خانه / اخبار ایران / مدیركل بورس وزارت علوم خبرداد: افزایش15درصدی مقرری دانشجویان بورسیه كلیه كشورها

مدیركل بورس وزارت علوم خبرداد: افزایش15درصدی مقرری دانشجویان بورسیه كلیه كشورها

بیا تو مالزی -

آمادگی وزارت علوم برای جذب30 هزاردانشجوی ایرانی خارج ازكشور…

مدیر كل بورس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از اجرای طرح بررسی مشكلات صنفی، آموزشی و فرهنگی دانشجویان ایرانی خارج از كشور، افزایش 15 درصدی مقرری دانشجویان بورسیه در كلیه كشورها و آمادگی وزارت علوم برای جذب حدود 30 هزار نفر از دانشجویان ایرانی خارج از كشور خبر داد.

دكتر علی اكبر متكان در گفت‌وگو با خبرنگار صنفی آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان اینكه در سال جاری حداقل150 نفر به دوره‌های بورس بلندمدت اعزام خواهند شد، ‌گفت: افراد معرفی شده از سوی دانشگاه‌ها به زودی برای مصاحبه علمی دعوت خواهند شد و احتمالا تا یك ماه آینده اسامی افراد بورس بلند مدت سال 86 اعلام خواهد شد.

وی افزود: همچنین در سال جاری،‌ حدود یك هزار نفر در بورس داخل پذیرفته خواهند شد و حدود 600 نفر نیز برای دوره‌های كوتاه مدت بورس اعزام می شوند.

وی با اشاره به برنامه‌های اداره كل بورس وزارت علوم برای بررسی چالشها و مشكلات آموزشی، صنفی و فرهنگی دانشجویان ایران خارج از كشور، ‌اظهار كرد: بر این اساس كلیه مشكلات دانشجویان ایرانی خارج از كشور در حوزه‌های آموزشی، پژوهشی، تحقیقاتی و صنفی شناسایی می‌شود تا از این پس تصمیمات بر اساس مستندات و به صورت واقعی و شفاف اتخاذ شود.

وی با بیان اینكه این طرح در خصوص كشورهای اروپایی، روسیه و اكراین انجام شده است، گفت: گزارش نهایی این طرح پس از اتمام فرایند ارایه می‌شود.

دكتر متكان با اشاره به مشكلات ناشی از اعزام شخصی دانشجویان به خارج از كشور به خصوص در سطح كارشناسی، اظهار كرد: متاسفانه اكثر این اعزام‌ها به كشورهای بلوك شرق بوده كه اكثر این مناطق دارای مشكلات آموزشی، صنفی، اخلاقی و بعضا امنیتی هستند، همچنین سطح پایین كیفیت آموزشی و خرید و فروش نمره از سایر مشكلات آموزشی در برخی از این كشورهاست.

وی با اشاره به فراهم آمدن زمینه تحصیلات عالی در كشور از لحاظ كمی و كیفی، تصریح كرد: خوشبختانه در سالهای اخیر روند اعزام به صورت شخصی كاهش یافته است، به گونه‌ای كه به عنوان مثال در سال 84 آمار اعزام شخصی به كشور اكراین حدود 1000 نفر بود در حالیكه این رقم در سال جاری به كمتر از 100 نفر رسیده است.

مدیر كل امور بورس و دانشجویان خارج وزارت علوم با اشاره به ابلاغ اخیر رییس جمهور در خصوص تسهیل شرایط انتقال دانشجویان ایرانی خارج از كشور به داخل، تصریح كرد: وزارت علوم پیش از این، آیین نامه مربوط به انتقال دانشجویان از خارج به داخل را تهیه كرده و در این رابطه آمادگی جذب حدود30 هزار نفر از این دانشجویان را اعلام كرده است.

وی با اشاره به وجود حدود 45 هزار دانشجوی ایرانی در خارج از كشور، گفت: ‌بر اساس پیش بینی‌های صورت گرفته حدود 30 تا 35 هزار نفر از این دانشجویان از دانشجویان وزارت علوم هستند.

وی با بیان اینكه به دنبال ابلاغ رییس جمهوری این آیین نامه باید به صورت مشترك توسط نهادهای زیربط تدوین شود،‌ گفت: با تحقق این امر تحولی عظیم در این زمینه به وقوع می‌پیوندد و این مساله نیز به نفع منافع ملی كشور است.

دكتر متكان در خاتمه از افزایش 10 تا 15 درصدی مقرری دانشجویان بورسیه خارج وزارت علوم در كلیه كشورها خبر داد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب