خانه / اخبار ایران / مجلس میزان معافیت وظیفه عمومی در مقاطع مختلف تحصیلی را تعیین کرد

مجلس میزان معافیت وظیفه عمومی در مقاطع مختلف تحصیلی را تعیین کرد

بیا تو مالزی - مجلس دانشجویان دانشگاهها و موسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی، دانش آموزان مدارس و دانشجویان مراکز آموزش عالی وابسته به آموزش و پرورش و طلاب حوزه های علمیه در حین تحصیل را از اعزام به خدمت سربازی معاف کرد.

 به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس و در جریان رسیدگی به طرح اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی به بررسی معافیت های تحصیلی پرداختند.
با تصویب نمایندگان، دانش آموزان مدارس و دانشجویان مراکز آموزش عالی وابسته به وزارت آموزش و پرورش و یا مورد تایید آن وزارت و دانشجویان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دولتی یا غیردولتی داخلی و خارجی مورد تایید وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و طلاب حوزه های علمی که در حین تحصیل به سن مشمولیت رسیده و یا می رسند، تا زمانی که به تحصیلات خود ادامه می دهند، از اعزام به خدمت دوره ضرورت معاف خواهند بود.
براساس تصویب مجلس، طلاب علوم دینی که قبل از رسیدن به سن مشمولیت و یا اعزام هم طبقه خود طبق ضوابط شورای مدیریت حوزه علمیه قم و حوزه های علمیه خراسان رضوی و اصفهان و یا نماینده رسمی آنان در شهرستان ها به تحصیل اشتغال ورزیده در مدت تحصیل می توانند از مزایای معافیت حین تحصیل استفاده نمایند.
همچنین نمایندگان در مصوبه ای دیگر مقرر کردند صدور معافیت تحصیلی دانش آموزان، دانشجویان و طلاب علوم دینی، موکول به ارایه گواهی اشتغال به تحصیل آنان از طریق مراجع ذیربط بوده و مدت اعتبار آن تا یک سال پس از صدور گواهی پایان تحصیلات در هر مقطع می باشد.
بر این اساس حداکثر معافیت تحصیلی برای دانش آموزان تا سن بیست سال تمام و در هر یک از مقاطع تحصیلی کاردانی دو و نیم سال، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته سه سال، کارشناسی پیوسته پنج سال و کارشناسی ارشد پیوسته شش سال، دکترای پزشکی پیوسته هشت سال و دکترای تخصصی شش سال خواهد بود.
نمایندگان مصوب کردند در مواقع ضروری با تشخیص و اعلام کمیسیون موارد خاص دانشگاه های مربوطه حداکثر یک سال به مدت فوق اضافه می شود.
مجلس دانش آموزان و دانشجویان، طلاب علوم دینی مشمول را مکلف کرد در صورت ترک تحصیل، اخراج، انصراف یا فراغت از تحصیل خود را برای خدمت دوره ضرورت معرفی کنند.
بر این اساس مقامات مسئول نیز مکلف شدند فهرست اسامی این قبیل مشمولین را با ذکر مشخصات کامل و نشانی و رشته تحصیلی به طور انفرادی، بدون تاخیر به سازمان محل ارسال کنند.
نمایندگان مهلت معرفی مشمولین مذکور را حداکثر یک سال پس از تاریخ انصراف، ترک تحصیل و اخراج و فراغت از تحصیل تعیین کردند.
براساس مصوبه امروز مشمولینی که با داشتن معافیت تحصیلی در خارج از کشور تحصیل می کنند، پس از ترک تحصیل یا اخراج یا انصراف یا فراغت از تحصیل، موظفند جهت رسیدگی به وضع مشمولیت خود حداکثر ظرف یک سال خود را به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور معرفی کنند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب