دوشنبه , 3 آذر 1399
خانه / دانش و فناوری / معمای قطعی ای‌میل!

معمای قطعی ای‌میل!

بیا تو مالزی -

قطعی‌های مكرر سرویس‌دهنده‌های ای‌میل كه مدتی است به شكل روال درآمده و…

قطعی‌های مكرر سرویس‌دهنده‌های ای‌میل كه مدتی است به شكل روال درآمده و تقریبا كاربران دارند به تناوب آن عادت می‌كنند، به مرحله‌ای رسیده كه فعالیت كاربران اینترنت در داخل كشور، مخصوصا كاربرانی را كه بخش عظیمی از فعالیت‌هایشان توسط ای‌میل انجام می‌شود، مختل هر چند وقت یك‌بار مختل می‌كند.

حدود 10 روز گذشته دسترسی به ای‌میل‌ها قطع شد و به مدت چند روز تداوم یافت؛ حال چند روزی بیش‌تر نمی‌گذرد كه مجددا و یك روز پس از راه‌اندازی فاز نخست شبكه علمی كشور، شاهد همان رویه و قطعی ای‌میل و جی‌میل هستیم.

این رویداد قطعی دوم كه دقیقا در شب گذشته همزمان با افتتاح فاز تهران شبكه علمی كشور اتفاق افتاد، این بحث را در بین محافل و فعالان مرتبط با ICT مطرح كرده كه شاید هدف بسترسازی و ترویج استفاده از ای‌میل داخلی كه در درگاه كشور قابل دسترسی است این وضعیت را برای كاربرانی كه تا حال حاضر از سرویس‌های مشهور ای‌میل هم‌چون جی‌میل و یاهو استفاده می‌كرده‌اند، به دنبال داشته است.

البته ازسوی دیگر بارها در زمینه امن نبودن اطلاعات و حریم‌های شخصی در استفاده از سرویس‌دهندگان خارجی هم مطرح شده اما به هر دلیل كاربران ایرانی هنوز به استفاده نكردن از این خدمات سوق نیافته‌اند.

علاوه بر این مباحث، در زمینه بحث حقوق شهروندی نیز علی مطهری – نماینده مردم تهران و عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی – دو هفته پیش عنوان كرده بود كه باید دلیل قطع پست الكترونیك شهروندان ایرانی طی چند روز اخیر، از مسوولان وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات پیگیری شود كه آیا مشكلات فنی دلیل قطع ای‌میل‌هاست یا سرورهای كشورهای خدمات‌دهنده دچار قطعی شده‌اند.

از شركت ارتباطات زیرساخت كشور، شركت مخابرات ایران و سازمان فن‌آوری اطلاعات به این پاسخ انجامید كه این قطعی‌ها، به هیچ یك از این ارگان‌ها مربوط نمی‌شود تا همچنان معمای اختلالات اینترنت و قطعی‌های هر از چندگاهی ای‌میل‌ها در كشور نامشخص بماند.

 

منبع:خبرگزاری ایسنا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

آلودگی کاربران ایرانی به باج‌افزار سایبری/ نفوذ به «ریموت دسکتاپ»

بیا تو مالزی - مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای نسبت به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب