چهارشنبه , 30 مهر 1399
خانه / اخبار ایران / نوروز ثبت جهانی شد

نوروز ثبت جهانی شد

بیا تو مالزی -

پس از مطرح شدن پرونده‌ی نوروز به‌عنوان یك اثر مشترك از سوی كشورهای ایران، جمهوری آذربایجان، هند، قزاقستان، ازبكستان، پاكستان و تركیه به‌عنوان سومین اثر در فهرست میراث ناملموس جهانی ثبت شد.

ایسنا: نوروز به‌عنوان نخستین اثر ایران در فهرست میراث ناملموس یونسكو ثبت شد.

معاون حفظ، احیا و ثبت آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ، اعلام كرد: دقایقی پیش، پرونده‌ی نوروز در فهرست میراث ناملموس جهانی ثبت شد.

مسعود علویان‌صدر كه در اجلاس میراث ناملموس یونسكو در ابوظبی امارات شركت كرده است، در این‌باره گفت: پس از مطرح شدن پرونده‌ی نوروز به‌عنوان یك اثر مشترك از سوی كشورهای ایران، جمهوری آذربایجان، هند، قزاقستان، ازبكستان، پاكستان و تركیه به‌عنوان سومین اثر در فهرست میراث ناملموس جهانی ثبت شد.

به گفته‌ی او، این پرونده پس از مطرح شدن و پیش از این‌كه فرصتی برای اعتراض بیابد، با تشویق حضار تأیید شد.

او همچنین اضافه كرد: دو اثر دیگری كه در فهرست میراث ناملموس جهانی ثبت شده‌اند،

«موسیقی عاشیق‌لار» از جمهوری آذربایجان و «رقص تانگو» از كشور آرژانتین بودند.

پرونده‌ی نوروز به‌صورت چندملیتی برای ثبت در این فهرست آماده شده و مسؤولیت تدوین آن برعهده‌ی محمد میرشكرایی ـ مردم‌شناس ـ بوده است.

كمیته‌ی بین دولتی حفاظت از میراث ناملموس یونسكو كه امسال مدیریت آن برعهده‌ی «اواز علی صالح الموسوی» از كشور امارات متحده‌ی عربی است، به بررسی پرونده‌هایی می‌پردازد كه قرار است، در فهرست میراث ناملموس یونسكو به ثبت برسند.

این فهرست دارای دو بخش «در معرض خطر» و «نمایندگان» است كه امسال برای نخستین‌بار آثار در بخش «در معرض خطر» ثبت می‌شوند؛ این بخش شامل آثاری است كه ادامه و زیست آن‌ها با وجود تلاش جامعه و گروه‌هایی كه مسؤولیت حفاظت از آن‌ها را برعهده داشته‌اند، در معرض خطر است. اگر اثری در این فهرست ثبت شود، می‌تواند از كمك مالی كه برای حفاظت از این آثار در نظر گرفته می‌شود، بهره‌مند شود. امسال 12 نامزد از هشت كشور به این بخش پرونده فرستاده‌اند.

بخش دیگر این فهرست شامل «نمایندگان» است. تا كنون 90 اثر در این فهرست ثبت شده‌اند. این 90 اثر شامل پرونده‌هایی هستند كه پیش از این، در فهرست شاهكارهای شفاهی یونسكو به ثبت رسیده بودند. طبق كنوانسیون میراث ناملموس یونسكو، این آثار باید سبب افزایش توجه و اهمیت بیش‌تر جهانیان به میراث ناملموس شوند و آگاهی عمومی مردم را درباره‌ی اهمیت این موضوع افزایش دهند.

یونسكو تلاش می‌كند تا برنامه‌ها، پروژه‌ها و فعالیت‌هایی را انتخاب كند كه به بهترین شیوه، مقصود این كنوانسیون را برای افزایش آگاهی عمومی با هدف حفاظت از میراث ناملموس تأمین كنند.

در كنوانسیون میراث معنوی یا ناملموس به رفتارها، شیوه‌های ارائه، نمودها، دانش‌ها، مهارت‌ها، وسایل و اشیا، مصنوعات دستی و فضاهای فرهنگی مرتبط با آن‌ها پرداخته می‌شود كه نسل‌به‌نسل توسط جوامع، گروه‌ها و برخی افراد منتقل شده‌اند و در برخی موارد نیز افراد در پاسخ به محیط، طبیعت و تاریخ آن‌ها را دوباره خلق می‌كنند. تا كنون 114 كشور عضو كنوانسیون میراث ناملموس یونسكو شده‌اند. این كنوانسیون در سال 2003 میلادی با هدف حفاطت از میراث ناملموس به تصویب رسید.

برگزاری اجلاس میراث ناملموس یونسكو از 28 سپتامبر (ششم مهرماه) در ابوظبی كشور امارات آغاز شده است و تا دوم اكتبر (دهم مهرماه) ادامه می‌یابد.
منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب