دوشنبه , 3 آذر 1399
خانه / اخبار مالزی / مقام مالزیایی: ایران نخستین كشور پیشرفته اسلامی در حوزه نانو فناوری است

مقام مالزیایی: ایران نخستین كشور پیشرفته اسلامی در حوزه نانو فناوری است

بیا تو مالزی -

قائم مقام موسسه تحقیقات و فناوری مالزی (سیریم)، ایران را نخستین كشور پیشرفته اسلامی در حوزه نانو فناوری خواند…

دكتر "زین‌العابدین محمد یوسف" چهارشنبه شب درحاشیه "نمایشگاه و كنفرانس ملی مالزی ‪ "۲۰۰۷‬در كوالالامپور در گفت وگو باخبرنگار ایرنا افزود: از آنجا كه ایران نخستین كشور پیشرفته اسلامی در حوزه فناوریهای پیشرفته از قبیل نانو فناوری است، مالزی علاقه‌منداست در جنبه‌های مختلف این فناوری با ایران همكاری داشته باشد.

وی بااشاره به برنامه‌ریزی ‪ ۲۰‬ساله ایران برای ارتقای فناوریهای پیشرفته از جمله نانو، بایو و كامپوزیت، نسبت به همكاریهای آتی مالزی و ایران در حوزه‌های یادشده ابراز امیدواری كرد.

زین‌العابدین محمد یوسف در پاسخ به سوالی در مورد چگونگی سطح همكاریهای مالزی وایران دراین حوزه، برخورداری مالزی از اقتصاد آزاد و زمینه و توان توسعه فناوریهای پیشرفته در این كشور را در ایجاد كانالی برای شناساندن دستاوردهای علمی و فناوری ایران به جهان موثر خواند.

وی گفت: ازآنجا كه استراتژیهای هردو كشور مالزی و ایران مبتنی بر توسعه فناوریهای پیشرفته در زمینه‌های مختلف است، شرایط جاری فرصت خوبی را فراهم آورده تا دو طرف از طریق توسعه همكاریهای متقابل به این آرمان دست یابند.

قائم مقام موسسه سیریم بااشاره به امضای روز چهارشنبه دو یادداشت تفاهم همكاری میان این موسسه با پژوهشگاه صنعت نفت و نیز موسسه كامپوزیت ایران، این همكاریها را برای دو كشور توام با منافع تلقی كرد.

وی در مورد چشم‌انداز همكاری دو كشور اسلامی مالزی و ایران گفت: روحیه برادری در اسلام بویژه در تشریك فناوری و دستاوردهای علمی درتوسعه و تعمیق این همكاریها بسیار نقش مهمی دارد.

زین‌العابدین از هر دو كشور مالزی و ایران خواست تا با تشریك دانش، توان و دستاوردهای علمی و فناوری خود با یكدیگر برای درك و تفاهم متقابل تلاش كنند.

وی همچنین ایجاد مكانیزم برای توسعه همكاریها درحوزه فناوریهای پیشرفته در میان اعضای سازمان كنفرانس اسلامی را از جمله اهداف بلندمدت مالزی به عنوان رییس دوره‌ای این سازمان ذكر كرد.

قائم مقام موسسه سیریم ابراز امیدواری كرد كه تلاشهای جاری كوالالامپور و تهران برای انجام تحقیقات و نیز همكاریهای توسعه فناوریهای پیشرفته به اجرای مشترك طرحهای علمی در زمینه‌های مختلف بویژه نانو و بایو و كامپوزیت بیانجامد.

نخستین همایش مشترك فناوریهای پیشرفته ایران و مالزی روز چهارشنبه در شهر كوالالامپور پایتخت این كشور برگزار شد.

مهندس "سیدرضا سجادی" رییس دفتر همكاریهای فناوری نهاد ریاست جمهوری در راس هیاتی هشت نفره متشكل از استادان و محققان دانشگاهها و موسسات علمی ایران به نمایندگی از كشورمان در این همایش یك روزه شركت داشتند.

این همایش همزمان بابرپایی "نمایشگاه وكنفرانس نوآوری ملی مالزی ‪"۲۰۰۷‬ در مركز تجارت جهانی پوترا (‪ (pwtc‬واقع درشهر كوالالامپور برگزار شد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب