پنج شنبه , 1 آبان 1399
خانه / اخبار مالزی / مصاحبه کنسول ایران در مالزی

مصاحبه کنسول ایران در مالزی

بیا تو مالزی -  آمار ایرانیان مالزی در حدود 70 هزار تن تخمین زده می شود.

 

کنسول سفارت ایران در مالزی گفت: کنسولی بدون توجه به گرایش، عقیده و مذهب ایرانیان مراجعه کننده خدمات خود را ارائه می دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، کسری مهمانپرست امروز شنبه در نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران و نمایندگان نشریات و پایگاههای اطلاع رسانی ایرانی در مالزی افزود: اکثر قریب به اتفاق ایرانیان مقیم مالزی افراد تحصیل کرده و فرهیخته هستند که به فعالیتهای فرهنگی و علمی مشغولند.

وی ادامه داد: بیش از یکصد استاد ایرانی در دانشگاههای مالزی مشغول فعالیت هستند که خدمت به آنها و سایر ایرانیان از افتخارات ما است. 

مهمانپرست در پاسخ به سئوالی در خصوص شایعه ایجاد محدودیت و مانع برای برخی از ایرانیانی که قصد مسافرت به دیگر کشورها دارند، گفت: کنسولی در این خصوص حق دخالت نداشته و بدون توجه به گرایش و عقیده سیاسی ارباب رجوع خدمات خود را ارائه می دهد.

کنسول ایران در مالزی در ادامه به آمارهای مربوط به جامعه ایرانیان مالزی اشاره کرد و گفت: تا کنون در حدود 20 هزار ایرانی در کنسولی پرونده تشکیل داده اند اما آمار ایرانیان مالزی در حدود 70 هزار تن تخمین زده می شود.

وی همچنین آمار دانشجویان ایرانی شاغل در مالزی را بین 10 تا 14 هزار تن اعلام کرد و گفت: در حال حاضر روزانه بین 35 تا 50 پرونده دانشجویی در کنسولی تشکیل می شود.

کنسول کشورمان بزرگنمایی قاچاق مواد مخدر توسط ایرانیان در مالزی را توطئه ای حساب شده برای تخریب وجه ایرانیان در این کشور و منطقه دانست و گفت: تنها راه مقابله با این روند تخریبی، تلاش تمام ایرانیان با هر طرز تفکر و عقیده در جهت شناساندن ارزشها و نقاط قوت جامعه ایرانی است.

کنسول ایران در مالزی در عین حال دلیل افزایش جرم توسط اتباع ایرانی به ویژه در قاچاق مواد مخدر نسبت به گذشته را افزایش تردد ایرانیان به مالزی، تولید صنعتی مواد مخدر صنعتی و سود بسیار بالای این تجارت دانست و گفت: زمینه امضای قراداد قضایی بین دو کشور فراهم شده و با انجام این کار به طور قطع آمار مجرمین کاهش پیدا خواهد کرد.

مهمانپرست در پاسخ به سوالی در خصوص موضعگیری سفارت در خصوص اطلاع رسانی نادرست و مغرضانه از دستگیری ایرانیان در رسانه های مالزی  گفت: تا کنون چندین بار به صورت کتبی به انعکاس مغرضانه و عجولانه این اخبار اعتراض شده و دیدارهایی نیز در این ارتباط صورت گرفته است.  

وی در پاسخ به سوالی در خصوص آمار زندانیان ایرانی در زندانهای مالزی گفت: این آمار با توجه به آزادی 45 ایرانی از بهمن ماه سال گذشته تا کنون بسیار کاهش پیدا کرده و هم اکنون زندانی ایرانی با مدت حبس بیش از یک سال نداریم.

مهمانپرست بر تلاش سفارت و کنسولی ایران برای رعایت حقوق زندانیان ایرانی تاکید کرد و گفت: حمایت از زندانیان ایرانی با توجه به عدم ایجاد حاشیه امنیت برای مجرمین از یک طرف و حفظ شان اتباع ایرانی از سوی دیگر بسیار مشکل است.

کنسول ایران در مالزی با بیان اینکه در گذشته از نمایندگان کنسولی برای حضور در دادگاههای ایرانیان دعوت نمی شد گفت: با رایزنیهای انجام شده و با اطلاع رسانی مناسب از سوی مسئولین مالزیایی، اعضای کنسولی تلاش می کنند حداقل در دادگاه نخست و آخر متهمین که از اهمیت بالایی برخوردار است حتما حضور داشته باشند.

وی صدور حکم سنگین برای متهمین ایرانی در مالزی را تاثیرگذار بر روابط دو کشور دانست و تاکید کرد: خوشبختانه تا کنون حکم سنگینی برای متهمان ایرانی صادر نشده است.

مهمانپرست در ادامه از آغاز به کار دادگاه ویژه ایرانیان مقیم خارج از کشور خبر داد و گفت: دادگاه ویژه ایرانیان مقیم خارج از کشور به دعاوی ایرانیان مقیم خارج از کشور علیه یکدیگر رسیدگی می کند و فعالیت این دادگاه یک قدم مثبت و ارزشمند است.  

مهمانپرست در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال کاهش مدت زمان لغو روادید برای اتباع ایرانی در بدو ورود به مالزی گفت: طبق قرارداد بین دو کشور مدت زمان لغو روادید از ابتدا دو هفته بوده اما دولت مالزی به صورت یکطرفه این مدت زمان را برای کشورهای خاورمیانه به سه ماه افزایش داده است.

کنسول ایران در مالزی دامن زدن به این شایعات را به ضرر جامعه ایرانیان مالزی دانست و تاکید کرد: مدت زمان لغو روادید برای اتباع ایرانی در مالزی کاهش نیافته است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص مشکلات ایجاد شده برای انتقال ارز بین دو کشور به ویژه برای دانشجویان اظهار داشت: اظهار نظر در این خصوص در حوزه وظایف من نیست اما بنظر می رسد صرافی های ایرانی باید نسبت به دریافت مجوزهای لازم اقدام کرده و اعتماد مردم را کسب کنند.

مهمانپرست با بیان اینکه اقداماتی از سوی رایزنی علمی و فرهنگی برای حل این مشکل در حال انجام است اظهار داشت: به دلیل اینکه تداوم این مشکلات در روند اعزام دانشجو خلل ایجاد می کند، دولت مالزی نیز به فکر حل این مشکل است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص طولانی تر شدن روند صدور گواهی عدم سوء پیشینه گفت: این روند طولانی تر نشده در عین حال وزارت خارجه در این خصوص تنها نقش یک واسط بین سازمان های داخل و خارج از کشور را دارد و در تسریع و یا تاخیر این روند تاثیرگذار نیست.

مهمانپرست با بیان اینکه در 6 ماهه نخست سال جاری 12 ایرانی در مالزی فوت کرده اند، گفت: این آمار در سال گذشته 2 نفر بوده که می تواند بیانگر افزایش روزافزون آمار ایرانیان مقیم مالزی باشد.

کنسول ایران در پاسخ به سوالی در خصوص علت طولانی شدن روند صدور ترجمه گواهینامه رانندگی گفت: متاسفانه به دلیل وجود آمار بالای مدارک جعلی به ویژه مدارک تحصیلی، تمامی مدارک باید پس از تایید صحت ترجمه شود و فرایند تایید صحت مدارک و گواهینامه رانندگی در ایران زمان بر است.

وی به اقدامات انجام شده در کنسولی در جهت رفاه حال بیشتر هموطنان اشاره کرد و گفت: افزایش گیشه اختصاصی امور اجتماعی، بایگانی الکترونیکی پرونده ها، کاهش 15 درصدی تعرفه خدمات با توجه به نوسانات قیمت ارز از جمله این اقدامات است.

منبع:خبرگزاری مهر

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب