خانه / اخبار مالزی / متهم مالزیایی عملیات تروریستی ۱۱سپتامبر آزاد می شود

متهم مالزیایی عملیات تروریستی ۱۱سپتامبر آزاد می شود

بیا تو مالزی - “یزید سوفات” متهم مظنون به دست داشتن در عملیات تروریستی ۱۱ سپتامبر که در ۱۷ سال گذشته سه بار در زندان های طولانی مدت به سر برده، ممکن است ماه آینده از زندان آزاد شود.

جاکارتاپست روز یکشنبه دراین زمینه گزارش داد: اگرچه مالزی هنوز در مورد سرنوشت نهایی “یزید سوفات” بیوشیمیست مالزیایی متهم به فعالیت های تروریستی به طور رسمی اعلام نظر نکرده اما احتمالا وی ماه آینده از زندان آزاد می شود.

طبق این گزارش سوفات که اقدامات تروریستی اش به طور مستقیم مرتبط با حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر در آمریکا بوده از دو سال پیش تاکنون در زندان “سیمپانگ رنگام” نزدیک بندر کلانگ مالزی نگهداری می شود و حکم نهایی وی هنوز صادر نشده است.

خبرگزاری رسمی مالزی ” برناما ” دراین زمینه گزارش داد: محی الدین یاسین وزیر کشور مالزی روز جمعه گفت که دراین زمینه هنوز هیچ تصمیمی گرفته نشده است. پرونده وی برای تصمیم گیری نهایی به “هیات پیشگیری از تروریسم” ارائه می شود تا دراین زمینه تصمیم گیری شود.

وی افزود: انتظار می رود این هیات به زودی تشکیل جلسه دهد در جلسه آتی پیش از هر نوع تصمیمی دراین زمینه ابتدا رفتارهای این زندانی مورد بررسی قرار می گیرد و باید این تغییر رفتار به تائید هیات برسد. دوره دو ساله بازداشت وی تحت قانون پیشگیری از تروریسم ” پوتا” بزودی به اتمام می رسد.

استریت تایمز نیز دراین زمینه نوشت: یزید سوفات ۵۵ ساله تحصیلکرده رشته بیوشیمی از آمریکاست و از وی به عنوان “تروریست توبه نکرده” یاد می شود. وی براساس “قانون پیشگیری از تروریسم” (پوتا) مالزی برای سومین بار و از دو سال پیش تاکنون در ایالت جوهور مالزی در زندان نگهداری می شود. این قانون بازداشت متهمان را بدون محاکمه در زندان به مدت ۲ سال امکان پذیرمی کند.

وی از ۱۷ سال پیش تاکنون براساس همین قانون و باتوجه به فعالیت های مرتبط تروریستی و ازجمله تلاش برای تولید سلاح کشتار جمعی برای القاعده سه بار درزندان به سربرده است.

طبق گزارش های رسانه ای گفته شده است که “سوفات” چهار تن نیترات آمونیوم را برای تهیه یک سری عملیات تروریستی و بمب گذاری در سنگاپور در سال ۲۰۰۰ به دست آورد، اما پیش از آنکه این نقشه توسط شبکه تروریستی جماعت اسلامیه اجرا شود، توسط نیروهای پلیس خنثی شد.

سوفات در دهه ۱۹۹۰ اقدام به پرورش و بارگیری میکروب سیاه زخم یا “آنتراکس” روی سلاح ها در افغانستان کرد. علاوه براین خانه وی در کوالالامپور توسط اعضای ارشد القاعده برای جلسات مورد استفاده قرار گرفت. در یک جلسه، آنها درباره برنامه های سقوط هواپیماها در ایالات متحده در ۱۱سپتامبر۲۰۰۱ صحبت کردند.

به گزارش استریت تایمز یزید تنها مالزیایی است که ارتباط مستقیمی با این حملات در آمریکا داشته است. سوفات عضو سابق ارتش مالزی برای اولین بار در سال ۲۰۰۲ براساس قانون امنیت داخلی (ISA) دستگیر شد. وی در سال ۲۰۰۸ پس از گذران دوره های بازآموزی و نشان دادن علائم “پشیمانی” از زندان آزاد شد اما برای دومین بار در سال ۲۰۱۳ طبق قانون جرائم امنیتی (اقدامات ویژه”سوزما”)، قانونی که جایگزین ISA شد، به دلیل جذب اعضای جدید برای گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه بازداشت شد که این اقدام منجر به حبس ۴ ساله در زندان “تاپا” در مالزی شد. وی همچنین در دسامبر سال ۲۰۱۷، پس از آنکه مقامات دریافتند که سوفات هنگامی که در حبس بوده برخی از زندانیان همدوره خود را به استخدام القاعده درآورده، دوباره بازداشت شد./ابرنا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب