خانه / اخبار ایران / مجلس تصویب کرد

مجلس تصویب کرد

بیا تو مالزی -

مهریه فقط تا ۱۱۰ سکه زندان دارد، نه بیشتر…

مهریه چقدر باشد؟ 110 تا عرف رایج یا تعیین سالانه از سوی رئیس قوه قضاییه؟
به گزارش خبرآنلاین، لایحه حمایت از خانواده پس از سه سال رد وبدل میان صحن علنی مجلس و کمیسیون حقوقی وقضایی، بار دیگر به صحن علنی بازگشت تا به تصویب نهایی برسد.
صبح امروز بند مربوط به «مهریه» در این لایحه، مذاکرات مفصلی را برانگیخت. در لایحه ارجاعی دولت آمده بود: «دولت باید از طریق دستگاه​های فرهنگی در جهت ترویج فرهنگ ازدواج و رعایت مهریه های متعارف عمل کند. میزان مهریه با توجه به وضع عمومی اقتصادی هر سه سال یکبار از سوی رئیس قوه قضاییه اعلام می​شود. هرگاه مهریه در زمان وقوع عقد به میزان متعارف باشد و زوج از پرداخت مهریه ممانعت کند، مشمول قانون مجازات می​شود. اما اگر مهریه از میزان متعارف در سال وقوع عقد بیشتر باشد، صرفا مناعت زوج برای پرداخت ملاک است».
این ماده از سوی کمیسیون حقوقی و قضایی حذف شده بود و بر اساس آیین​نامه داخلی مجلس امکان بازگرداندن آن به متن لایحه نبود. بنابراین تلاش محمدرضا خباز در این زمینه به نتیجه​ای نرسید.
پس از آن، نیره اخوان نماینده اصفهان با اشاره به اینکه خانواده​های بسیاری به دلیل عدم توان در پرداخت مهریه از هم پاشیده شده است، افزود: برای رفع این معضل باید سقفی برای تعیین مهریه در نظر گرفته شود. اما مهریه باید بر اساس رضایت طرفین باشد و نه تعیین حد از سوی حاکمیت. برخی هم پیشنهاد اخذ مالیات از مهریه را ارائه دادند که علاوه بر سقف مهریه، بار مالی مضاعفی را به زوج تحمیل می​کند.
وی پیشنهاد کرد: می​توانیم در قانون مصوب کنیم که هرگاه مهریه در زمان وقوع عقد تا 110 سکه – به میمنت و مبارکی نام حضرت علی- باشد، وصول آن مشمول ماده 2 قانون محکومیت​های مالی شود و اگر بیش از این مقدار باشد، مناعت زوج ملاک پرداخت مقرر گردد. مقررات مربوط به به روز رسانی میزان مهریه نیز به قوت خود باقی است.
اخوان با اشاره به اینکه دولت برای تحصیل و اشتغال جوانان سرمایه​گذاری می کند، افزود: نباید با مهریه زیاد و عدم توان پرداخت آن، این جوان به زندان بیفتد و این همه هزینه دولت و آبروی وی از بین برود.
نورالله حیدری نماینده فارسالن در مخالفت با اظهارات اخوان، گفت: این پیشنهاد اگرچه با نیت خوبی ارائه شده اما افزایش سقف مهریه را رواج می​دهد و به سقف توقعات دامن می زند. محمدجواد ابطحی نماینده خمینی​شهر هم با بیان اینکه 110 سکه معادل 110 میلیون تومان است، آن را غیر قابل پرداخت برای جوانان خواند و گفت: نمی توانیم در این حوزه دینی و شرعی وارد شویم، مگر به حکم ولایی. تعیین مهریه از حدود شخصی طرفین است.
باهنر هم گفت:پیشنهاد خانم اخوان، دخالت در تعیین سقف مهریه نیست؛ بلکه با این هدف است که ماده 2 قانون محکومیت​های مالی، برای مهریه​های تا سقف 110 سکه اجرا می​شود و بیش از آن به مناعت زوج بستگی دارد.
نماینده دولت هم که با پیشنهاد اخوان موافق بود، افزود: با این پیشنهاد کسی از مهریه بیش از 110 سکه منع نمی​شود. ولی اگر زوج نتواند مهریه را پرداخت کند، چنانچه در حد 110 سکه باشد، می​توان او را به زندان انداخت و نه بیش از آن. چرا که مهریه​های 1000 سکه​ای خلاف عقل است و مشخص است که از توان مالی زوج و حتی خانواده وی خارج است.
محدودیت زندان تا سقف 110 سکه نهایتا به رای گذاشته شد، که نمایندگان آن را مصوب کردند.
منبع:خبرآنلاین
منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب