سه شنبه , 4 آذر 1399
خانه / اخبار ایران / مراسم تنفیذ حكم ریاست جمهوری ساعاتی دیگر برگزار می شود

مراسم تنفیذ حكم ریاست جمهوری ساعاتی دیگر برگزار می شود

بیا تو مالزی -

مراسم تنفیذ حكم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد صبح روز دوشنبه برگزار خواهد شد. محل برگزاری این مراسم همچون دوره های قبل “حسینیه امام خمینی” تهران اعلام شده است.

 

تاریخ برگزاری مراسم تنفیذ حكم ریاست جمهوری نیز پنج روز قبل اعلام شده بود. این حكم را آیت الله خامنه ای رهبر ایران تنفیذ خواهد كرد.

مخالفان معتقدند كه “تاخیر” در اعلام زمان این مراسم ناشی از نگرانی دولت از برگزاری تظاهرات تازه از سوی معترضان به نتایج انتخابات است كه آن را آمیخته به تقلب می دانند. دولت اتهام تقلب در انتخابات را رد كرده است.

همزمان درخواست های زیادی از سوی وبلاگ نویسان مخالف و برخی دیگر از مخالفان برای برگزاری تجمعات اعتراضی در روزهای دوشنبه – روز تنفیذ – و روز چهارشنبه – مراسم تحلیف – منتشر شده است.

مراسم تحلیف در مجلس شورای اسلامی در میدان بهارستان انجام خواهد شد و محمدرضا میرتاج الدینی یك نماینده مجلس نسبت به هرگونه تجمعی در این روز به معترضان هشدار داده است.

به گزارش خبرگزاری فارس كه به محافظه كاران و دولت نزدیك است، رؤسای سه قوه جمهوری اسلامی – محمود احمدی نژاد، علی لاریجانی و محمود هاشمی شاهرودی – اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعضای مجلس خبرگان رهبری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و فرماندهان قوای نظامی و انتظامی در این مراسم حضور خواهند داشت.

اما بعید به نظر می رسد اكبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس خبرگان و مجمع تشخیص مصلحت نظام در این مراسم شركت كند.

حسین مرعشی، سخنگوی حزب كارگزاران سازندگی كه برای چند سال رئیس دفتر هاشمی رفسنجانی در دوران ریاست جمهوری وی بود و از بستگان او نیز هست، روز یكشنبه گفت كه اگر محمود احمدی نژاد در فرصت باقی مانده اظهاراتش در خصوص آقای هاشمی را اصلاح نكند، او در این مراسم شركت نخواهد كرد.

آقای احمدی نژاد در جریان مبارزات انتخاباتی در مناظره تلویزیونی با میرحسین موسوی، آقای هاشمی رفسنجانی را “صحنه گردان اصلی” مخالفان دولت نامید و او را متهم كرد در اوایل كار دولت نهم به “پادشاه یكی از كشورهای حاشیه خلیج فارس” پیغام داده است كه این دولت به زودی سقوط خواهد كرد.

آقای احمدی نژاد همچنین گفت كه “بی قانونی” و “قانون گریزی” را در ثروتمند شدن فرزندان كسانی چون آقای هاشمی رفسنجانی و علی اكبر ناطق نوری می داند.

این اتهامات واكنش تند آقای هاشمی را به دنبال داشت و او تلویحا از رهبر ایران خواست در ماجرا مداخله كند.

به گزارش خبرگزاری كار ایران، ایلنا، حسین مرعشی گفت: “من سخنگوی آقای هاشمی نیستم ولی تا آنجا كه مطلع هستم ایشان از باب علاقه و احترامی كه به رهبر انقلاب دارند این تمایل وجود دارد كه در این مراسم شركت كنند.”

او افزود: “از آنجا كه مراسم فردا مربوط به آقای احمدی نژاد است و ایشان در مناظره با آقای موسوی سخنان بی اساسی نسبت به آقای هاشمی مطرح كردند و حتی بعد از تذكر خصوصی رهبری به احمدی نژاد و موضع گیری صریح در نماز جمعه 29 خرداد حاضر به اصلاح مواضع خود نشدند به نظر می رسد اگر در فرصت باقی مانده اظهارات را در خصوص آقای هاشمی اصلاح نكند، ایشان در مراسم تنفیذ شركت نخواهد كرد.”

بر اساس گزارش وزارت كشور ایران، محمود احمدی نژاد در انتخاباتی كه ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ برگزار شد، به عنوان برنده ۲۴ میلیون و ۵۲۷ هزار و ۵۱۶ رای (۶۲.۶۳ در صد آرا) را كسب كرد.

اما اعلام پیروزی آقای احمدی نژاد در انتخابات اتهام تخلف و تقلب گسترده از سوی مخالفان را درپی داشت و به تظاهرات گسترده خیابانی منجر شد.

آخرین اعتراضات و تظاهرات در روز پنجشنبه گذشته – 8 مرداد – مصادف با چهلم برخی از قربانیان خشونت های پس از انتخابات در تهران، رشت، اصفهان و چند شهر دیگر برگزار شد.

میرحسین موسوی و مهدی كروبی دیگر نامزدهای انتخابات از جناح اصلاح طلب می گویند كه دولت تازه تحت هدایت آقای احمدی نژاد مشروعیت نخواهد داشت.

رئیس جمهور منتخب كار خود را پس از مراسم تحلیف در مجلس شورای اسلامی آغاز می كند. به این ترتیب دوره جدید ریاست جمهوری در ایران به مدت چهار سال از نیمه مرداد ماه امسال آغاز می شود.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب