چهارشنبه , 7 آبان 1399
خانه / اخبار مالزی / مدرسه دولتی ایرانیان مقیم مالزی برای ادامه فعالیت خود همچنان مشکل دارد

مدرسه دولتی ایرانیان مقیم مالزی برای ادامه فعالیت خود همچنان مشکل دارد

بیا تو مالزی -

مدرسه دولتی ایرانیان مقیم مالزی که پس از یک دوره فراز و نشیب درنهایت باهمکاری دولت،مسوولان مدرسه و سفارت ایران در کوالالامپور کار خود را از 6 مهر ماه سال جاری آغاز کرد، برای ادامه فعالیت با مشکلاتی روبه روست که مرتفع شدن آنها نیازمند توجه مسوولان وزارت آموزش و پرورش است.

به گزارش روز شنبه ایرنا از مالزی، با پیگیری های مستمر زمانی فر مدیر جدید مدرسه و پس از حضور نمایندگان وزارت آموزش و پرورش و بحث های طولانی در این خصوص، قرار بر این شد که با گرفتن رضایت از معترضان بومی این مدرسه در همان مکان قبلی به فعالیتش ادامه دهد.
اهالی این منطقه در اعتراض به ترددهای بسیار و شلوغی ناشی از قرار گرفتن مدرسه در محل زندگی آنها شکایتی را مطرح کرده بودند و بر اساس این شکایت قرار شده بود که مدرسه ایرانیان به مکان دیگری انتقال یابد.
مسوولان سفارت نیز در دو ماه گذشته مکان های بسیاری را برای دایر کردن مدرسه جدید مورد بازدید قرار داده بودند اما در نهایت بر اساس تصمیمی، مقرر شد دانش آموزان در سال جدید تحصیلی در مدرسه غیردولتی که قرار بود در کنار مدرسه دولتی به فعالیت بپردازد اما در حال جایگزین شدن با مدرسه دولتی بود، مشغول به تحصیل شوند که این موضوع با اعتراض اولیاء دانش آموزان مواجه شد.
با تلاش های صورت گرفته این تصمیم تغییر یافت و تاکید شد که مدرسه دولتی باید وجود داشته باشدد و با شاکیان مدرسه قبلی نیز صحبت شود تا همان مکان به عنوان مدرسه ایرانیان در مالزی باقی بماند و در صورت نیاز مدرسه غیردولتی نیز در کنار آن با ارایه خدمات بهتر اقدام به جذب دانش آموز کند.
مدیریت مدرسه نیز مکانی را برای مدرسه پسرانه ایرانیان، خارج از این منطقه و در منطقه ای که مدارس متعدد در آن قرار دارد در نظر گرفت و قراردادی را نیز منعقد کرد.
تصور می شد مسایل و مشکلات مدرسه دولتی ایرانیان مالزی در حال مرتفع شدن است اما باز هم مشکلات دیگری گریبان دانش آموزان ایرانی و اولیا ء آنان را گرفت و آن هم اقدامات برخی افراد ناشناس در به شکست کشاندن تلاش ها برای احیای مدرسه دولتی بود.
درحالی که مدیر مدرسه دولتی امام خمینی (ره) مالزی در حال گفت و گو با شاکیان محلی مدرسه بود، شاکیان اطلاع دادند که یک فرد ایرانی ناشناس با مراجعه به آنها اعلام کرده که مسوولان مدرسه دولتی فعالیتی غیرقانونی داشته و حق گفت و گو درباره مدرسه را ندارند.
از سوی دیگر پس از چند روز از سوی شهرداری به طور ناگهانی اعلام شد که محلی که برای دایر کردن مدرسه پسرانه دولتی اجاره شده است به دلیل استاندارد نبودن و قرار گرفتن در مکانی نامناسب نمی تواند مجوز دریافت کند و این در حالی است که در کنار همان ساختمان مدارس متعدد دیگری وجود دارد که از جمله آنها می توان به مدارس برخی از سفارتخانه های خارجی در مالزی اشاره کرد.
برخی پیامک ها و ایمیل ها نیز برای ایرانیان مقیم مالزی درباره محسنات مکانی که برای مدرسه غیردولتی یا به قول برخی شعبه دوم مدرسه، در نظر گرفته شده است، ارسال می شود
این در حالی است که بیشتر اولیاء دانش آموزان و حتی مدیر و مسوولان مدرسه دولتی امام خمینی (ره) مالزی و حتی حافظی نماینده آموزش و پرورش که چندی پیش برای حل و فصل موضوع به کوالالامپور آمده بود، تاکید داشتند که مکان در نظر گرفته شده برای مدرسه غیردولتی مناسب نیست.
مکان مورد نظر (همان مدرسه غیردولتی) طبقه پنجم و ششم ساختمانی تجاری و متعلق به شرکت خودروسازی “هیوندا” است. مساحت هر طبقه یکهزار و 500 متر مربع به شکل یک سالن بزرگ بدون هیچگونه دیوارکشی است و سرمایه گذاران آن درصدد ایجاد کلاس ها به وسیله پارتیشن برای آن بودند. این مکان فاقد حیاط برای تفریح دانش آموزان و حتی مکانی برای استراحت آنها است. گر چه گفته می شد که قرار است در همان سالن با قرار دادن چمن مصنوعی و مکانی برای بوفه ،فضای مناسبی را در این محیط سربسته ایجاد کنند.
با توجه به مسایل و موارد برشمرده شده ادامه فعالیت این مدرسه که بسیار مورد علاقه دانش آموزان و اولیاء آنها است، نیازمند توجه بیشتر مسوولان و برخورد با کسانی است که منافع شخصی را بر منفعت عموم ترجیح داده و مشکلات بسیاری را بر سر راه ادامه فعالیت مدرسه دولتی امام خمینی (ره) در مالزی بوجود می آورند.
اعزام نمایندگان آموزش و پرورش که بیش از یک هفته در مالزی برای حل و فصل موضوع حضور داشتند، نشان از اهتمام دولت به این موضوع دارد.
اولیاء دانش آموزان نیز تاکید دارند که فرزندان آنها باید در مدرسه ای که متعلق به دولت جمهوری اسلامی ایران و از حیث کادر آموزشی و قوانین و مقررات قابل اطمینان است، ادامه تحصیل دهند، بر این اساس توجه ویژه به این موضوع و کمک به راه اندازی سریع مدرسه یک ضرورت است .
گفتنی است در حالی که 11 روز از آغاز سال تحصیلی جدید می گذرد متاسفانه نیمی از دانش آموزان ایرانی مقیم مالزی هنوز به مدرسه نرفته اند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب