خانه / اخبار مالزی / نگاهی به دوازدهمین دوره انتخابات مجالس مالزی

نگاهی به دوازدهمین دوره انتخابات مجالس مالزی

بیا تو مالزی -

دوازدهمین انتخابات عمومی مالزی روز شنبه در حالی برگزار می‌شود كه در مجموع ‪ ۱۵۰۰‬نامزد برای تصاحب كرسیهای پارلمان فدرال و نیز پارلمانهای ایالتی این كشور از روزهای اخیر در حال رقابت انتخاباتی با یكدیگر بودند…

مالزی پس از رسیدن به استقلال در سال ‪ ۱۹۵۷‬تاكنون ‪ ۱۱‬دوره انتخابت عمومی برگزار كرده كه آخرین دور آن در ماه مارس (اسفند) سال ‪ ۲۰۰۴‬صورت گرفت.

یازدهمین پارلمان مالزی درفوریه (بهمن) سال جاری نیز برای آماده‌سازی زمینه برگزاری انتخابات حاضر، حدود ‪ ۱۵‬ماه زودتر از موعد مقرر توسط نخست وزیر این كشور منحل اعلام شد.

در این دوره از انتخابات عمومی مالزی، نامزدها برای كسب ‪ ۲۲۲‬كرسی پارلمان فدرال و ‪ ۵۰۵‬كرسی پارلمانهای ایالتی تلاش می‌كنند.

برابر قوانین انتخابات مالزی، شرایط شركت در انتخابات اعم از رای‌دهنده و یا نامزدها دارا بودن حداقل ‪ ۲۱‬سال سن، احراز شهروندی مالزی و نداشتن سابقه ارتكاب جرم تعیین شده است.

بر اساس اعلام كمیسیون انتخابات مالزی، در دوازدهمین انتخابات پارلمانی از مجموع جمعیت ‪ ۲۷‬میلیونی این كشور، ‪ ۱۰‬میلیون و ‪ ۹۲۲‬هزار نفر واجد شرایط رای دادن هستند كه این میزان شامل ‪ ۲۲۱‬هزار عضو ارتش و پلیس نیز می‌شود كه هفته گذشته به‌همراه دیگر اعضای خانواده، رای خود را به صورت پستی ارسال كردند.

انتظار می‌رود اعضای ائتلاف حزبی حاكم مالزی متشكل از ‪ ۱۴‬حزب مختلف با عنوان "باریسان نشنال" كه به‌جبهه ملی مالزی نیز مشهور است، روز جاری تحت لوای واحد درهمه‌پرسی شركت كرده وهمانند دوره‌های گذشته پیروز این انتخابات باشد.

این ائتلاف حزبی در دوره گذشته از مجموع كرسیهای مجلس موفق به كسب ‪۱۹۹‬ كرسی شده بود در حالی كه احزاب مخالف این كشور تنها ‪ ۲۰‬كرسی پارلمان را تصاحب كرده بودند.

برابر قوانین مالزی، حزب پیروز در انتخابات پارلمانی برای برخورداری از حق انتخاب نخست وزیر و دولت، باید ‪ ۱۴۷‬كرسی یعنی اكثریت در مجلس را كسب كرده باشد كه پیش‌بینی می‌شود باریسان نشنال با وجود برخی تحركات اخیر احزاب مخالف و نیز افزایش موج نارضایتی ازسوی هندی‌تباران، همچنان پیروز این میدان باشد.

مهمترین احزاب مخالف (اپوزیسیون) مالزی نیز حزب جنبش دمكراتیك (د.ا.پ)، حزب اسلامی مالزی (پاس) و حزب عدالت مردم (پ.ك.آر) هستند كه آنان نیز برای حفظ جایگاه خود در عرصه سیاسی كشور و همچنین در تلاش برای افزایش كرسی‌های خود در پارلمانهای فدرال و ایالتی مالزی در این انتخابات فعالانه شركت كرده‌اند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب