دوشنبه , 10 آذر 1399
خانه / دانش و فناوری / نگاهی به وضعیت امنیتی رایانه های جهان در هفته گذشته

نگاهی به وضعیت امنیتی رایانه های جهان در هفته گذشته

بیا تو مالزی -

آفتاب: بر اساس اطلاعات دریافت شده از وب سایت Infectedornot.com، طرح برآورد وضعیت جهانی امنیت اطلاعات، در هفته گذشته بیش از 11 درصد از رایانه ها در سرتاسر جهان با وجود بهره گیری از روش های استاندارد حفاظتی و نیز بیش از 28 درصد از آن ها، با توجه به عدم استفاده از نرم افزار های امنیتی، مورد نفوذ و حمله كدهای مخرب قرار داشته‌اند…فرانسه با 28.5 درصد آلودگی، توسط بدافزارهای فعال و اسپانیا با 29.1 درصد آلودگی توسط ویروس های غیرفعال، آسیب پذیر ترین شبكه های رایانه ای جهان را در اختیار داشته اند.

علاوه بر این، جدیدترین و مهمترین ویروس های ردیابی شده در هفته گذشته نیز معرفی شدند.

بنا بر اعلام آزمایشگاه های امنیتی پاندا، كرم های اینترنتی Voter.A، MSNSend.A و Sohanat.DB شایع ترین و مهمترین عامل حملات اینترنتی در هفته گذشته، بوده اند.

Voter.A اساساً یك كد مخرب با اهداف سیاسی ست كه با نفوذ و آغاز فعالیت خود در سیستم، هر نه ثانیه یكبار تصویر یكی از كاندیداهای انتخابات آینده ریاست جمهوری در كشور كنیا را برای كاربر نمایش داده، موجب اختلال در عملكرد سیستم و سردرگمی كاربر می شود.
تغییر رجیستری سیستم عامل به منظور آغاز فعالیت خودكار و انتشار بسیار سریع و گسترده، ‌بویژه از طریق حافظه های جانبی و ابزار دارای پورت USB، از ویژگی های این كد مخرب جدید محسوب می شود.

MSNSend.A نیز یك كرم رایانه ای ست كه از طریق برنامه های تبادل پیام فوری منتشر می گردد. این كد به محض ورود به سیستم، خود را در قالب یك فایل فشرده به تمام آدرس های موجود در نرم افزارهای چت، ارسال می كند. كاربرهای مورد حمله این كرم، اغلب با دیدن فایل ضمیمه پیغام دریافت شده، گمان می كنند كه فرستنده پیغام، عكس ها و تصاویر قابل توجهی را برای آنان ارسال كرده است. در نتیجه با كلیك بر روی فایل آلوده، كد مخرب فوق را در رایانه خود فعال می سازند.

دیگر بدافزار مهم در هفته گذشته با عنوان Sohanat.DB، گونه جدیدی از خانواده مشهور Sohanat محسوب می شود. این كرم با دستكاری تنظیمات سیستم مانع دسترسی كاربر به برخی ازپایگاه ها و صفحات وب گردیده و خود با اتصال به یك صفحه مخرب،‌ گونه های دیگری از كرم های Sohanat را در سیستم، داونلود می كند.
تغییر در رجیستری سیستم عامل، غیرفعال كرد Registry Editor و Task Manager، عدم دسترسی كاربر به گزینه Run در منوی start و فعالیت خودكار در هر بار راه اندازی سیستم، از نشانه های حضور این بدافزار در سیستم محسوب می شوند.

برای كشف و پاكسازی رایگان و ارزیابی شرایط امنیتی در سیستم های خانگی به آدرس www.nanoscan.com و برای شبكه های رایانه ای به www.malwareradar.com مراجعه فرمایید.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

آلودگی کاربران ایرانی به باج‌افزار سایبری/ نفوذ به «ریموت دسکتاپ»

بیا تو مالزی - مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای نسبت به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب