دوشنبه , 5 آبان 1399
خانه / اخبار مالزی / مالزی و پدیده ای به نام رجعت از دین

مالزی و پدیده ای به نام رجعت از دین

بیا تو مالزی - خبرگزاری فارس: آزادی دین در مالزی و گستردگی ادیان دراین كشور باعث شده كه اتفاقاتی به وقوع بپیوندد كه از قبل پیش بینی نشده است و این امر دولتمردان و مسولان دولتی و دینی را در مقابل پرسش های بی پایان مردم قرار می دهد….
به گزارش خبرنگار فارس از شرق آسیا، طی سالهای استقلال مالزی دولتمردان این كشور دریافته اند كه تنها راه حفظ استقلال كشور اتحاد مردم است و این درحالی است كه مردم این كشور از مجموعه ای گسترده از ادیان و نژادها و مذاهب مختلف تشكیل شده اند.
گسترش مدارس ملی كه در آن هندو و مسلمان و مسیحی و سیك و دیگر ادیان با یكدیگر در سر یك كلاس حاضر می شوند و در كارهای گروهی و تغذیه یكدیگر شریك می شوند باعث شده تا به نوعی قرابت و نزدیكی در نزد بسیاری از نژادها و ادیان مختلف به وجود آید.
اگرچه در این میان هر گروه سعی می كند بنا به توصیه های مذهبی و دینی خود عمل نماید و حدود خود را رعایت نماید.
در این بین بسیارند خانواده هایی بودایی كه فرزندی هندو دارند یا هندوهایی كه با مسیحی ازدواج نموده اند و یا خانواده مسیحی كه پسر آنها در صدد ازدواج با یك دختر مسلمان و تغییر دین از مسیحیت به اسلام است.
برخی نیز سرگردان در میان این ادیان هنوز دین و مذهبی را برای خود انتخاب ننموده اند. زرتشتیان ایرانی كه به زبان هندی صحبت می كنند و از هند به مالزی آمده اند یا بهایی هایی كه در این كشور به انتشار دین خود مشغول هستند نیز اقلیت هایی هستند كه اغلب كسی درباره آنها چیزی نمی داند.
سیكها با عمامه های مخصوص به خود و جینیست ها را نیز باید به لیست گسترده ادیان در مالزی اضافه كرد حال آن كه جمع كثیری خصوصا در شبه جزیره شرقی مالزی «صباح و ساراواك» یا به ادیان بدوی زندگی می كنند و یا در اصطلاح «نو رلیجن» یا بدون دین خوانده می شوند.
سهم دولت بر اساس نژادها تقسیم می شود و پس از مالایی ها كه بیشترین سهم را می برند، سهم بعدی به چینی ها و سپس هندی ها می رسد و تقسیم بندی از نظر دینی وجود ندارد. هر چینی می تواند مسلمان، مسیحی یا بودایی باشد و هیچ یك امتیازی از نظر جایگاه دولتی برای او ندارد.
همین امر سالها دولتمردان خصوصا قضات این كشور را در مقابل این پرسش قرارداده كه اگر دونفر از دو دین متفاوت خلافی یكسان را انجام دادند آیا باید بر اساس قوانین دینی متفاوت محاكمه شوند و دست آخر هم جرایمی متفاوت برای آنها اعمال شود یا خیر؟
با وجود همه این مسایل قضات این كشور و دولتمردان مالزی توانسته‌اند با كمك گرفتن از حمایت مردمی قوانین را به گونه ای تنظیم كنند كه مورد تایید همه ادیان بزرگ این كشور باشد و در عین حال تناقضی با یكدیگر نیز نداشته باشند.
و به همین دلیل نیز قضات و وكلای این كشور از هر دین و نژادی می توانند به راحتی در امور مختلف وارد شوند و نظر نهایی خود را اعلام كنند.
اما در این میان مواردی به وقوع می پیوندد كه هیچ گروهی حاضر به گذشت از حق خود نیست. یكی از این معضلات كه اخیرا حوزه قضایی مالزی را بسیار آزار می دهد رجعتهای دینی است كه در قانون پیش بینی نشده است.
در حال حاضر اگرچه ممكن است عده‌ای از مسلمانان پیش از این به ادیان دیگر رجعت كرده باشند ولی هیچگاه هیچ یك از آنها تقاضای ثبت دین خود را نداده است ولی هم اكنون مسیحی شدن یك زن مسلمان 40 ساله و تقاضای ثبت وی جنجالی در این كشور به پا كرده است و عالمان دینی و حوزه قضایی روزهای مدیدی است كه بر سر این موضوع به بحث و مناظره سپری می كنند.
این زن مدعی است كه اگر چه در خانواده ای مسلمان به دنیا آمده و نام اسلامی برخود دارد ولی هیچگاه مسلمان نبوده است و هیچ دینی برای خود اختیار ننموده بوده و اخیرا تصمیم به مسیحی شدن گرفته است.
فعالیت مسیونرهای مسیحی در مالزی این ترس را در روحانیون مسلمان به وجود آورده است كه با تصویب ثبت برای این زن موارد كثیری از ارتداد در مالزی علنی گردد، لذا حاضر به قبول این بدعت نیستند.
حتی در زمان حضور هاشمی شاهرودی رئیس قوه قضائیه در مالزی نیز این سوال از سوی دانشجویان دانشگاه علوم اسلامی مطرح شد كه حكم شما به عنوان رئیس قوه قضائیه ایران برای رجعت از اسلام به مسیحیت چیست كه رئیس قوه قضائیه نیز پاسخ داد كه در این امور باید بنا به شرایط فرد و محیط تصمیم گیری نمود كه آیا فرد از ابتدا در جریان مباحث دینی قرار داشته است یا خیر.
چندی پیش نیز مردم مسلمان یكی از شهرهای شمال كوآلالامپور با چوب و سنگ در مقابل یك كلیسا حاضر شدند تا 40 تن از دانشجویانی كه گفته می شد قرار است برای رجعت از اسلام به مسیحیت به این كلیسا بیایند را مورد حمله قرار دهند كه این تجمع با دخالت نیروهای پلیس پایان یافت و البته كسی هم به كلیسا نیامد.
اكنون در میان مردم مالزی دهها وشاید صدها سوال در این خصوص مطرح است كه به سادگی نمی توان برای آنها جوابی یافت.
برخی از خانواده ها همه اعیاد دینی از اسلامی گرفته تا بودایی و مسیحیت و هندو را جشن می گیرند و به دیدار یكدیگر می روند، چرا كه از هر دینی عضوی در این خانواده وجود دارد كه البته به خوبی و خوشی در كنار هم زندگی می كنند.
اصولا این افراد در كنار یكدیگر غذای دریایی یا غذایی گیاهی را برای تناول انتخاب می كنند تا با هیچ یك از ادیان تناقضی نداشته باشد. به نوعی قوانین قضایی مالزی نیز به مانند همان غذای گیاهی است كه همه ادیان در استفاده از آن آزاد هستند و ممنوعیتی در آن وجود ندارد.
گزارش از بردیا بختیار

منبع : خبر گزاری فارس

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب