمال‌الدین جرجیس" وزیر علوم و فناوری و نوآوری این كشور به همراه جمعی از مسوولان بخش فضایی روسیه از جمله استقبال‌كنندگان هنگام بازگشت دكتر شوكور و همراهانش به مركز كنترل ماموریت روسیه واقع در پایگاه آركیلك بودند.

به گزارش ایرنا، بازگشت موفقیت‌آمیز نخستین فضانورد مالزیایی و همراهانش به زمین در رسانه‌های مالزی بازتاب گسترده‌ای داشت.

تمامی شبكه‌های داخلی مالزی روزیكشنبه به‌طور مستقیم لحظات خداحافظی دكتر شوكور با فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین‌المللی و مراحل قرار گرفتن وی و همراهانش در سفینه فضایی برای بازگشت به زمین را پخش كردند.

"شیخ مظفر شوكور" پزشك ‪ ۳۶‬ساله و مسلمان مالزیایی پس از انتظار فراوان در ساعت ‪ ۲۱‬و ‪ ۲۱‬دقیقه(به وقت محلی) روز چهارشنبه مورخ ‪ ۱۱‬اكتبر(‪ ۱۹‬مهر) به اتفاق دو همراه خود سفری ‪ ۱۱‬روزه به فضا را آغاز كرده بود.

با آغاز سفر فضایی نخستین كیهان نورد مالزیایی، رسانه‌های این كشور دكتر شوكور را به عنوان "اسطوره ملی" برای مالزی نام نهادند.

طرح اعزام فضانورد مالزیایی به فضا بخشی از قرارداد یك میلیارد دلاری مالزی با روسیه بوده كه بر اساس آن، این كشور همچنین ‪ ۱۸‬فروند جت جنگنده "سوخو ‪ ۳۰‬ام.كی.ام" از روسیه خریداری كرد.

دولت مالزی پیشتر ابراز امیدواری كرده بود كه نخستین فضانورد مسلمان روزه‌دار را درایام ماه مبارك رمضان به فضا بفرستد كه این ایده با اعزام شوكور محقق شد.

دكتر شیخ مظفر شوكور نهمین مسافر فضایی مسلمان است كه به ایستگاه بین المللی فضایی سفر كرده است.

خانم "انوشه انصاری" فضانورد ایرانی، نخستین زن مسلمانی بود كه سپتامبر سال ‪ ۲۰۰۶‬میلادی (شهریور ‪ (۱۳۸۵‬به ایستگاه بین‌المللی فضایی سفر كرد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب