پنج شنبه , 9 بهمن 1399
خانه / اخبار ایران / كاهش قیمت مدلهای جنتو در ایران از سال آینده

كاهش قیمت مدلهای جنتو در ایران از سال آینده

بیا تو مالزی -

به گزارش بیا تو مالزی به نقل از خبرگزاری فارس: محصولات شركت پروتون مالزی قریب به ده سال است كه توسط شركت زاگرس خودرو به بازارهای ایران عرضه می‌شود و طی سال های اخیر مدل جنتو این شركت مورد توجه علاقمندان خودرو قرار گرفته است…

هفته گذشته نیز مدیرعامل شركت پروتون در سفر به ایران از ورود محصول جدیدی از این خودروساز بنام ایمپین برای پیوستن به ناوگان تاكسی‌رانی خبر داد.
خبرنگار اقتصادی فارس از فرصت حضور سید زینال عابدین بن سید محمد طاهر در ایران برای انجام گفت و گویی درباره وضعیت صنعت خودروسازی در كشور مالزی استفاده كرد.الگوی اقتصادی مالزی طی سالهای اخیر به عنوان الگویی موفق مورد توجه كشورهای اسلامی و در حال توسعه قرار گرفته است.مشروح این گفتگو را می‌خوانید:

* مالزی از كی وارد صنعت خودروسازی شد، تكنولوژی این صنعت چگونه وارد كشور شما شد و اكنون وضعیت این صنعت در كشور شما چگونه است؟

سید زینال عابدین: فعالیت خودروسازی در مالزی از 23 سال قبل شروع شد، ابتدا شركت پروتون با میستوبیشی ژاپن همكاری مشتركی را آغاز كرد و صنعت خودروسازی محدود به مونتاژ بود. چندین سال این وضعیت ادامه داشت تا این كه شركت تبدیل به مجموعه‌ای با توان طرحی و عرضه‌ مدل‌های جدید به بازار شد. الان مالزی در صنعت خودروسازی بنام دارای برندی به نام پروتون است،محصولات پروتون دارای برخی از فاكتورهای محصولات قبلی شركت بوده و در عین حال طراحی‌های جدیدی در آن اعمال شده است، در عین حال كل این فرآیند 23 سال به طول انجامیده است.

* طراحی‌ خودروهای پروتون به چه شكل انجام می‌شود، به طور مستقل یا كار مشترك با سایر خودروسازان جهان؟ طی 23 سال گذشته چند مدل را طراحی و به بازار عرضه كنید.

سید زینال عابدین: مالزی نیز همانند ایران كه 2 شركت بزرگ ایران خودرو و سایپا بخش عمده فعالیت خودروسازی را انجام می‌دهند، دارای 2 شركت بزرگ است. ‌پروتون شركت اصلی به شمار می‌رود. محصولات پروتون به عنوان خودرو ملی مالزی شناخته می‌شوند. پروتون در حال حاضر دارای 7 مدل خودرو در بازار است اما مدل‌های ویرا و جنتو آن در ایران شناخته شده‌اند.
اخیرا نیز مدل ایمپین پروتون وارد ایران شده است. شركت "پرودا" نیز دومین خودروساز بزرگ مالزی است. طراحی خودرو در پروتون به طور كامل توسط خود شركت صورت می‌گیرد و طراحی‌های فنی و موتور به صورت مشترك با دیگر شركت‌ها انجام می‌شود كه در حال حاضر پروتون برای این همكاریها با شركت لوتوس كار می‌كند.

* استراتژی صنعت خودرو در مالزی به چه شكلی است؟ خودروسازان شما عمدتا دولتی هستند یا با سرمایه‌گذاریهای بخش خصوصی فعالیت می‌كنند و دولت چه نوع حمایت‌هایی را از صنعت خودرو به عمل می‌آورد؟

سید زینال عابدین: پروتون یك شركت خصوصی است. اما سرمایه اولیه تاسیس شركت توسط دولت و به صورت وام پرداخت شد و طی سال‌های فعالیت شركت به مرور به دولت پرداخت شد. پروتون در سبد سهام مالزی حضور دارد و بخشی از سهام نیز توسط دولت خریداری شده است، اما كاملا به شكل خصوصی اداره می شود. به همین دلیل نیز شركت پروتون به فعالیت‌های بازاریابی برای صادرات علاقه نشان می‌دهد. شركت پروتون هیچ ‌پولی را به طور مستقیم از دولت دریافت نمی‌كند. كمك‌های دولت تنها به صورت اعطای وام بوده كه به طور كامل نیز این وام بازپرداخت شده است.
تنها كمك دولت مالزی به پروتون خرید یك سری از محصولات شركت برای استفاده در بخش‌های دولتی مانند اداره پلیس بوده است.

* به طور كلی صنعتگران در مالزی از چه نوع حمایت‌هایی بهره‌مند هستند. مثلا وضعیت تعرفه‌های گمركی چگونه است؟

سید زینال عابدین: مالزی در منطقه‌ای قرار گرفته است كه با كشورهایی چون چین، اندونزی و تایلند رقابت شدیدی دارد. به همین دلیل مناطقی را به نام (M‌ulti super coridor) در نظر گرفته كه اگر سرمایه‌گذاری در این مناطق انجام شود تا 5 سال از مالیات معاف خواهد بود،یا برای فعالیت در مناطق آزاد تجاری تسهیلاتی در نظر گرفته شده، مثلا اگر سرمایه‌گذاران در صنایع ‌های‌تك وارد شوند كه مالزی در این حوزه وارد شده و پیشرفت‌هایی نیز داشته، از تخفیف‌های مالیاتی، گمركی و حتی استفاده از برق و آب مجانی بهره‌مند خواهند بود.
مالزی بدلیل رقابتی كه با همسایگان خود دارد سیاست خود را بر جذب سرمایه‌، اعم از داخلی و خارجی قرار داده است.

* حجم تولید خودرو در مالزی و سهم پروتون از این بازار چگونه است؟ رقابت تولیدات داخلی با محصولات وارداتی به چه شكل است؟

سید زینال عابدین: كل تولید خودرو در مالزی 500 هزار دستگاه یعنی نصف تولید ایران است كه 35 درصد آن به پروتون تعلق دارد. ما برای رقابت نیز امتیاز خاصی نداریم و باید با محصولات ژاپن، چین و سایر كشورها رقابت كنیم. در عین حال سیاست دولت مالزی در قبال خودروهای وارداتی همانند ایران است، خودروهای وارداتی با تعرفه بسیار بالا می‌توانند وارد شوند اما اگر همین خودروها در داخل مونتاژ شدند،‌تعرفه‌های بسیار كمتری بر آنها وضع می‌شود. درست همانند سیاست ایران، خودروهایی كه به شكل CBU وارد می‌شوند، بسیار گران تمام می ‌شوند، اما اگر به شكل CKD باشند، با قیمت بسیار پائین‌تر به دست مصرف‌كننده می‌رسند.

* استانداردهای محصولات پروتون در چه وضعیتی است؟

سید زینال عابدین: ما تولیدات خود را به اروپا صادر می‌كنیم و خودروهایی كه بخواهند به این منطقه صادر شوند، باید از استاندارد یورو 4 هم برخوردار باشند.

* جنتو هم اكنون با قیمت بالای 27 میلیون تومان در ایران عرضه می‌شود و خرید آن از توان طبقات كم درآمد و متوسط خارج است،اختلاف قیمت محصولات شما در ایرن با مالزی چقدر است؟

سید زینال عابدین:‌ قیمت خودروهای ما در مالزی ارزانتر از ایران است.
برنامه داریم سال آینده خط تولید جنتو به شكل CKD در ایران راه‌اندازی شود و در اینصورت قیمت‌ها كاهش می‌یابد.

*‌فكر می‌كنید این كاهش چقدر باشد؟

سید زینال عابدین: تا محدوده 19 میلیون تومان. ما فروشنده هستیم و اذعان داریم كه قیمت محصولاتمان گران است. اما می‌خواهیم این رقم را كاهش دهیم و تنها راه حل محلی كردن تولید است.

*پس در حال حاضر جنتو در ایران به شكل CKD نیست؟
سید زینال عابدین: در حال حاضر نه.

* قیمت جنتو دقیقا در مالزی چقدر است؟

سید زینال عابدین: به امكانات و تیپ آن بستگی دارد. از 18 هزار دلار تا 52 هزار دلار.

*چقدر با صنعت خودرو در ایران آشنا هستید، آیا ارزیابی از این وضعیت صنعت در كشور ما دارید؟

سید زینال عابدین: تا به حال موفق به بازدید از ایران خودرو و سایپا نشده‌ام، اما شركت‌هایی كه بیش از 400 هزار دستگاه در سال تولید خودرو دارند، باید شركت‌های خوبی باشند.

*ایده تولید خودرو كشورهای اسلامی توسط ایران مطرح شده است، فكر می‌كنید تعامل كشورها برای تولید این خودرو چگونه می‌تواند باشد؟

سید زینال عابدین: اگر اراده انجام چنین كاری وجود داشته باشد به سادگی می‌توان به آن تحقق بخشید. ایران، مالزی و تركیه در همكاری با یكدیگر می‌توانند خودرو مناسب كشورهای اسلامی را طراحی كنند. ما تمام تكنولوژی‌های مورد نیاز برای تولید این خودرو را در اختیار داریم اما این كار نیازمند حمایت‌ دولتها است.

*‌چرا از حضورتان در ایران برای بازدید از شركت‌های خودروساز ایرانی استفاده نمی‌كنید؟

سید زینال عابدین: ما علاقمندیم. ولی اگر تا به حال بازدیدی از خودروسازان ایرانی نداشته‌ام بدلیل این است كه فرصتی برای این كار فراهم نشده است، البته قرار است در این سفر بازدیدی از سایپا داشته باشم.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

یک دیدگاه

  1. سلام من عاشق جنتو هستم ;D

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب