سه شنبه , 7 بهمن 1399
خانه / اخبار مالزی / نظامیان مالزی آرای خود را به صندوق های رای ریختند

نظامیان مالزی آرای خود را به صندوق های رای ریختند

بیا تو مالزی - نیروهای مختلف پلیس، ارتش و دیگر بخش‌های خدمات عمومی مالزی، امروز (شنبه) به پای صندوق‌های رأی رفتند تا چهار روز پیش از روز اصلی برگزاری چهاردهمین انتخابات سراسری این کشور، به نمایندگان منتخب خود رای دهند.

به گزارش روز شنبه ایرنا در این رأی گیری زود هنگام،براساس اعلام نهادهای مسئول، 111 هزار و 702 نیروی پلیس در سراسر کشور به پای صندوق رفتند تا در روز 9 مه (19 اردیبهشت) هنگام برگزاری انتخابات سراسری بتوانند در حوزه وظیفه خود امنیت برقرار کنند.

از آن جایی که روز برگزاری انتخابات، چهارشنبه آتی و در وسط هفته معین شده است، در کنار نیروهای وظیفه، مالزیایی‌های ساکن کشورهای دیگر نیز امروز رأی خود را به صندوق خواهند ریخت.

«هاشم عبدالله» رئیس کمیسیون برگزاری انتخابات اعلام کرده که رأی گیری زود هنگام، برای بیش از 300 هزار نفر از جمعیت 15 میلیون نفری رأی دهنده، در نظر گرفته شده است.

هزاران نفر از نامزدهای انتخاباتی احزاب مختلف مالزی برای بدست آوردن 222 کرسی نمایندگان و 534 کرسی شوراهای ایالتی در انتخابات پیش روی این کشور ثبت نام کردند.

ائتلاف حاکم مالزی موسوم به «جبهه ملی» متشکل از حزب مالایی تبار «آمنو»، از زمان استقلال این کشور در سال 1957 (1336)، بیش از 60 سال است که قدرت را در اختیار دارد.

«نجیب تون رزاق» نخست وزیر کنونی مالزی که رهبری حزب «آمنو» و ائتلاف حاکم «جبهه ملی» را برعهده دارد، امیدوار است تا با کسب اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان، دوره نخست وزیری خود را که از سال 2009 (1388) آغاز شده، پنج سال دیگر افزایش دهد.

در سوی دیگر «ماهاتیر محمد» سیاستمدار با سابقه و 92 ساله مالزیایی که بین سال‌های 1981 تا 2003 (1360 تا 1382) نخست وزیر مالزی و رهبر حزب «آمنو» و ائتلاف حاکم بود، این بار به عنوان رهبر جبهه مخالفان دولت موسوم به «ائتلاف امید» در انتخابات شرکت خواهد کرد تا به عنوان فردی که سال‌ها متحد «نجیب تون رزاق» به شمار می‌رفت، اینبار رو در روی وی رقیب انتخاباتی‌اش باشد.

«عبدالهادی آونگ» رئیس حزب اسلامی «پاس» نیز که این دوره مستقل از دو ائتلاف حاکم و مخالفان در انتخابات سراسری شرکت می‌کند، شانس خود را برای کسب کرسی‌های ایالت‌های عمدتا مالایی نشین مسلمان، امتحان ‌کند.

حزب اسلامی «پاس» به صورت سنتی عضو ائتلاف مخالفان بود که در پی اختلافات با دیگر احزاب این ائتلاف، از آن جدا شد تا به صورت مستقل در انتخابات به رقابت بپردازد.

اکنون از 13 ایالت مالزی، دولت‌های ایالتی «سلانگور» و «پینانگ» در اختیار «ائتلاف امید»، ایالت «کلانتان» در اختیار حزب اسلامی «پاس» و 10 ایالت دیگر در اختیار «جبهه ملی» است.

در انتخابات سراسری پیشین مالزی در سال 2013، حزب حاکم مالزی با وجود از دست دادن اکثریت آراء رأی دهندگان با کسب کرسی‌های بیشتر نسبت به ائتلاف مخالفان، موفق به تشکیل دولت شد./ایرنا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب