خانه / دانش و فناوری / فیلم مشاجره پادشاه اسپانیا با چاوز، عامل انتشار ویروس‌های رایانه‌ای

فیلم مشاجره پادشاه اسپانیا با چاوز، عامل انتشار ویروس‌های رایانه‌ای

بیا تو مالزی -

فیلم مشاجره پادشاه اسپانیا با هوگو چاوز، رییس جمهوری ونزوئلا، یكی از مهمترین علل انتشار وسیع آلودگی‌های رایانه‌ای طی هفته گذشته (‪ ۲۷‬آبان تا ‪ ۴‬آذر) بوده است…

به گزارش پایگاه اینترنتی آنتی ویروس پاندا، مهمترین بدافزارهای اینترنتی در هفته گذشته ‪ Nabload.COQ ،Wallpaper.C‬و ‪ MSNWorm.BB‬هستند.

تروجان ‪ ،Nabload.COQ‬از طریق نامه‌های الكترونیك خاصی منتشر می‌شود كه در آنهااز كاربران اینترنت برای مشاهده فیلم مشاجره لفظی پادشاه اسپانیا با هوگو چاوز در نشست اخیر سران كشورهای آمریكای لاتین دعوت می‌شود.

با كلیك بر روی لینكی كه برای مشاهده این فیلم از طریق وب سایت مشهور "یوتیوب" درنظر گرفته شده است، فیلم كوتاهی برای كاربر نمایش داده شده و به طور همزمان، تروژان ‪ Nabload.COQ‬نیز بدون جلب توجه كاربر در رایانه وی نصب می‌شود.

مهمترین تهدید این تروجان آسیب پذیر ساختن سیستم در برابر نفوذ سایر انواع نرم‌افزارهای مخرب است، به طوریكه بلافاصله انواع دیگری از خانواده تروجان‌های ‪ Banbra‬و ‪ Banker‬نیز در رایانه آلوده و آسیب پذیر نفوذ می‌كنند، و به فعالیت‌های تخریبی مانند انجام كلاهبرداری‌های آنلاین، هدایت كاربر به وب‌سایت‌های ناامن و نیز سرقت اطلاعات محرمانه می‌پردازند.

نگرانی مهمی كه وجود دارد این است كه اغلب تروجان‌های ‪ Banker‬قادرند از طریق برنامه‌های ارسال و دریافت پیام‌های فوری (‪ (IM‬و نیز پایگاه‌های اشتراك فایل (‪ ،(P2P‬منتشر شوند و تعداد بسیار زیادی از رایانه‌های خانگی و یا سیستم‌های متصل به شبكه‌های محلی، در سرتاسر جهان را آلوده كنند.

مشاهده لینك‌ها و پیغام‌های ناشناس به زبان اسپانیایی و یا پوشه‌هایی با نام‌های "‪ "_The_Sims_Deluxe‬و "‪ ، "Call_of_Duty_2‬نشانه‌هایی از این آلودگی محسوب می‌شوند.

به همین منظور از كاربران اینترنت درخواست شده است كه نهایت دقت را در هنگام جستجوی آنلاین و یا تبادل پیام‌های فوری داشته باشند.

تروجان شایع دیگر در هفته گذشته با عنوان ‪ ،Wallpaper.C‬نیز با فعال شدن در رایانه‌های مورد حمله خود، ابتدا تصویر پس زمینه در صفحه اصلی آنها را تغییر داده و سپس به تخریب و مختل كردن فعالیت‌های اصلی كاربر در رایانه می‌پردازد.

‪ MSNWorm.BB‬نیز از طریق ارسال پیام‌های فوری‌و لینك‌های مخرب به آدرس‌های موجود در برنامه "ام‌اس‌ان مسنجر"، كه در سیستم آلوده نصب شده است، منتشر می شود.

كاربران با یك كلیك ساده بر روی این لینك ها، كرم رایانه‌ای یاد شده را در سیستم خود وارد و آن را فعال می‌كنند.

بنابر اظهارات لوییس كرونز، مدیر فنی یكی از شركت‌های آنتی ویروس، برنامه‌های تبادل پیام فوری، در حال تبدیل شدن به یكی از بهترین روش‌های انتشار و و پراكندگی ویروس‌های رایانه‌ای است.

این مساله بیشتر به علت محبوبیت روزافزون برنامه‌های چت و نیز دسترسی سریع و آسان به طیف وسیعی از كاربران اینترنت به صورت زنجیره‌ای است.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

آلودگی کاربران ایرانی به باج‌افزار سایبری/ نفوذ به «ریموت دسکتاپ»

بیا تو مالزی - مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای نسبت به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب