چهارشنبه , 1 بهمن 1399
خانه / اخبار مالزی / نخست وزیر مالزی: با هرگونه حضور خارجیان در تنگه ملاكا مخالفیم

نخست وزیر مالزی: با هرگونه حضور خارجیان در تنگه ملاكا مخالفیم

بیا تو مالزی -

نخست وزیر مالزی بر مخالفت كشورش با حضور و استقرار نیروهای خارجی در منطقه "تنگه ملاكا" تاكید كرد…

به نوشته روز دوشنبه روزنامه "استار" چاپ مالزی، "عبدالله احمد بداوی" در پیامی به كنفرانس بین‌المللی هوایی- دریایی مالزی ‪ ۲۰۰۷(‬لیما) در جزیره لنكاوی این كشور،ضمن استقبال از كمكهای مالی كشورهای خارجی در امر تشدید تدابیر امنیتی در منطقه ملاكا،در عین حال با استقرار این نیروها در منطقه مخالفت كرد.

بنابه این گزارش، سخنان نخست وزیر مالزی كه توسط "ابوبكر عبدالله" دبیر كل وزارت دفاع مالزی قرائت شد، به‌دنبال پیشنهاداخیر آمریكا مبنی بر انجام گشت زنی‌های امنیتی در تنگه ملاكا ازسوی نیروهای بین‌المللی به رهبری واشنگتن، مطرح شد.

نخست وزیر مالزی تصریح كرد: ما بشدت با هر گونه دخالتی از سوی نیروهای خارجی در ارتباط با مسایل امنیتی منطقه (تنگه ملاكا) مخالفیم.

وی، تامین امنیت تنگه ملاكا را تنها تحت امر كشورهای كرانه‌ای آن شامل مالزی، اندونزی و سنگاپور جایز دانست.

به‌گزارش ایرنا، تنگه ملاكا یكی‌از بزرگترین راههای آبی كلیدی و استراتژیك جهان است كه سالانه بیش از ‪ ۶۰۰‬هزار كشتی تجاری كه در حقیقت ‪ ۳۰‬درصد حمل و نقل دریایی جهان و نیز ‪ ۸۰‬درصد ترابری نفت ژاپن را شامل می‌شود ازاین تنگه تردد می‌كنند.

بداوی برگزاری كنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی دریایی و هوایی مالزی ‪۲۰۰۷‬ (لیما) را در نشان دادن جدیت كوالالامپور در تامین امنیتی تنگه ملاكا و نیز شفافیت اقدامات این كشور در این مساله موثر دانست.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب