شنبه , 28 فروردین 1400
خانه / اخبار افغانستان / فضل‌حق عبادی، هنرپیشه نامدار افغانستان درگذشت

فضل‌حق عبادی، هنرپیشه نامدار افغانستان درگذشت

بیا تو مالزی - فضل‌حق عبادی، بازیگر سینما و تئاتر افغانستان که بیشتر به علت ایفای نقش در سریال “شیر آغا و شیرین گل” شهرت داشت، در سن ۷۵ ساگلی در ویانا (وین) پایتخت اتریش درگذشت.

این هنرپیشه رادیو تلویزیون افغانستان که به “ف عبادی” مشهور بود، در طول زندگى هنرى خود در چهار فیلم‌، یک سریال و ده‌ها نمایشنامه از جمله “باغ آلبالو” و “او پدرم نیست” نقش بازی کرد.

کبیر عبادی، یکی از بستگان او، به بی‌بی‌سی فارسی گفت که شوق و علاقه آقای عبادی به هنر از دوران کودکی آشکار شده بود. او که هنوز دانش‌آموز کلاس چهارم در مکتب/مدرسه ابوریحان بیرونی بود، “برای نخستین بار در نمایشنامه‌ای نقش بازی کرد”.

از کارهای معروف تلویزیونی او می‌توان از “شیر آغا و شیرین گل” نام برد. این سریال که در دهه نود میلادی در مسکو پایتخت روسیه تهیه شد، تلاش کرد تا ابعاد زندگی مهاجرت در خارج از افغانستان را به تصویر بکشد.

فضل‌حق عبادی، بازیگر سینما و تئاتر افغانستان (راست)

در کنار پیشه هنرمندی، آقای عبادی مدت ۳۰ سال به عنوان معلم در مکاتب مختلف شهر کابل کار کرد. همچنین، او برای مدت کوتاهی در سال ۱۳۷۱ اتشه/وابسته فرهنگی سفارت افغانستان در روسیه بود.

علت مرگ این بازیگر سینما و رادیو تلوزیون افغانستان “بیماری طولانی و سکته مغزی” گفته شده است.

فضل‌حق عبادی در سال ۱۹۴۴ در شهر کابل به دنیا آمد و ازسال ۱۹۹۸ به اینسو با خانواده خود در پایتخت اتریش زندگی می‌کرد./بی بی سی

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

وزارت دفاع افغانستان: ولسوالی دهنه‌غوری را پس از سه سال از طالبان پس گرفتیم

بیا تو مالزی - امروز وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که نیروهای امنیتی این کشور شب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب