دوشنبه , 6 بهمن 1399
خانه / اخبار ایران / مرده هایی که یارانه می گیرند!

مرده هایی که یارانه می گیرند!

بیا تو مالزی -

گزارشی از ثبت نشدن برخی فوتی ها در استان…

۱۵ماه از اجرای بزرگ ترین طرح تحول اقتصادی کشور یعنی اجرای قانون هدفمندی یارانه ها می گذرد ولی به علت به روز و مکانیزه نبودن سیستم های ستاد هدفمندی یارانه ها، وقایع فوت و ولادت به موقع به فهرست مرکز آمار اضافه و یا از آن کسر نمی شود. با این که ثبت احوال آمار ولادت و متوفیان را به روز به سازمان ثبت احوال کشور منتقل می کند اما به دلیل مکانیزه نبودن سیستم های ستاد هدفمندی یارانه ها، یارانه افراد فوت شده بعضا تا چند ماه به حساب های آنان واریز می شود و برعکس تازه متولدان تا چند ماه از دریافت یارانه محروم هستند از این رو ضروری است سیستم های مرکز آمار به روز شود و به صورت آنلاین، این محاسبات را انجام دهد.

هر چند در شهرهای بزرگ آرامستان ها محصور است و نماینده ای برای باطل کردن شناسنامه متوفی حضور دارد ولی در روستاها و شهرهای کوچک، چون آرامستان ها محصور نیست، اطلاعات در این زمینه به موقع به دستگاه های ذی ربط ارسال نمی شود.گفته می شود تا ۳ماه آینده اطلاعات ستاد هدفمندی یارانه ها و تغییر و تحولات آمار این ستاد به روز خواهد شد.فرماندار مشهد مدتی قبل در جلسه هدفمندی یارانه ها گفت: بسیاری از افراد هستند که هنوز یارانه نگرفته اند و در مقابل مواردی وجود دارد که برای افرادی که فوت کرده اند یارانه واریز می شود. به منظور بررسی این موضوع گفت وگویی با مسئولان مربوط انجام دادیم که تقدیم شما خوانندگان محترم می شود.

ثبت فوت در ثبت احوال به روز است

مدیر کل ثبت احوال استان خراسان رضوی با اشاره به این که ثبت فوت اموات در سیستم رایانه اداره آنلاین و به روز است، به خراسان گفت: فوت اموات در سیستم پایگاه جمعیتی کشور ثبت می شود و آن گونه که در جلسات مطرح شده است هر ۱۵روز تا یک ماه مرکز آمار ایران اطلاعات مربوط به افزایش و کاهش جمعیت کشور را اخذ می کند.نیری افزود: البته باید یادآوری شود که همه آرامستان های استان محصور نیست و خانواده هایی هستند که فوت میت را به اطلاع اداره ثبت احوال نمی رسانند.

برخی اوقات ثبت اموات دیرتر انجام می شود

وی یادآور شد: به این منظور برخی اوقات ثبت اموات بعضا دیرتر انجام می شود. البته این اداره کل از طریق شوراها، خانه های بهداشت و دهیاری ها هم این موارد را پیگیری می کند.وی متذکر شد: در برخی از شهرستان ها و روستاها نماینده ثبت احوال در آرامستان ها حضور ندارد تا بر مقدمات کارهای اداری نظارت کند و آمار را روزانه به سیستم رایانه ای اضافه کند.

وی افزود: در این موارد که آرامستان ها محصور نیست و نماینده ای هم نداریم تا فردی به ما مراجعه نکند و اطلاعاتی ارائه ندهد، از آمار متوفیان اطلاع پیدا نمی کنیم.وی در پاسخ به این سوال که چند روز طول می کشد تا یارانه یک متوفی از فهرست مرکز آمار کسر شود، افزود: اگر چه ثبت آمار متوفیان در این اداره کل به روز است، ولی از این موضوع که چه زمانی به مرکز آمار ارائه داده می شود مطلع نیستم ولی معمولا سازمان ثبت احوال فهرست اموات یا ولادت ها را ماهانه به مرکز آمار ارسال می کند.وی با اشاره به آمار متوفیان ثبت شده در ۶ماه اول سال جاری در مشهد به خراسان گفت: فوت ۸هزارو۱۸نفر در ثبت احوال در مدت مذکور در مشهد ثبت شده است.

تا شناسنامه متوفی باطل نشود، جسد برای تغسیل منتقل نمی شود

رئیس سازمان فردوس ها هم درباره تعداد متوفیان در ۶ماه امسال به خراسان گفت: در ۶ماه اول سال جاری فوت ۸هزارو۳۱۷ نفر در سازمان فردوس ها به ثبت رسیده است.شاهچراغی افزود: در سال ۸۹ این رقم ۸هزارو۴۶۵نفر بوده است.وی در پاسخ به این سوال که مرحله گزارش یک فوت به ثبت احوال چگونه است، یادآور شد: تا زمانی که شناسنامه متوفی توسط نماینده حاضر و مستقر در بهشت رضا، باطل نشود جسد برای شست وشو و تغسیل منتقل نمی شود.

اظهارات فرماندار مشهد در جلسه ستاد هدفمندی یارانه ها

فرماندار مشهد هم در جلسه ستاد هدفمندی یارانه ها که مهرماه امسال در اتاق استاندار تشکیل شد، گفت: موارد زیادی وجود دارد که برای افراد فوت شده یارانه واریز می شود.

حسن موحدیان در آن جلسه از اداره کل ثبت احوال خواستار رسیدگی به این گونه موارد شد.

مدیر کل ثبت احوال استان خراسان رضوی در این باره تصریح کرد: این موارد در ثبت احوال به ثبت می رسد و توسط نماینده ثبت احوال یا خانواده ها اعلام می شود و هر ۱۵روز مرکز آمار کشور آمار را به روز می کند.

نیری اضافه کرد: این مشکل وجود دارد که چند ماهی ثبت فوت، ازدواج، طلاق و ولادت در مرکز آمار کشور طول بکشد.

اطلاعات و سیستم های رایانه ای ستاد هدفمندی یارانه ها باید مکانیزه شود

فرماندار مشهد روز گذشته هم در این باره به خراسان گفت: در مورد فردی که فوت می کند اگر در روستا باشد به دهیاران اعلام کرده ایم در اسرع وقت سند فوت را تنظیم و متعاقب آن به ثبت احوال ارسال کنند و دقیقا همان کاری را دهیار انجام می دهد که شهرداری در مشهد در زمینه امور متوفیان انجام می دهد.

حسن موحدیان متذکر شد: حتی در روستاهایی که دهیار ندارند افراد معتمدی را منصوب کرده ایم که اطلاعات را در اسرع وقت به نزدیک ترین بخشداری یا دهیاری اطلاع دهند در غیر این صورت افرادی که اطلاعات اشتباه بدهند یا موارد را گزارش نکنند با آنان برخورد قانونی خواهد شد.

موحدیان افزود: اطلاعات به طور مکانیزه در ثبت احوال ثبت می شود.ستاد هدفمندی یارانه ها نیز باید هر ماه آمارها را بررسی و به روز کند و اسامی افراد فوت شده را از فهرست حذف کند.وی اذعان داشت: به نظر می رسد ستاد هدفمندی یارانه ها دیرتر این کار را انجام می دهد. این امر باعث می شود یارانه برخی افراد متوفی چند ماه به حساب مربوطه واریز شود.

 

منبع:روزنامه خراسان

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب