یکشنبه , 3 مرداد 1400
خانه / اخبار جهان / نمایش عمومی صورت مشهورترین فرعون مصر پس از 3 هزار سال

نمایش عمومی صورت مشهورترین فرعون مصر پس از 3 هزار سال

بیا تو مالزی -

خبرگزاری فارس: یكشنبه برای اولین بار صورت "توتان خامون" جوانترین و مشهورترین فرعون مصر پس از 3 هزار سال به نمایش عموم درآمد…

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از آسوشیتدپرس از «الاقصر» مصر، باستان‌شناسان با دقت تمام این جسد مومیایی شكننده را از تابوت مزین به سنگ‌های گران‌بهای وی خارج كرده تا بقایای سیاه جسد این فرعون را به نمایش عمومی بگذارند.

پارچه كتانی كه در زمان دفن وی در مقبره زیر زمینی طلایی وی به دورش پیچیده شده بود و هنگام نمایش پارچه‌ای كتانی دیگر از گلو تا روی پاهایش را می پوشاند تا فقط صورت و پاهای لاغر وی نمایان باشد. پیكر مومیایی این پادشاه 19 ساله كه زندگی و مرگش عده زیادی را تا مدت‌ها اسیر خود كرده بود در محفظه‌ای شیشه‌ای گذاشته شده بود تا از تاثیرات گرد و غبار در امان باشد.

"زاهی حواس" رئیس بنیاد عتیقه‌ها در مصر می‌گوید:" من برای اولین بار می‌توانم اعلام كنم كه توریست‌هایی كه به این مقبره می‌آیند می‌توانند صورت «توتان خامون» را برای اولین بار ببینند. مومیایی كاملاً در شرایط حفاظت شده و مناسبی است."

وی در این باره افزود كه دانشمندان 2 سال پیش كار ترمیم این مومیایی كه به شدت آسیب دیده بوده را آغاز كردند. بدن وی از 18 قسمت دچار شكستگی شده بود كه این شكستگی‌ها مربوط به زمان كشف اولیه وی توسط "هوارد كارتر" باستان شناس بریتانیایی در 85 سال پیش و هنگامی بود كه او قصد خارج كردن مومیایی از مقبره و برداشتن ماسك طلایی او را داشته است.

كارشناسان هم اكنون نگرانی دیگری را برای این مومیایی ارزشمند مطرح كرده‌اند كه آن توریسم است. هر ماهه هزاران نفر توریست از این مقبره زیر زمینی دیدن می‌كنند كه احتمال می رود ظرف 50 سال گرد و غبار باعث متلاشی شدن آن شود.

«حواس» گفت:" گرما و رطوبتی كه از طریق حضور توریست‌ها و تنفس آنها ایجاد می‌شود این مومیایی را به پودر تبدیل خواهد كرد. تنها چیزی كه به خوبی از وی باقی مانده صورت اوست كه باید آن را با دقت حفظ كنیم."
راز زندگی «توتا‌ن خامون» كه در سلسله هجدهم فراعنه و در 8 سالگی به حكومت رسید و مقبره طلایی وی از زمان كشف این مقبره مخفی توسط «هوارد»، ذهن بسیاری را به خود مشغول كرده بود.

او بزرگترین فرعون مصر نبود اما گنجینه دفن شده جالب وی و شایعاتی زیادی كه در مورد تیم باستانشناسی «هوارد» به وجود آمده بود باعث جلب توجه زیادی به وی و تهیه كتاب‌ها و مستندات تلویزیونی زیادی در مورد وی شد.

دانشمندان در سال 2005 مومیایی «توت» را از مقبره وی منتقل كرده و برای 15 دقیقه به سی تی اسكن جسد وی پرداختند تا تصویری 3 بعدی را از وی بدست آورند. این اولین اسكن یك مومیایی در جهان بود. نتایج، فرضیه اولیه در مورد قتل فجیع وی را رد كرده و نشان داد كه ران چپ او چند روز پیش از مرگش شكسته است كه احتمالاً در نتیجه تصادفی بوده كه منجر به عفونت شدید و مرگ او شده بود.

صنعت توریسم مصر امیدوار است تا سود فراوانی را از نمایش این مومیایی بدست آورد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

چین تسلیم تحریم‌های نفتی آمریکا می‌شود؟

بیا تو مالزی - واردات نفت چین از ونزوئلا در ماه سپتامبر که شرکت‌های بزرگ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب