یکشنبه , 3 مرداد 1400
خانه / اخبار مالزی / مناسبات ایران و مالزی در تمام زمینه‌ها رو به گسترش است

مناسبات ایران و مالزی در تمام زمینه‌ها رو به گسترش است

بیا تو مالزی -

سفیر ایران در مالزی گفت: مناسبات میان ایران و مالزی با گسترشی روز افزون در تمامی زمینه‌های سیاسی، اقتصادی ، فرهنگی و غیره همراه است…

مهدی خندق آبادی شب گذشته در حاشیه ضیافت شام با حضور پادشاه و ملكه مالزی در اقامتگاه سفیر ایران به خبرنگار ایرنا گفت: روند گسترش این مناسبات هر روز شتاب بیشتری گرفته به طوری كه فقط در دوره فعالیت دولت نهم زمینه‌های لازم برای سرمایه‌گذاری مشترك بین دو كشور فراهم امده است .

وی افزود : در این زمینه از جمله می‌توان به سرمایه‌گذاری بیش از ‪۳۰‬ میلیارد دلار در حوزه‌های مختلف انرژی، احداث بالغ بر ‪ ۴۰‬هزار واحد مسكونی، ایجاد نیروگاه برق، راه‌آهن، پالایشگاه و غیره میان دو كشور اشاره كرد.

خندق آبادی ادامه داد: به همین منظور ضروری به نظر رسید تا با دعوت از پادشاه و ملكه مالزی برای حضور در ضیافت شام در اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران، زمینه گسترش بیش از پیش این مناسبات فراهم آید.

به گفته وی پادشاه مالزی همواره از روابط ایران و مالزی و توانمندیهای ایران در تمامی عرصه‌ها به نیكی یاد می‌كند و بدون تردید، این قبیل مناسبات با هدف نهادینه كردن روابط فرهنگی بین دو كشور، همچنین می‌تواند در جهت گسترش هرچه بهتر روابط دو طرف موثر باشد.

خندق آبادی با اشاره به اینكه وی نخستین سفیری است كه میزبانی پادشاه مالزی را عهده‌دار بوده، ابراز امیدواری كرد كه با برپایی این ضیافت، زمینه مناسبی برای دیدار آتی وی از جمهوری اسلامی ایران فراهم شود.

وی توضیح داد: دكتر احمدی نژاد، نخستین دیدار خارجی دو جانبه خود را پس از عهده‌دارشدن سمت ریاست جمهوری ، از كشور مالزی صورت داد و یكی از میزبانان ایشان نیز پادشاه وقت مالزی بود.

سفیر ایران ابراز امیدواری كرد این دیدار كه مورد علاقه رهبران دو كشور است در آینده نزدیك صورت گیرد و به پشتوانه‌ای برای گسترش روابط دو طرف در عرصه‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی در عالیترین سطح خود مبدل شود.

مناسبات همه جانبه ایران و مالزی بویژه در طول سالهای پس از انقلاب اسلامی با گسترش روز افزون همراه بوده است.

مالزی همواره به عنوان یكی از مدافعان و همراهان جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های سیاسی بویژه در مخالفت با سیاستهای سلطه جویانه برخی كشورهای غربی مطرح بوده است.

این كشور همچنین در خصوص برنامه هسته‌ای ایران، همواره از استفاده صلح آمیز كشورمان از این فناوری حمایت و تاكید كرده كه این، حق مسلم همه كشورهایی است كه با عضویت و امضای معاهده منع گسترش سلاحهای اتمی و تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای ، بتوانند از این انرژی بهره‌مند شوند.

مالزی با انتقاد از انحصارطلبی شماری از كشورهای غربی در استفاده از فناوریهای پیشرفته از جمله در زمینه انرژی هسته‌ای، همواره از حق قانونی ایران حمایت كرده است.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب