چهارشنبه , 5 آذر 1399
خانه / اخبار ایران / قرارداد میان تورها و مسافران به‌روز نیست

قرارداد میان تورها و مسافران به‌روز نیست

بیا تو مالزی -

زمانی كه معاون دادستان تهران از مردم خواست از آژانس‌های مسافرتی متخلف شكایت كنند، مشخص نكرد «متخلف» بودن آژانس‌ها را چه چیزی تعیین می‌كند…

ترحم اسدیان كه سرپرست دادسرای ویژه فرودگاه‌های تهران نیز هست از كسانی كه گرفتار فریب آژانس‌های متخلف و كلاهبردار شده‌اند، خواست جهت رسیدگی قضائی طرح شكایت كنند. او از تشكیل چند پرونده‌ در دادسرای ویژه فرودگاه‌های تهران خبر داد و گفت كه به تازگی موارد مشابه‌ای در ارتباط با كلاهبرداری برخی آژانس‌های مسافراتی مطرح شده كه در دست بررسی است.

این سخن او این پرسش را به ذهن می‌آورد كه آیا قرار است قوه قضائیه جداگانه وارد پرونده آژانس‌های مسافرتی متخلف شود؟ چرا كه تاكنون مردم باید شكایت خود از آژانس‌های متخلف را به دفتر نظارت بر شركت‌های حمل‌ونقل هوایی و امور فرودگاه‌های سازمان هواپیمایی كشوری ارائه می‌دادند؛ دفتری كه زیر نظر سازمان هواپیمایی كشوری بود و یا اگر ماجرا مربوط به تورها می‌شد، شكایت مربوط به دفتر نظارت بر دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بود.

حال چه تفاوتی میان آنچه اسدیان گفته و جرم‌های پیشین وجود دارد؟ یكی از نكته‌هایی كه اسدیان به آن اشاره می‌كند جنبه كلاهبرداری و كیفری تخلف است. او می‌گوید:«درصورتی كه تخلف آژانس‌های مسافرتی جنبه كلاهبرداری و كیفری داشته باشد، در دادسرای ویژه فرودگاه‌های كشور قابل رسیدگی است.»

یكی از رایج‌ترین جرائمی كه در تابستان آژانس‌های مسافرتی مرتكب می‌شوند، فروش بلیت‌های هواپیما بیش از ظرفیت آن است. این مشكل در حقیقت دو سر دارد؛ یكی مربوط به آژانسی است كه بلیت را می‌فروشد و به مسافر نمی‌گوید كه این بلیت بیش از ظرفیت (over book) است و دیگری مربوط به شركت هواپیمایی است كه گاهی این فروش را از فروش بلیت عادی مجزا نمی‌كند. مهدی اربابان، رئیس جامعه راهنمایان تور ایران، می‌گوید كه در هر دو صورت مردم باید شكایت خود را از آژانس مسافرتی مطرح كنند. اگر مشكل از شركت هواپیمایی بود این آژانس است كه باید از شركت هواپیمایی شكایت كند، نه مردم.

چارترهایی با تاخیر

این روزها بخش زیادی از بلیت‌هایی را كه خرید و فروش می‌شود بلیت‌های پروازهای چارتر تشكیل می‌دهند. پروازهایی كه یك آژانس مسافرتی تمام صندلی‌های آن را از پیش می‌خرد و آن را به قیمت مناسب مد نظر خود به مسافر نمی‌فروشد. خرید بلیت این پروازها دراغلب اوقات برای مسافران ارزان‌تر از خرید بلیت خطوط هواپیمایی به‌صورت مستقیم تمام می‌شود، زیرا آژانس از روی سود تور خود تفاوت بهای بلیت را معمولا می‌پردازد و قیمت بلیت را تنها به حدی نگه می‌دارد كه ضرر نكند. هرچند چنین بلیتی برای مسافر ارزان تمام می‌شود، اما دلیل نمی‌شود آژانس مسافرتی در مورد آن قوانین رایج را اجرا نكند.

اربابان می‌گوید:«بلیت‌های پروازهای چارتر بدون بازگشت هستند، یعنی مسافر هیچ زمانی نمی‌تواند بلیت را پس بدهد یا لغو كند و بخشی از پول خود را پس بگیرد. به همین ترتیب پروازهای چارتر هم باید بدون تاخیر انجام شوند.»

به گفته او، بسیار پیش می‌آید كه شخصی با یكی از پروازهای چارتر برای رفت و برگشت یك روزه بلیت تهیه می‌كند، اما به‌دلیل تاخیر فراوان این پروازها جلسه ضروری خود را از دست می‌دهد و یا برنامه‌هایش به هم می‌خورد. او دلیل این مشكلات را نبود نظارت مناسب سازمان هواپیمایی كشوری بر اینگونه پروازها می‌داند.

در نمونه خارجی این مشكلات همان اتفاقاتی می‌افتد كه اغلب ما شنیده‌ایم. شركت هواپیمایی ملزم می‌شود رضایت مشتریانش را جلب كند؛ اگر تاخیر به گونه‌ای است كه آنها باید در جایی اقامت كنند، هزینه اقامت آنها را می‌پردازد؛ اگر شامل وعده غذا می‌شود، آن را تهیه می‌كند و مسائلی از این دست، اما آنگونه كه اربابان نیز اشاره می‌كند چنین خدماتی هنوز در ایران رایج نشده است.

قانونی كه به‌روز نیست

تعریفی كه اسدیان از جرم و تخلف آژانس‌های مسافرتی ارائه می‌دهد به متن قانون برمی‌گردد كه در آن كلاهبرداری تعریف شده است. اما آیا همه مردم می‌توانند مشكلات پیش آمده در سفرهایشان را با نام كلاهبرداری مشخص كنند؟

رئیس جامعه راهنمایان تور ایران می‌گوید قراردادی كه اكنون میان تورها و مسافران بسته می‌شود، مربوط به سال‌های پیش از ادغام سازمان ایرانگردی و جهانگردی و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است و به‌روز نیست.

این قراردادها اغلب نامشخص و غیرشفاف هستند. به همین دلیل در مواقع زیادی مسافران بدون آنكه بدانند قراردادی را امضا می‌كنند كه در آن هیچ‌یك از خدماتی كه به آنها باید ارائه شود، مشخص نشده است. او غیرشفاف بودن قرارداد را خلاف قوانین اسلامی می‌داند و معتقد است از همین طریق می‌توان از آژانس به مرجع قضائی شكایت كرد.البته در همین قرارداد بندی با نام بند 22 وجود دارد كه اجرای آن می‌تواند تمامی مشكلات را حل می‌كند.

در بند 22 آمده است:«آژانس موظف است برنامه تور مورد قرارداد را با ذكر مشخصات و سرویس‌های آنكه به تایید سازمان ایرانگردی و جهانگردی رسیده است در 2 نسخه تهیه كند و به امضای مسافر برساند و یك برگ را در اختیار مسافر قرار دهد. سازمان ایرانگردی و جهانگردی هم در شرایطی كه طرفین قرارداد دچار اختلاف شدند، مرجع رسمی رسیدگی است.» با این حال از آنجایی كه ورود به فرایند قضائی، كاری سخت و زمان‌بر است، بسیاری از مردم از خیر آن می‌گذرند.

با نزدیك شدن به فصل تابستان و افزایش سفرها باز هم حكایت شكایت از تورهایی كه وعده هتل پنج ستاره داده و افراد را حتی در هتل 3 ستاره خوبی مستقر نمی‌كنند، بیشتر می‌شود و البته به‌نظر می‌رسد اتفاق خاصی نیز رخ ندهد، چرا كه سال‌های پیش نیز چنین شكایت‌هایی وجود داشت و البته برای مسافران اغفال‌شده آن چیزی كه به جایی نمی‌رسد، «فریاد» است.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب