سه شنبه , 4 آذر 1399
خانه / اخبار ایران / ‘هشدار’ برای افزایش تعداد دختران در دانشگاهها

‘هشدار’ برای افزایش تعداد دختران در دانشگاهها

بیا تو مالزی -

مرکز پژوهش های مجلس ایران در بررسی شاخص های حوزه زنان و آموزش دختران در ایران در دهه گذشته اعلام کرده افزایش تعداد پذیرفته شدگان دختر در مراکز دانشگاهی مدیران و دست اندرکاران امور را "نگران" کرده است…

در این بررسی که در سایت رسمی مجلس ایران منتشر شده، نسبت به احتمال برهم خوردن تعادل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بین زنان و مردان جامعه هشدار داده شده و آمده است، این امر بر خانواده ها هم تاثیر مخرب خواهد گذاشت.

تهیه کنندگان این گزارش همچنین خواستار یافتن راه حل برای مواجهه با مشکلات ناشی از به هم خوردن این تعادل و حضور بیشتر زنان در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی شدند.

بر اساس آماری که در این گزارش مطرح شده، تعداد پذیرفته شدگان دختر در کنکور دانشگاهها از 32 درصد به 65 درصد رسیده است.

الهه کولایی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ششم، استاد دانشگاه و فعال زنان، عضو شورای مرکزی حزب مشارکت در این باره به بخش فارسی بی بی سی می گوید، تعداد دختران در دانشگاهها از نیمه دهه 70 روند صعودی داشته و از همان زمان هم بحث بر انگیز بوده است.

خانم کولایی می گوید در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی، از تلاش ها برای اعمال سیاست های ممانعت از این افزایش، مبارزه شد اما بعد از دوران اصلاحات این تلاش ها بار دیگر مورد توجه قرار گرفتند.

 

 کسانی هستند که می خواهند خانم ها را برای شوهر داری و بچه داری به خانه ها بازگرداند در صورتیکه باید علل و ریشه های پدیده رشد آمار خانم ها در مراکز آموزش عالی بررسی شود
 
الهه کولایی

 

این نماینده مجلس ششم ایران، عوامل مختلفی را در افزایش تعداد دختران در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی موثر می داند که افزایش تلاش آنها از آن جمله است.

خانم کولایی می گوید برای دختران ایرانی ورود به دانشگاه تبدیل به اهرمی برای ابراز هویت شده و آنها باور دارند که با ورود به دانشگاه امکان دفاع از حقوق خود را پیدا می کنند.

الهه کولایی شیوه نگرش به موضوع افزایش تعداد دختران در دانشگاهها و اعمال برخی سهمیه بندی های جنسیتی را سطحی می داند و می گوید، اگر تعداد پذیرفته شدگان دختر بیشتر است به این دلیل است که تعداد آنها در بین داوطلبان هم به همین نسبت بیشتر است.

این نماینده پیشین مجلس ایران، با ذکر این نکته که افزایش تعداد دختران در دانشگاهها پدیده مثبتی است می گوید، کسانی هستند که می خواهند خانم ها را برای شوهر داری و بچه داری به خانه ها بازگرداند در صورتیکه باید علل و ریشه های پدیده رشد آمار خانم ها در مراکز آموزش عالی بررسی شود.

وی در بیان جزئیات این موضوع می گوید مثلا دلایلی وجود دارد مانند اینکه دانشگاه به طور کلی رابطه خود را با اشتغال و مزایای اقتصادی و اجتماعی از دست داده است و از آنجاییکه پسر ها آن منزلت اقتصادی را که به دنبالش هستند با ورود به دانشگاه و فارغ التحصیلی به دست نمی آورند تمایلی برای ورود به دانشگاه ندارند.

به گفته خانم کولایی، دایر شدن رشته های کار و دانش در دوره آموزش متوسطه که بیشتر پسران را جذب می کند هم در کاهش تمایل پسرها برای ورود به دانشگاهها موثر است.

خانم کولایی می گوید به جای این نگرش که زنان باید به نقش های خانگی خود و احتمالا رفع نیازهای دیگر زنان برگردند و جدا سازی و ارایه طرح هایی در جهت این نوع نگرش باید این موضوع را از زوایای مختلف بررسی و تحلیل کرد. باید رسیدگی شود به اینکه چرا تمایل پسر ها برای ورود به دانشگاهها کمتر شده .

رفعت بیات، نماینده اصولگرای مردم زنجان و عضو فراکسیون زنان مجلس ایران نیز با تفکری که در این گزارش مطرح شده موافق نیست و به بی بی سی فارسی می گوید، این افزایش نشانگر رشد، استعداد و میزان مشارکت آنها در جامعه و موید تفکر آیت الله خمینی درباره لزوم میزان مشارکت خانم ها در جامعه است.

به گفته خانم بیات، وقتی در پاریس از آیت الله خمینی سوال شد آیا این که شنیده شده اگر زمام حکومت را به دست گیرد خانم ها خانه نشین شده و در دانشگاهها بین دختر ها و پسرها پرده می کشند، صحیح است یا خیر، آیت الله خمینی ضمن نفی این اظهارات گفت در جمهوری اسلامی، با حفظ شعائر اسلامی، خانم ها فرصت بیشتری برای مشارکت خواهند یافت به ویژه اینکه تا قبل ازاین خانم های محجبه این فرصت را نداشتند.

 

  این افزایش را باید درست مدیریت کرد نه اینکه با مطرح کردن مسائلی چون سهمیه بندی جنسیتی توان علمی را تضعیف و صورت مسئله را پاک کرد
 
رفعت بیات

خانم بیات گفت تفکر مطرح شده در این گزارش مرکز پژوهش های مجلس مقداری تنگ نظرانه و احتمالا برای فرار از برنامه ریزی های لازم است.

 

او معتقد است این افزایش را باید درست مدیریت کرد نه اینکه با مطرح کردن مسائلی چون سهمیه بندی جنسیتی توان علمی را تضعیف و صورت مسئله را پاک کرد.

کسانی که با این تفکر و اعمال برنامه هایی چون سهمیه بندی جنسیتی برای ایجاد"تعادل" در ورودی دانشگاهها موافقند، می گویند، اگر تعداد خانم های تحصیل کرده نسبت به آقایان بیشتر شود مشکلات اجتماعی زیادی به همراه خواهد داشت که کاهش تعداد ازدواج ها هم از آن جمله است.

افرادی که با تفکر و نتیجه گیری این پژوهش مرکز پژوهش های مجلس ایران موافقند می گویند، وقتی پسری بدون تحصیلات دانشگاهی به خواستگاری دختری که دانشگاه رفته برود، به دلیل نا همگونی تحصیلی، عروسی سر نمی گیرد. در باره اشتغال هم وقتی در مشاغل مختلف نیاز به مدارک ومدارج تحصیلی باشد و خانم ها بیش از آقایان واجد شرایط باشند، آقایان بی کار می مانند که البته بر عکس آن هم صادق است.

برای اینکه هیچ کدام از این کفه ها از دیگری سنگین تر نشود و اعتدال بر قرار شود باید این مقوله را درست مدیریت کرد.

در ارزیابی جوامع، آمار تحصیلات دانشگاهی خانم ها از شاخص هایی است که همواره مورد توجه و مطالعه است پس کاهش این آمار هم به خودی خود مشکلات دیگری ایجاد خواهد کرد.

آیا شما با تفکری که در پژوهش سازمان پژوهش های مجلس ایران مطرح شده و لزوم پیدا کردن راهکار برای مقابله با افزایش تعداد دختران در دانشگاهها موافقید؟ این افزایش چه پیامدهایی خواهد داشت؟ به نظر شما میزان مشارکت زنان و دختران بعد از انقلاب اسلامی در ایران بیشتر شده یا کمتر؟ اگر طرفدار لزوم افزایش تعداد دختران در مراکز آموزش عالی هستید دلایل خود را مطرح کنید.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب