پنج شنبه , 1 آبان 1399
خانه / اخبار ایران / مدارك بیش از1330 دانشگاه در كل جهان معتبر اعلام شد

مدارك بیش از1330 دانشگاه در كل جهان معتبر اعلام شد

بیا تو مالزی -

مدیركل امور دانش‌آموختگان وزارت علوم: ارزشیابی مدارك دانشگاههای خارجی منحصرا بر عهده وزارت علوم است

مدیر كل امور دانش آموختگان وزارت علوم ضمن تشریح فرایند اعتبارسنجی دانشگاههای خارج و ارزشیابی مدارك دانش‌آموختگان از الحاق اداره دانش‌آموختگان به معاونت آموزشی در صورت تشكیل سازمان امور دانشجویان، ارزیابی حداقل 1330 دانشگاه خارجی خبر داد.

دكتر محمد جواد یزدان پناه در گفت‌وگو با خبرنگار صنفی آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با بیان اینكه این اداره زیر نظر معاونت دانشجویی بوده و خود دارای زیر مجموعه‌هایی است، تصریح كرد: اداره دانش‌آموختگان خارج یكی از این ادارات است كه وظیفه ارزشیابی مدارك صادره از دانشگاه‌های خارجی و اعتبارسنجی این دانشگاهها را بر عهده دارد. همچنین اداره كل امور دانش‌آموختگان علاوه بر سیاستگذاریِِِ،ِ مجری مصوبات شورای ارزشیابی نیز می‌باشد.

 

ارزشیابی مدارك دانش‌آموختگان خارج در 9 كمیسیون تخصصی

وی افزود: این اداره دارای 9 كمیسیون یعنی کمیسیون کشورهای فرانسوی، ایتالیائی یا اسپانیائی زبان، کمیسیون کشورهای آلمانی زبان، کمیسیون جمهوریهای تازه استقلال یافته و کشورهای شرق اروپا، کمیسیون کشور هندوستان و کشورهای شرق آسیا، کمیسیون کشورهای انگلیسی زبان و افریقای جنوبی، کمیسیون کشورهای عرب زبان، کمیسیون کشورهای اسکاندیناوی، کمیسیون کشورهای امریکای شمالی و کمیسیون کشورهای ترکیه، قبرس و یونان و متشكل از اعضای خبره هیات علمی دانشگاه‌هاست كه خود این افراد دانش آموخته همان كشورهای خارجی هستند. این كمیسیونها بر مبنای تقسیمات جغرافیایی و نیز زبانهای مورد استفاده در آموزش و پژوهش تقسیم بندی شده‌اند.

دكتر یزدان پناه با بیان اینكه ارزشیابی مدارك دانش‌آموختگان به صورت مستقل در این كمیسیونها انجام می‌شود، اظهار كرد: ارزشیابی‌ها بر اساس ضوابط مصوب شورای ارزشیابی انجام می‌شود. این شورا 15 عضو دارد كه با پیشنهاد معاون دانشجویی و تصویب وزیرعلوم منصوب می شوند.

به گفته وی، با توجه به اینكه اختیار ارزشیابی مدارك و اعتبارسنجی دانشگاهها به کمیسیمونها تفویض شده است و تنها پرونده‌های استثنایی و خاص كه به هر دلیلی در كمیسیونهای مربوط قابل بررسی نیست، به شورای ارزشیابی، ارجاع می‌شود.

وی با اشاره به وظایف اداره دانش آموختگان داخل، ‌تصریح كرد: سیاستگذاری این بخش توسط معاونت آموزشی انجام می‌شود و این اداره تنها مجری است.

به گفته وی، در این بخش تنها مداركی تائید می‌شود كه دوره مربوط، مجوز و مصوبه شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم را داشته باشد.

وی با اشاره به برنامه‌های وزارت علوم برای تشكیل سازمان امور دانشجویان، اظهار كرد: در صورت تصویب نهایی و تشكیل این سازمان، ‌اداره كل امور دانش‌آموختگان به مجموعه معاونت آموزشی ملحق می‌شود كه تغییری قابل دفاع است.

 

اعتبارسنجی دانشگاه‌های خارج بر اساس ویژگیهای عمومی، آموزشی، پژوهشی

مدیر كل امور دانش آموختگان وزارت علوم با اشاره به فرایند ارزشیابی مدارك و اعتبارسنجی دانشگاه‌های خارج از كشور، اظهار كرد: دانشگاه‌های خارجی بر اساس 5 ویژگی عمومی، آموزشی، پژوهشی، اداری مالی و رفاهی اعتبارسنجی می‌شوند. بر این اساس نام دانشگاه، شعب، كشور، نوع دانشگاه، تعداد دانشكده‌ها و غیره در بخش ویژگی‌های عمومی، شرایط پذیرش دانشجو در دوره‌های مختلف تحصیلی، سیستم آموزشی، مقاطع تحصیلی با ذكر قدمت، آمار دانشجویان دانشگاه، تعداد دانش آموختگان از ابتدای تاسیس و هیات علمی و زبان رسمی تدریس در بخش ویژگی‌های آموزشی، امكانات كتابخانه‌ای، امكانات رایانه‌ای، تجهیزات آزمایشگاهی، تعداد مراكز تحقیقاتی در دانشگاه‌ها،تعداد و كیفیت ژورنالهای علمی منتشره توسط دانشگاه، آمار و نوع مقالات منتشره توسط اساتید و دانشجویان تحصیلات تكمیلی،‌ بودجه‌های پژوهشی و نسبت بودجه پژوهشی دانشگاه به كل بودجه در بخش ویژگی‌های پژوهشی، آمار كادر اداری دانشگاه، میزان حمایت دولتی و میزان درآمد سالانه از طریق ارایه خدمات در بخش ویژگی‌های اداری مالی و امكانات رفاهی برای اساتید و دانشجویان، تعداد خوابگاه‌ها و تاسیسات آموزشی و فرهنگی در بخش ویژگی‌های رفاهی بررسی می‌شوند.

دكتر یزدان پناه با بیان اینكه پیش از این تغییر درضوابط ارزشیابی، نظام آموزشی و فهرست دانشگاه‌های معتبر در كتاب ضوابط ارزشیابی این اداره كل منتشر می شد، اظهار كرد: با توجه به سرعت بالای تغییرات، مدتی است كه كل این تغییرات و اطلاعات بر روی سایت وزارت علوم به نشانی www.msrt.ir  قرار گرفته است.

 

بیشترین دانشگاههای معتبرارزشیابی شده به آمریكا تعلق دارد

وی با بیان اینكه دانشگاه‌های معتبر از نظر وزارت علوم به ترتیب كیفیت به دانشگاههای «الف، ب و ج» تقسیم شده‌اند، گفت: مدارك صادره از این دانشگاه‌ها پس از بررسیهای اولیه ارزشیابی می‌شوند ولی در عین حال برخی مدارك پس از بررسی كیفی یعنی برگزاری آزمون، مصاحبه، ارایه مقاله، بررسی پایان نامه و یا حتی در برخی موارد دفاع مجدد ارزشیابی می‌شوند. در این میان، اكثرا مدارك صادره از دانشگاه‌های كشورهای آسیای میانه بررسی كیفی می‌شوند.

دكتر یزدان پناه تصریح كرد: در بخش«الف» بیش از 720 دانشگاه، در بخش«ب» بیش از 550 دانشگاه و در بخش «ج» بیش از 65 دانشگاه اعتبار سنجی شده و اسامی آنها بر روی سایت وزارت علوم قرار گرفته است. بر این اساس دانشگاه‌های «الف و ب» بالاترین كیفیت را دارا هستند و برای اعزام جهت ادامه تحصیل، به خانواده‌ها توصیه می‌شوند.

وی با اشاره به مقایسه دانشگاه‌های ارزیابی شده در قاره‌ها و مناطق مختلف جهان، گفت: ‌در اروپا 500 دانشگاه، آسیا 318، آفریقا 13، آمریكای شمالی 436، استرالیا 63، كشورهای عربی 51 دانشگاه، كشورهای تازه استقلال یافته 40 دانشگاه و در كشورهای اسلامی 121 دانشگاه ارزیابی شده‌اند.

دكتر یزدان پناه با اشاره به مقایسه ده كشور برتر از نظر تعداد دانشگاه‌های ارزیابی شده، خاطر نشان كرد: بیشترین دانشگاه‌های معتبر ارزیابی شده با 360 دانشگاه به كشور آمریكا تعلق دارد و پس از آن به ترتیب كشورهای هندوستان، انگلستان، كانادا، فرانسه، آلمان، روسیه، ایتالیا، ژاپن و اسپانیا قرار دارند.

به گفته وی در حال حاضر بیش از1330 دانشگاه معتبر در كل جهان شناسایی شده و لیست آنها نیز بر روی سایت وزارت علوم قرار دارد.

 

ارزشیابی مدارك آموزش عالی خارج از كشور منحصرا بر عهده وزارت علوم است

وی با بیان اینكه بر اساس مصوبه مجلس، ارزشیابی مدارك آموزش عالی خارج از كشور منحصرا بر عهده وزارت علوم است، تصریح كرد: بر این اساس كمیسیونهای اداره كل امور دانش آموختگان در صورت نیاز، پرونده‌های استثنایی را با اخذ مشاوره علمی از دانشگاه ها و اعضای هیئت علمی ذیربط، پس از بررسی كیفی ارزشیابی می‌كنند.

دكتر یزدان پناه در خصوص ارزشیابی دانشگاه‌های كشورهای دارای مشكلات فرهنگی، اظهار كرد: در اغلب موارد دانشگاه‌هایی كه از لحاظ فرهنگی ضعیف هستند از نظر آموزشی نیز مشكل دارند، با این حال در این گونه موارد اطلاع رسانی‌هایی برای آگاه سازی خانواده‌ها صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینكه ارزیابی و اعتبارسنجی اولیه دانشگاه‌ها توسط رایزنان علمی و یا سفارتخانه‌ها صورت می گیرد، گفت: بررسی‌های نهایی در كمیسیونهای اداره كل امور دانش آموختگان انجام شده و درنهایت اسامی دانشگاههای معتبر بر روی سایت وزارت علوم قرار می‌گیرد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب