یکشنبه , 3 مرداد 1400
خانه / اخبار ایران / نیمه غربی ایران سفیدپوش شد

نیمه غربی ایران سفیدپوش شد

بیا تو مالزی -

بارش برف نیمه غربی کشور را فرا گرفت…

به گزارش واحد مرکزی خبر، بارش برف که از دیشب در استانهای ایلام ،‌ کرمانشاه ، آذربایجان غربی و شرقی ، همدان و زنجان آغاز شده ، موجی از شادی را در میان مردم بویژه کشاورزان به دنبال داشته است .

همچنین بر اثر بارش برف راه ارتباطی برخی از روستاها مسدود شده است ،‌ رفت و آمد خودروها در محورهای کوهستانی به کندی انجام می شود و فقط با زنجیر چرخ و دیگر امکانات ایمنی میسر است.

بنا بر گزارشات ارسال شده ، در تبریز ارتفاع برف بیش از هفت سانتی‌متر گزارش شده است و ماموران شهرداری این شهر نیز نمک‌پاشی خیابان‌ها و معابر تبریز را آغاز کرده‌اند.اداره راه و ترابری آذربایجان شرقی اعلام کرد: در حال حاضر تردد در گردنه های پیام، گویچه بل و نصیرآباد به کندی صورت می گیرد.در شهرستان  جلفا نیز بر اثر بارش برف سنگین که از دیشب آغاز شده ، ارتباط بیش از10 روستای کوهستانی و صعب العبور با مرکز این شهرستان قطع شده است.محور مرزی جلفا – نوردوز با تلاش ماموران راهداری برای عبور کامیون های ترانزیتی بازگشایی شده و رفت و آمد با استفاده از زنجیر چرخ امکان پذیر است.ایستگاه هواشناسی جلفا نیز میزان برف در برخی نقاط این شهرستان را بیش از 40 سانتی متر اعلام کرده است.

در استان اردبیل نیز در شهرستان های  اردبیل ، نیر ، نمین ، سرعین ، خلخال ، پارس آباد ، بیله سوار ، گرمی ، سرعین نیز بارش برف در جریان است .روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل نیز اعلام کرد : به علت بارش سنگین  و برودت هوا امتحانات پایان ترم کلیه رشته های تحصیلی فردا در اردبیل لغو شد .

همچنین بر اثر بارش برف سنگین در شهرستان کوثر ، ارتباط محورآرپاچایی این شهرستان شده است .آرپا چائی محور ارتباطی شهرستان کوثر با سایر مناطق استان اردبیل وکشور است.بارش برف همراه با کولاک به ویژه در جاده‌های مواصلاتی شهرستان کوثر باعث  لغزنده بودن جاده‌ها در اکثر محورها و بخصوص محورفیروزآباد- میانه شده است .اداره راه وترابری کوثر،  میزان بارش برف برف در این شهرستان را بیش از 30سانتی متر اعلام کرد.همچنین بدلیل همراه بودن بارش ها با کولاک شدید کلیه پروازهای فرودگاه اردبیل امروز لغو شد.ارتفاع برف در جنوب استان به بیش از 25سانتیمتر می رسد که باعث بسته شدن راه 50 روستا در مشگین شهر شده است.اداره کل هواشناسی استان اردبیل نیز اعلام کرد با خروج کامل سامانه بارشی از روز شنبه شاهد افت محسوس دما بین15 تا20 درجه زیرصفر در مناطق مختلف استان خواهیم بود.

نخستین بارش برق زمستانی در ایلام نیز برخی مناطق بویژه ارتفاعات شمالی این استان را سفید پوش کرد بطوریکه میزان برف در ارتفاعات و کوهستان های شمالی این  استان به حدود 20 سانتی متر و در داخل شهر به 10 سانتی متر رسیده است .

در کرمانشاه نیز ارتفاع برف در مناطق کوهستانی و برف گیر استان از 50 سانتی متر فراتر رفته است و براساس گزارش هواشناسی ، دمای هوا در نقاط مختلف استان طی امروز و فردا (شنبه) بین 6تا 10 درجه سانتیگراد نسبت به روز گذشته کاهش می یابد.

در ارومیه نیز بارش سنگین برف از اوایل  بامداد  امروز در اکثر مناطق استان  از جمله شهرستان های  خوی،چایپاره ،چالدران، ماکو ،سلماس ،بازرگان آغاز شده  است  و بر اساس اعلام  اداره هوا شناسی خوی ، ارتفاع برف در نقاط شهر خوی  12 سانتی متر  و در ارتفاعات  بین 30 تا 40سانتی متر گزارش شده است .

فرمانده پلیس راه آذربایجان  غربی تردد  در گردنه قوشچی  در ارومیه و محور های  شهرستان های سلماس،خوی،ماکو و بازرگان  را همراه  با کولاک  و برف سنگین  اعلام کرد  و گفت:کلیه رانندگان که در مسیر  خوی به ارومیه ،خوی به ماکو، و خوی به تبریز تردد می کنند  حتما زنجیر چرخ  و وسائل گرمازا را همراه  داشته باشند.

در زنجان نیز به علت بارش برف و کولاک گردنه های لولک آباد در محور  نیک پی – ماهنشان  و  خانچایی در  محور  زنجان- طارم لغزنده است و عبور و مرور وسایط نقلیه به کندی انجام می شود.شهرستانهای خرم آباد،دورود و نورآباد در استان لرستان هم بر اثر بارش برف سفید پوش شدند .

ارتفاع بارش برف در شهرنورآباد به 10 سانتی متر و در ارتفاعات به 30 سانتی متر رسید.در کردستان نیز برف و کولاک باعث لغزنده شدن معابر شده است اما تمامی راههای ارتباطی باز است و تردد در آنها جریان دارد .

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی کردستان ، حداکثر بارش برف امروز در شهرستان مریوان با 15 سانتیمتر گزارش شده است .پلیس راه استان همدان نیز اعلام کرد  :به علت بارش برف و باران در استان همدان ولغزنده بودن گردنه  اسد آباد و  همه کسی ، تردد در این مسیر بدونه زنجیر چرخ ممنوع است و رانندگانی که قصد عبور از این گردنه ها را دارند باید از زنجیر چرخ استفاده کنند .پلیس راه نیز از هموطنان خواست از مسافرت های غیر ضروری اجتناب کنند و در صورت اضطرار با همراه داشتن البسه گرم و آذوقه کافی و تجیهز خودروها با  زنجیر چرخ و وسائل ایمنی حرکت کنند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب