سه شنبه , 11 آذر 1399
خانه / اخبار جهان / محیط اثر کمی بر یادگیری زبان دارد

محیط اثر کمی بر یادگیری زبان دارد

بیا تو مالزی -

آقای رودگرنیا از اساتید زبان انگلیسی و مدیر یکی از دبیرستان های خصوصی تورنتو می گوید:" اینکه بعضی ها معتقدند، می توان با حضور و زندگی در محیط انگلیسی ، زبان را فرا گرفت اشتباه است. حضور در محیط شاید بعد از مدت ها نیازهای روزمره افراد را تأمین کند، اما تأثیری در توانمندی آکادمیک افراد ندارد."…

جوانان ایرانی علاقمند به ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور باید قبل از خروج از ایران، زبان را بخوبی فراگیرند و انتظار نداشته باشند در محیط جدید در مدت کم می توانند به هدف خود برسند. در عین حال ایشان بر آموزش های فرد به فرد در زبان انگلیسی و یا آنلاین تأکید می کند.
وی که امتحان رسمی تافل را در محل مؤسسه خود، برای متقاضیان برگزار می کند، همچنین با ستایش از هوش و ذکاوت جوانان ایرانی اضافه می کند:"نوجوانانی که بدون اندوخته زبان به همراه خانواده خود به کانادا مهاجرت می کنند، در ابتدای تحصیل در مدارس عمومی این کشور دچار مشکلات عدیده می شوند."
وی می افزاید:"تغییر ناگهانی محیط آموزشی گاهی باعث دلسردی و نگرانی آنان می شود. کسانی که تا دیروز از نخبگان مدرسه خویش بودند ، در محیط جدید به یکباره اعتماد به نفس خود را از دست می دهند و احساس ناتوانی می کنند."
این درحالیست که معلمان کانادایی هم به برتری هوش و ذکاوت جوانان ایرانی واقفند. جوانانی که به دلیل حجب ناشی از ناتوانی درتکلم انگلیسی جرئت نمی کنند اشتباهات درسی معلمان خود را بازگو کنند.
وی درمورد نظام آموزشی کانادا گفت:" به طور کلی نظام آموزش مدارس کانادا تشابه زیادی با ایران دارد،

 

اینجا هم 8 سال اول تحصیل به عنوان سال های ابتدایی و میانی مطرح هستند و 4 سال پایانی هم در دبیرستان تحصیل می شود. دانش آموزان دبیرستانی باید 30 کردیت(واحد) را برای کسب دیپلم بگذرانند که از این تعداد برخی اجباری و برخی نیز از واحدهای اختیاری انتخاب می شود. برخی درس ها تا سال دوم دبیرستان به صورت کلی ارائه می شوند (مثل علوم). اما در سال های سوم و چهارم به شاخه های مختلف مثل فیزیک ، شیمی و زیست شناسی تقسیم می شوند."

"دانش آموزانی که با اندوخته مناسب زبان به کانادا می آیند به راحتی در سال بعدی خود ادامه تحصیل می دهند و ملاک پذیرش دانش آموز در یک کلاس، فقط سن وی هست. اما اگر فرد زبانش خوب نباشد ممکن است یکسال عقب بیوفتد.مثلا برای دیپلم ایرانی در مدارس خصوصی تورنتو،  24 کردیت تعلق می گیرد و باید 6 کردیت دیگر نیز برای تکمیل آن بگذرانند.برای بزرگسالان نیز مدارس ویژه وجود دارد."
با اینکه دیپلمه های ایرانی می توانند برای همه رشته های دانشگاهی درخواست پذیرش کنند، اما گذراندن برخی واحد های خاص مثلا زیست شناسی ، شیمی یا ریاضی سال یازدهم یا دوازدهم، برای اخذ پذیرش در برخی رشته ها اجباری است .
آقای رودگرنیا با اشاره به توانمندی قابل توجه جوانان ایرانی می افزاید:" بسیاری از جوانان سایر ملیت ها تنها می توانند در یک زمان به یک عمل بپردازند، آنان یاد گرفته اند فقط در یک مسیر و دالانی که برایشان ترسیم می شود فکر و عمل کنند. اما ما شاهد هستیم که مثلا یک کارمند بانک در ایران می تواند همزمان با شمردن پول با مشتری و تلفن حرف بزند و چایی اش را هم بخورد!"
وی می افزاید:" سیستم آموزشی کانادا بیشتر به دانش آموزانی احترام بیشتری می گذارد که در کنار درس، در فعالیت های اجتماعی و کمک به همنوعان شرکت داشته باشند برای همین، شاگرد اول و زرنگ بودن در مراحل بعدی اهمیت است. در عین حال برخلاف نظام آموزشی ایران که جنبه های تئوری را تقویت می کند، دانش آموزان یاد می گیرند که چگونه علم خود را کاربردی کنند و چگونه دانستنی های خود را ارائه و تشریح کنند"
وی در بخش دیگری از این گفت و گو با اشاره به سیستم آموزش رایگان در کانادا گفت:" با توجه به رایگان بودن آموزش و بهداشت در این کشور، این موضوع ها همواره محور طرح ها و برنامه ریزی های احزاب برای راهیابی به پارلمان و دولت است. سالانه بودجه کلانی برای این دو بخش تخصیص می یابد که به همین دلیل برنامه های مدارس متأثر از بودجه و تصمیمات حزبی می شود. به نوعی که گاه شاهد افزایش تعداد دانش آموزان در یک کلاس و حتی حضور چند مقطع تحصیلی در یک کلاس می شویم. اما در مجموع مدارس عمومی دارای فضای بسیار بزرگ و کلاس های مدرن هستند و شغل معلمی نیز بسیار پردرآمد و تقریبا انحصاری است.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

چین تسلیم تحریم‌های نفتی آمریکا می‌شود؟

بیا تو مالزی - واردات نفت چین از ونزوئلا در ماه سپتامبر که شرکت‌های بزرگ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب