سه شنبه , 4 آذر 1399
خانه / اخبار مالزی / مصاحبه با سید حمید نور ، كنسول سفارت جمهوری اسلامی ایران در مالزی

مصاحبه با سید حمید نور ، كنسول سفارت جمهوری اسلامی ایران در مالزی

بیا تو مالزی -

 مصاحبه با سید حمید نور ، كنسول سفارت جمهوری اسلامی با وب سایت رسمی سفارت جمهوری اسلامی ایران در مالزی …سوال 1: جناب آقای نور با تشكر از شركت جنابعالی در مصاحبه حاضر، در ابتدا خواهشمند است خلاصه ای از شرح اقدامات بخش كنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در كوالالامپور را در سال 1386 جهت اطلاع هموطنان عزیز بیان فرمائید.

با سلام و احترام خدمت هموطنان عزیز و گرامی، سلامتی و سربلندی و موفقیت همه ایرانیان عزیز بویژه هم میهنان محترم مقیم و دانشجو در كشور مالزی را از خداوند متعال مسئلت دارم.

به طوری كه استحضار دارید از مهمترین وظایف نمایندگیهای هر كشور حمایت از ابتاع و انجام امور آنان در خارج از كشور است. بخش كنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران دركوالالامپور در سال 1386 اقدامات عدیده و موثری انجام داده كه خلاصه آن بهمراه یادآوری چند نكته مهم به استحضار هموطنان عزیر میرسد البته یادآور می شود كه كلیه اقدامات انجام شده ناشی از راهنمایی و دستورات اكید جناب آقای خندق آبادی سفیر محترم كشورمان و تفویض اختیارات به بخش كنسولی است تا هیچ گونه وقفه ای درانجام امور هموطنان گرامی ایجاد نشود و جا دارد با اغتنام از این فرصت صمیمانه از همراهی و مساعدت ایشان همواره تشكر و قدردانی نمایم.

در سالی كه گذشت بخش كنسولی سفارت جمعاً 15544 مورد خدمات كنسولی به ایرانیان حوزه این سفارت ارائه نموده است كه بطور متوسط درهر روز كاری 65 فقره كار در بخش كنسولی صورت پذیرفته است. همچنین علاوه بر اقدامات فوق 10 بار دیدار و رسیدگی به وضعیت زندانیان ایرانی، 33 مورد رفع مشكلات قربانیان قاچاق انسان و بازگرداندن آنان به میهن اسلامی، 5 مورد برگزاری جلسات پرسش و پاسخ دانشجویی در محل دانشگاهها، 56 بار مراجعه به ادارات مهاجرت پلیس و سایر مقامات مالزیایی به منظور رفع مشكلات هموطنان را نیز می توان عنوان كرد.

1. مذاكرات مستمر و شركت درجلسات وزارت علوم و اداره مهاجرت بمنظور لزوم صدوركارت شناسایی اقامتی از سوی اداره مهاجرت این كشور برای كلیه دانشجویان ایرانی بدلیل جلوگیری از فقدان و یا به سرقت رفتن آن.

2. مذاكره با مقامات محلی (وزارت علوم و اداره مهاجرت) درمورد صدور ویزا برای همسر و فرزندان دانشجویان لیسانس همانند دانشجویان فوق لیسانس و دكتری كه از این مزایا برخوردار می بودند.

3. اقدام و پیگیری در مورد افزایش مدت لغو روادید كشور مالزی برای كلیه هموطنان ایرانی از 14 روز به 90 روز.

4. مذاكره با مقامات قضایی و شركت در جلسات متعدد دادگاهی به منظور تسریع در رسیدگی پرونده و تقلیل محكومیت و فراهم ساختن شرایط آزادی و بازگرداندن 4 هموطن زندانی كه مدتهای مدیدی بدون صدور حكمی از سوی مقامات قضای در زندانهای مالزی زندانی بودند.

5. شناسائی و اعلام جرم بر علیه یك باند قاچاق انسان كه با فریب و اغوا مشكلات و گرفتاری های زیادی برای تعداد كثیری از هموطنان فراهم نموده بودند كه نهایتا سركرده آنان شخصی به نام ارین مارچلو معروف امیر نیوزلندی دستگیر و پس از 6 ماه حبس و پرداخت 60 هزار رینگیت جریمه نقدی از این كشور اخراج گردید و یكی از اعضای خانواده وی در ایران بعنوان شریك جرم دستگیر و قسمتی از دارایی مال باختگان مسترد گردید.

سوال 2: نظر به اینكه در سال 86 تعدادی از هموطنان به دلیل عدم آشنایی و نداشتن اطلاعات كافی از وضعیت اجتماعی و قوانین این كشور دچار مشكلات عدیده ای شده اند دراین زمینه چنانچه توصیه هایی دارید بفرمائید.

1. رانندگی بدون گواهینامه مالزیایی ممنوع و جرم محسوب می شود و در صورت بروز حادثه یا تخلف باعث پرداخت جرائم نقدی سنگین و در صورت ارجاع پرونده به دادگاه محكوم به حبس و اخراج از این كشور منتهی می گردد، لذا به منظور جلوگیری از آن توصیه می شود در اولین فرصت نسبت به اخذ گواهینامه رانندگی مالزیایی اقدام نمایند.

2. با توجه به اینكه اغلب فروشگاههای این كشور مجهز به دوربین های مدار بسته می باشد لذا رفتار و اعمال مشتریان بطور دائم تحت نظارت و كنترل می باشد از این رو توصیه می شود هنگام خرید مراقب رفتار خود بوده و پس از پرداخت بهای اجناس رسید آن را حتی تا منزل بهمراه داشته باشند. متاسفانه چند تن از هموطنان ازجمله دانشجویان براثر بی دقتی و سهل انگاری توسط مامورین دستگیر و پس از طی محكومیت و پرداخت جریمه نقدی ازاین كشور اخراج شده اند.

3. با توجه به دریافت شكایات متعدد هموطنان از جیب زنی، كیف قاپی، سرقت و كلاهبرداری (با استفاده از ترفندهای مختلف از جمله استفاده از كارت شناساسی جعلی  پلیس بعنوان پلیس مخفی) ضروری است هموطنان گرامی داد و ستد خود را هر چه بیشتر از طریق كارت های اعتباری انجام داده و از ارائه وجه نقد در انظار عمومی و همچنین از حمل هر گونه مدرك غیر لازم بهنگام تردد جدا خودداری نمایند.

4. چنانچه شكایتی از سوی زنان مالزیایی به مقامات انتظامی این كشور مبنی برتعرض و سوءنیات به آنان ارائه شود فرد خاطی یا متهم طبق مقررات و قوانین این كشور توسط پلیس جلب و پس از 14 روزبازداشت وتكمیل بازجوئی ها پرونده وی به منظور رسیدگی به دادگاههای شریعت ارجاع میگردد و در صورت اثبات جرم مجازات سنگینی از جمله 7 ضربه شلاق و فرد مورد نظر به یك تا هفت سال زندان محكوم خواهد شد، لذا به دلیل شرایط بسیار سخت و دشوار زندان های مالزی توصیه می شود در معاشرت و ایجاد دوستی دقت لازم را از خود مبذول داشته تا دچار این گونه مجازات ها نشوند و باعث سرافكندگی و تغییر مسیر اصلی زندگی خود نشده و  شان و منزلت ایران و ایرانی لطمه و آسیبی نبینند.

در خاتمه ضمن تشكر فراوان از همدلی و همكاری هموطنان عزیز مقیم دركشور مالزی، صمیمانه اجرای هشدارها و نكات ضروری یاد شده را خواستاریم تا با امنیت و اسایش خاطر هر چه بیشتر بتوانید به زندگی آرام خود ادامه دهید.

لازم به ذكر است، بمنظور جلوگیری از اتلاف وقت هموطنان ارجمند بخصوص دانشجویان گرامی به یاری خدا به زودی بخش كنسولی وب سایت سفارت جمهوری اسلامی ایران در كوالالامپور آماده و فعال خواهد شد تا با استفاده از اطلاعات این سایت و از طریق پست همگان بتوانند بدون حضور در نمایندگی امور خود را به انجام برسانند.

هموطنان عزیز سعی ما جلب رضایت و اسایش خاطر تك تك شما گرامیان است و اگر با ارائه طرح ها و پیشنهادات سازنده خود دراین راه یاریمان دهید بیش از پیش سپاسگذار و قدردانتان خواهیم بود.

 

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب