پنج شنبه , 1 آبان 1399
خانه / اخبار مالزی / نگاهی به روابط آمریكا و مالزی

نگاهی به روابط آمریكا و مالزی

بیا تو مالزی -

 برخی از مقامات مالزی از جمله ماهاتیر محمد نسبت به افزایش سرمایه گذاری های آمریكا در كشورشان نگرانی هایی دارند.

مالزی و آمریكا گر چه هم اكنون روابط حسنه ای دارند و در سال 2009 مبادلات تجاری بین دو كشور به بیش از 31 میلیارد دلار رسیده است، اما برخی از مقامات مالزی از جمله ماهاتیر محمد نخست وزیر پیشین این كشور نسبت به افزایش سرمایه گذاری های آمریكا در كشورشان نگرانی هایی دارند.
به گزارش ایرنا از مالزی، هیلاری كلینتون وزیر امور خارجه كه نیمه شب دوشنبه وارد مالزی شده و مورد استقبال رسمی عنیفه امان وزیر امور خارجه این كشور قرار گرفته قرار است در خصوص روابط دو كشور در زمینه های تكنولوژی، تجاری و سرمایه گذاری با مقامات این كشور مذاكره خواهد كرد.
امضای یادداشت تفاهم همكاری بین دو كشور در زمینه علوم و فناوری و امضای یادداشت تفاهم همكاری بین بخش خصوصی دو كشور از جمله برنامه های این سفر خواهد بود.
مشاور رسانه ای نجیب تون رزاق نخست وزیر مالزی روز گذشته در آستانه ورود هیلاری كلینتون به این كشور اعلام كرد كه نخست وزیر به دلیل ابتلا به بیماری مسری آبله مرغان به توصیه پزشكان خانه نشین شده و برنامه های وی از جمله دیدار با هیلاری كلینتون لغو شده است.
این در حالی است كه پیش از این اعلام شده بود كه قرار است وزیر امور خارجه آمریكا دیداری با نخست وزیر مالزی داشته باشد و در حضور وی تفاهم نامه های دو كشور به امضاء برسد.
بر این اساس هیلاری كلینتون وزیر خارجه آمریكا مذاكرات خود را با محی الدین یاسین معاون نخست وزیر مالزی صورت خواهد داد.
نگاهی به بخشی از تحولات در روابط دو كشور
روابط میان دو كشور مالزی و آمریكا در دوره نخست وزیری ماهاتیر محمد نخست وزیر پیشین این كشور كه در بین سال های 1981 تا 2003 سكان رهبری دولت این كشور را در دست داشت، تیره شد.
ماهاتیر نسبت به سیاست خارجی آمریكا موضعی به شدت منتقدانه داشت اما پس از به قدرت رسیدن نجیب تون رزاق نخست وزیر فعلی مالزی سردی روابط میان دو كشور به گرمی مبدل شد كه این موضوع بارها مورد انتقادها برخی از چهره های شناخته شده مالزی قرار گرفت.
در حال حاضر مالزی بر اساس حمایت و پشتیبانی ایالات متحده آمریكا در حال پیگیری برای ورود به معاهده همكاری های مشترك اقیانوسیه است.
تجارت و سرمایه گذاری بین دو كشور
آمریكا از بزرگترین سرمایه گذاران خارجی در مالزی محسوب می شود. شركت های آمریكایی در بخش های انرژی، الكترونیك و بخش تولیدی مالزی به طور جدی فعال هستند و میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی آمریكا در مالزی در سال 2007 به رقم 16 میلیارد دلار بالغ شده و میزان مبادلات تجاری و سرمایه گذاری دو كشور در سال 2009 به بیش از 31 میلیارد دلار رسیده است.
حجم مبادلات تجاری دو كشور در سال 2009 (1388) به بیش از 31 میلیارد دلار رسیده است. این رقم 20 درصد كل تجارت خارجی مالزی را شامل می شود. آمریكا هم اكنون سومین شریك تجاری مالزی محسوب می شود.
در مقابل مالزی نیز دهمین (بر اساس اعلام برخی منابع شانزدهمین) شریك تجاری بزرگ آمریكا است و میزان مبادلات تجاری دو جانبه میان این دو كشور به رقم 49 میلیارد دلار در سال می رسد.
دو كشور مذاكرات مربوط به انعقاد قرارداد تجارت آزاد میان خود را در سال 2006 آغاز كردند كه تا این تاریخ هنوز به امضاء نرسیده است.
بر اساس این گزارش، مالزی آمریكا را نه تنها مقصد صادرات و تولیدات خود بلكه منبع انتقال دانش و فناوری می داند. نجیب تون رزاق نخست وزیر مالزی در سفر خود به آمریكا كه در ماه آوریل سال جاری میلادی صورت گرفت، گفت: آمریكا منبع فرصت های اقتصادی فراوانی است كه در صورت داشتن روابط مناسب با این كشور قادر خواهیم بود بر روی آن تكیه كنیم.
وی سرمایه گذاری اخیر شركت كوكاكولا برای احداث یك كارخانه جدید بطری سازی در مالزی را كه به ارزش یك میلیارد دلار صورت خواهد گرفت، مدلی عنوان كرد كه قادر است به الگوی مناسب برای شراكت آتی دو كشور در سایر زمینه ها مبدل شود.
روابط سیاسی
پس از وارن كریستوفر وزیر امور خارجه آمریكا در سال 1995 كه دیداری رسمی از مالزی داشت تنها دیدار مقامات آمریكایی از این كشور توسط كندولیزا رایس وزیر امور خارجه اسبق آمریكا در سال 2006 در چارچوب همایش شرق آسیا، صورت گرفت.
به عنوان یك سفر رسمی، سفر هیلاری كلینتون وزیر امور خارجه آمریكا به مالزی نخستین سفر رسمی پس از 15 سال است.
كاندولیزا رایس وزیر خارجه سابق آمریكا در تیر ماه سال 2006 میلادی به مالزی سفر كرد تا در همایش شرق آسیا كه در كوالالامپور برگزار شد حضور یابد.
نجیب تون رزاق نخست وزیر مالزی نیز به دعوت باراك اوباما رییس جمهوری آمریكا، در اردیبهشت ماه سال جاری به آمریكا سفر كرد تا در همایش امنیت هسته ای شركت كند.
پیش از حضور در این همایش نجیب با اوباما در واشنگتن دیدار كرد كه این دیدار در نظر بسیاری از تحلیل گران نقطه عطفی در روابط میان دو كشور بود.
این نخستین دیدار رو در رو و دو جانبه میان نجیب و اوباما بود كه در آن طرف آمریكایی خواستار كمك مالزی در قطع ریشه تولید سلاح های هسته ای در جهان شد.
در تیر ماه سال جاری نیز نجیب تون رزاق نخست وزیر مالزی در طی گفتگویی تلفنی با اوباما در خصوص بحران اقتصادی جهان، مسایل مربوط به تولید سلاح های هسته ای و نیز دو زندانی مالزیایی در بند در گوانتانامو به مذاكره پرداخت. 

منبع :ایرنا 

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب