پنج شنبه , 7 مرداد 1400
خانه / اخبار مالزی / نرخ تورم مالزی به حدود 2 درصد رسید

نرخ تورم مالزی به حدود 2 درصد رسید

بیا تو مالزی -

سامانه اینترنتی "بیزینس تایمز" مالزی در گزارش روز پنجشنبه خود دلیل افزایش ‪ ۱/۹‬درصدی نرخ تورم در ماه اوت در مالزی را نسبت به زمان مشابه در سال گذشته، پایین آمدن ارزش رینگیت در مقابل دلار و گرانتر شدن قیمت مواد غذایی و سیگار در این كشور عنوان كرد…

براساس این گزارش، شاخص قیمت مصرفی در ماه اوت سا گذشته ‪ ۱۰۳/۲‬بوده كه به ‪ ۱۹۵/۳‬در سال جاری افزایش یافته است و هرماه با تورمی معادل ‪۰/۲‬ درصد مواجه بوده است.

به نقل از این گزارش،قیمت مشروبات الكلی و سیگار درمالزی به جهت افزایش اخیر گمركات برروی این دو كالا، درماه ژوییه ‪ ۱۳/۹‬درصد نسبت به زمان مشابه در سال گذشته افزایش داشته است.

درهمین ارتباط تحلیلگر اقتصادی "چوآ هاك‌بین" كه مدیر شركت اقتصادی آسیا – اقیانوسیه است، گفت كه وی انتظار دارد بواسطه افزایش نرخ جهانی نفت و كاهش یارانه دولت در این بخش (نفت و بنزین)، در سال جاری میلادی مالزی با دو درصد افزایش تورم نسبت به سال گذشته روبرو شود.

وی اقدام دولت مالزی در ماه مارس سال ‪ ۲۰۰۶‬مبنی‌بر افزایش ‪۱۹‬درصدی قیمت بنزین، ‪ ۲۳‬درصدی گازوئیل و ‪ ۲۱‬درصدی گاز مایع را از دلایل عمده در افزایش نرخ تورم این كشور در طول سال جاری ذكر كرد.

این تحلیلگر اقتصادی همچنین پیش‌بینی كرد كه نرخ برق و بنزین در مالزی پس از برگزاری انتخابات عمومی در سال آینده میلادی باز هم افزایش یابد.

به نقل از بیزینس تایمز براساس بودجه سال ‪ ۲۰۰۸‬مالزی دولت یارانه را از رقم قبلی ‪ ۱۲‬میلیارد و ‪ ۲۰۰‬میلیون رینگیت به ‪ ۱۰‬میلیارد و ‪ ۲۰۰‬میلیون رینگیت كاهش خواهد داد.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب