خانه / اخبار مالزی / نگاهی به تنش های اخیر بین مالزی و اندونزی

نگاهی به تنش های اخیر بین مالزی و اندونزی

بیا تو مالزی -

تنش سیاسی بین مالزی و اندونزی دو كشور همسایه در جنوب شرق آسیا به دلیل دستگیری چند صیاد مالزیایی و مامور اداره شیلات مالزی، وارد مراحل تازه ای شده به گونه ای كه اعتراض های گسترده به صورت هدایت شده ای به سفارت مالزی در جاكارتا كشیده شده است…

به گزارش ایرنا از مالزی، در ادامه تنش بین دو كشور همسایه در جنوب شرق آسیا، معترضان اندونزیایی برای دومین بار طی یك هفته گذشته در برابر سفارت مالزی در جاكارتا تجمع اعتراض آمیز برگزار كرده و در تجمع خود به پرچم مالزی نیز توهین كردند.
در تجمع هفته پیش نیز برخی از معترضان از دیوار سفارت مالزی در جاكارتا بالا رفته و خسارت جزیی نیز به ساختمان سفارت وارد آورده بودند كه این موضوع اعتراض رسمی دولت مالزی را بدنبال داشت.
دور جدید تنش بین دوكشور پس از آن اتفاق افتاد كه هفت ماهیگیر مالزیایی به اتهام ورود به آب های اندونزی توسط پلیس دریایی این كشور بازداشت شدند و در مقابل مالزی نیز سه تن از كاركنان اداره شیلات اندونزی را به اتهام مشابه دستگیر كرد.
دو كشور اندونزی و مالزی با وجود اشتراكات فرهنگی و زبانی هر از گاهی شاهد تنش هایی كه بیشتر جنبه فرهنگی دارد، هستند.
در پی دستگیری سه افسر گارد ساحلی اندونزی از سوی نیروهای مالزیایی ، تنش سیاسی بین این دو همسایه بالا گرفته است.
این سه نظامی نیروی دریایی اندونزی در جزیره ای در آب های مرزی مورد مناقشه دو كشور به وسیله نیروی دریایی مالزی دستگیر شدند. مالزی این سه افسر اندونزیایی را بلافاصله پس از آن كه گارد ساحلی اندونزی هفت ماهیگیر مالزیایی را بازداشت كرده بود، دستگیر كرد.
اندونزی می گوید: ماهیگیران مالزی در آبهای اندونزی مشغول ماهیگیری بودند. درپی این اتفاق مالزی در نامه ای رسمی اعتراض خود را به وزارت خارجه اندونزی اعلام كرد.
این گزارش حاكی است، معترضان اندونزیایی كه در مقابل سفارت مالزی در كشورشان برای دومین بار تجمع كرده بودند، همچنین به سكوت و بی تفاوتی سوسیلو بامبانگ یودهویونو رییس جمهوری اندونزی در مقابل این اقدام مالزی اعتراض كرده و خواستار اتخاذ یك موضع محكم از سوی دولت اندونزی در مقابل اقدام پلیس مالزی شدند.
به گزارش ایرنا، سال گذشته نیز تنش سیاسی مشابهی البته این بار بر سر موضوعی فرهنگی بین دو كشور رخ داد. این بار سرقت یك موسیقی محلی اندونزیایی توسط شبكه های تلویزیونی مالزی اعتراض های مردم اندونزی را به دنبال داشت. پخش یك موسیقی همراه با حركات موزون در برنامه های تبلیغاتی توریستی – تفریحی یك شبكه تلویزیونی مالزی موجب اعتراض مردم اندونزی شده بود.
اندونزی معتقد بود كه این موسیقی متعلق به یك گروه قومی این كشور بوده و مالزی حق استفاده از آن در برنامه های خود را نداشته است.
استفاده از این موسیقی محلی بهانه ای برای شعله ور شدن خشم اندونزیایی ها و برپایی راهپیمایی ها اعتراض آمیز علیه مالزی در جاكارتا شد. به دنبال افزایش عصبانیت مردم اندونزی از مالزی، 360 اندونزیایی آمادگی خود را برای اقدامات تخریبی علیه مالزیایی ها اعلام كرده اند.
به دنبال تشدید احساسات ضد مالزیایی بین اندونزیایی ها، بخش دانشجویان مالزیایی های خارج از كشور با ارسال پیام هایی به تمامی دانشجویان این كشور در اندونزی از آنها خواسته است تا ضمن رعایت احتیاط شدید، از حضور در بین گروه های اندونزیایی مخالف مالزی اجتناب كنند.
تعداد زیادی از اتباع اندونزی در حال حاضر در مالزی به عنوان كارگر مشغول به كار هستند و بعضا دولت اندونزی اعتراض هایی را نسبت به نحوه رفتار با كارگران اندونزیایی به مالزیایی ها دارد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب