خانه / اخبار ایران / هشدار، مخدرجدید به‌نام«پان‌پراگ»!

هشدار، مخدرجدید به‌نام«پان‌پراگ»!

بیا تو مالزی -

در بعضی استان‌های كشور به خصوص استان‌های شرقی مصرف ماده صناعی پان پراگ در بین نوجوانان و جوانان با تبلیغات كاذب و با نام‌های "راجا" ، "تایتانیك"،"پان عربی" ، "ویتامین" ، "ملوان زبل" ،"پان اسفناج" "گوتكا" ،"ناس خارجی" و "پان پاكستان" شیوع یافته است…

به گزارش باشگاه خبرنگاران جانشین دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر نسبت به شیوع مصرف ماده مخدر جدیدی به نام "پان پراگ" در میان جوانان و نوجوانان كشور هشدار داد.
"محمد رضا جهانی" در یك نشست خبری گفت:پان پراگ یك نوع ماده مخدر صناعی است كه عوامل سودجو آن را با عنوان خوشبوكننده دهان به جوانان و نوجوانان می‌فروشند.

وی افزود: در بعضی استان‌های كشور به خصوص استان‌های شرقی مصرف ماده صناعی پان پراگ در بین نوجوانان و جوانان با تبلیغات كاذب و با نام‌های "راجا" ، "تایتانیك"،"پان عربی" ، "ویتامین" ، "ملوان زبل" ،"پان اسفناج" "گوتكا" ،"ناس خارجی" و "پان پاكستان" شیوع یافته است.
او گفت:این مواد با نام‌های ، پان PAANچالیا CHAALIA گوتكا GUTKHAنیسوار NISWARدر پاكستان ، اندونزی ، مالزی ، فیلیپین ، چین ، تایوان ، كامبوج ، ویتنام ، لائوس و هند تولید می‌شود.

جهانی افزود:محتویات پان پراگ تركیبی از تنباكو، آهك ،خاكستر، ادویه‌های معطر ، ساخارین و اسانس‌ها و افزودنی‌های غیر مجاز است.
وی با اشاره به اینكه در این مواد از طعم‌هایی مانند نعناع استفاده می شود، گفت: تركیباتی همچون آرسنیك ، كربنات ، منیزیم و سرب نیز در این مواد مشاهده شده است.
جهانی اظهار داشت:پان پراك‌ها در اشكالی مانند پودر، آدامس و پاستیل توزیع شده و به صورت مكیدنی و یا جویدنی استفاده می‌شود.

جانشین دبیر كل ستاد مبارزه با مواد مخدر، مركز تهیه این مواد را پاكستان اعلام كرد و افزود: استفاده از این مواد در پاكستان یك عادت رایج طبیعی و فرهنگی است و میزان استفاده از آن به میزان زیادی روبه افزایش است.

وی به نام درخت "آركا كیتچیو"  ARECA CATECHUو مصرف دانه آن كه سبب قرمزی رنگ دهان می‌شود، اشاره كرد و گفت: این دانه در برگ درختی به نام " بتل "  BETELپیچیده شده و با افزودن مقداری هیدروكسید كلسیم ، تنباكو و مواد افزودنی به آن ماده مخدر پان ساخته می‌شود.
جهانی توضیح داد : چون برگ این درخت گرانبها است ، سود جویان و توزیع كنندگان از خاكستر و مواد تقلبی به جای برگ درخت استفاده می‌كنند.
وی همچنین به تولید گوتكا نیز اشاره كرد و گفت: با جوشاندن موادی كه در تولید پان به كار برده می‌شود و پیچاندن عصاره آن در برگ درختی به نام "وین" VIN گوتكا ساخته می‌شود.
جانشین دبیر كل ستاد مبارزه با مواد مخدر به عوارض جسمی روانی ناشی از مصرف این نوع از انواع مواد مخدر اشاره كرد و گفت: نیكوتین موجود در تنباكو این مواد سبب زردی رنگ دندان‌ها و ایجاد آسیب جدی به سلول‌های مغز می شود.
جهانی ، سرطان دهان ، حنجره ، لثه و ایجاد عارضه در دستگاه تنفسی و قلب و عروق را نیز از دیگر عوارض مصرف این مواد دانست.
وی گفت:با مصرف این مواد، بزاق دهان افزایش یافته و خروج مكرر آب دهان مصرف‌كننده ، سبب ایجاد بیماری‌های عفونی مانند سل و هپاتیت می‌شود.

جهانی از دست دادن تعادل رفتاری و حركتی ، سبكی‌سر ، گیجی و شادی كاذب و تشنگی را از دیگر عوارض مصرف این مواد ذكر كرد.
وی، ایجاد دلبستگی و اعتیاد را مهم‌ترین عارضه مصرف این مواد مخدر صناعی دانست و تاكید كرد:بر اساس بررسی‌های به عمل آمده از 11  نوع پان‌های موجود در سطح استان سیستان و بلوچستان ، شش نوع آن حامل مواد مخدر افیونی بوده است.
جهانی گفت:مبادی ورود این مواد به كشور از طریق كشورهای افغانستان و پاكستان بوده و قیمت آن بین  500تا3000 ریال در نوسان است.
جانشین دبیر كل ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین در این نشست خبری به آمپول‌های نورجیزك NORGEZIC كه به عنوان آمپول‌های ترك مواد مخدر و شل كننده عضلات وارد كشور شده‌اند ،اشاره كرد و گفت : این آمپول‌ها در اشكال ویال   VIAL وارد شده و حاوی نورجیزك ، كورتن و مورفین هستند.

وی افزود:افراد سودجو برای نفع بیشتر، اغلب در تركیبات این آمپول‌ها از فاضلاب استفاده كرده و در اختیار معتادان قرار می‌دهند.
جهانی گفت: معمولا محل تزریق این آمپول‌ها دچار عفونت شده و بیماری‌هایی مانند ایدز و هپاتیت را ایجاد می‌كند.
وی افزود:همچنین استفاده از این آمپول‌ها باعث ایجاد شوك‌های حساسیت زا شده كه در بسیاری از موارد منجر به مرگ بیمار می‌شود.

 جهانی ،ایجاد سندرم كوشینگ CUSHING را كه سبب قطع ترشحات غدد فوق كلیوی می‌شود،از دیگر عوارض مصرف این آمپول‌ها ذكر كرد و گفت : با مصرف این آمپول‌ها فرد دچار اختلالات هورمونی می‌شود.
وی همچنین كوهانی شدن شكل ستون فقرات و تجمع مایع در شكم و صورت و در نتیجه ایجاد خطوط كمرنگ در ناحیه‌های مذكور و گرد شدن شكل صورت را نیز از دیگر عوارض استفاده از این آمپول‌ها دانست.
جهانی همچنین به دانه مخدر "آركا" اشاره كرد و از آن به عنوان چهارمین ماده پرمصرف جهان بعد از تنباكو ، الكل و كافئین یاد كرد.
او گفت: حداقل 10 درصد جمعیت جهان در كشورهای آسیای جنوب شرقی از این دانه استفاده می‌كنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب