خانه / اخبار مالزی / همکاری دانشگاه تبریز و یو اس ام مالزی

همکاری دانشگاه تبریز و یو اس ام مالزی

بیا تو مالزی -

محمد حسن سرورالدین در گفت و گو با خبرنگار فارس افزود: در دیداری كه با پرفسور رزاق عبدالكریم، رئیس دانشگاه(USM ) مالزی كه میزبانی نشست اتحادیه بین المللی دانشگاه های جهان را برعهده داشت، صورت گرفت در خصوص توسعه همكاری های متقابل بحث و گفت و گو شد…

رئیس دانشگاه تبریز، بررسی زمینه‌های تبادل استاد و دانشجو،انجام كارهای علمی و تحقیقاتی مشترك با توجه به قابلیت های هر دو دانشگاه را علایق مشترك بین دو كشور ایران و مالزی در این دیدار خواند.

وی افزود: براساس توافق صورت گرفته مقرر شد پیش نویس موافقت نامه‌ای برای شروع همكاری های لازم تهیه و پس از تایید آن توسط دو دانشگاه به مرحله اجرا گذاشته شود.

سرورالدین یادآور شد: این دیدار به دعوت رایزن علمی و با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی در كوالالامپور تشكیل شد.

وی در ادامه افزود: همچنین در این دیدار در ارتباط با قابلیت های دانشگاه های ایران به ویژه دانشگاه تبریز و اهمیت و ضرورت همكاری های مشترك با دانشگاه های مالزی مواردی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

سرورالدین در تشریح نتایج هفتاد و یكمین نشست هیئت اجرایی انجمن بین‌المللی دانشگاه‌های جهان در مالزی در جمع دانشگاهیان این دانشگاه با بیان اینكه عضویت دانشگاه تبریز به عنوان عضو اصلی این اتحادیه موجب تحكیم روابط علمی كشورمان با دانشگاه‌های جهان، تسهیل در همكاری‌های ملی و بین‌المللی در بخش آموزشی عالی و شناخت هرچه بیشتر نظام آموزشی عالی ایران با محافل علمی دنیا شده است افزود: دانشگاه تبریز قدیمی‌ترین عضو اصلی اتحادیه پس از دانشگاه تهران است كه 16 سال عضو اتحادیه بوده و 8 سال گذشته به عنوان عضو علی‌البدل هیئت اجرایی فعالیت داشته است.

وی با اشاره به ضرورت‌های انتخاب دانشگاه تبریز به عنوان عضو اصلی هیئت اجرایی اتحادیه دانشگاه‌های جهان گفت: در این اتحادیه كه قریب 60 سال از تشكیل آن می‌گذرد 250 دانشگاه و موسسه آموزشی عالی عضو هستند و اركان آن شامل مجمع عمومی هیئت اجرایی و سازمان اداری است.

وی افزود: مجمع عمومی این اتحادیه هر 4 سال یكبار تشكیل می‌شود و هیئت اجرایی را به عنوان بازوی اجرای سیاست‌ها و خط مشی‌های خود انتخاب می‌كند.

سرورالدین تصریح كرد: دانشگاه تبریز تا پایان سال 2008 به عنوان عضو علی‌البدل این هیئت اجرایی است و با توجه به معیارهای این اتحادیه از بهترین شرایط برای انتخاب به عنوان عضو اصلی هیئت اجرایی این اتحادیه است.

وی با بیان این كه در صورت انتخاب دانشگاه تبریز به عنوان عضو اصلی هیئت اجرایی، فرصت بسیار مناسبی برای توسعه روابط علمی و پژوهشی كشور با دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی فراهم می‌شود گفت: برای تحقیق این اهداف، علاوه بر عوامل اجرایی دانشگاه تبریز باید سایر كاركردهای دانشگاه در این اتحادیه نظیر نحوه فعالیت در دوره عضویت در این اتحادیه، قدمت دانشگاه و پتانسیل‌های موجود در آن و شخصیت فردی و علمی مدیریت رئیس دانشگاه را معیارهای عضویت در این اتحادیه به عنوان عضو اصلی دانست.

وی گفت: دانشگاه تبریز با توجه به این معیارها بهترین وضعیت را برای شركت در انتخابات سال بعدی به عنوان عضو اصلی این اتحادیه در رده‌های بالای این نهاد علمی دانشگاهی را دارد.

عضو اصلی اتحادیه بین المللی دانشگاه های جهان، بررسی عملكرد در سیاستگذاری برای فعالیت‌های سال بعد این اتحادیه، گزارش كمیته مربوطه در مورد اعضای جدید و تغییرات گذشته گزارش وضعیت مالی اتحادیه در سال های 2006 و 2007 و پیش بینی بودجه سال 2008 ،بررسی برنامه های بزرگداشت شصمین سالگرد تأسیس IAU ،تغییر و تجدیدنظر در اساسنامه IAU ،آماده شدن برای سیزدهمین مجمع عمومی در كشور هلند و تبیین سیاست های كلی و برنامه های متداول را از جمله موارد بحث این نشست در دانشگاه سینس شهر بینانگ كشور مالزی اعلام كرد.

وی گفت: ارتقای توانمندی دسترسی و برابری در آموزش عالی، ارتقای مدیریت و رهبری در آموزش عالی آموزش بدون مرز بین جوامع، كنفرانس جهانی شدن آموزش عالی را از دیگر موارد مورد بحث در كنفرانس جهانی شدن آموزش عالی در مالزی اعلام كرد و افزود: ترغیب مشاركت كنندگان به بحث و آشنایی باعوامل متنوع داخلی و خارجی تأثیرگذار در آموزش عالی تطبیق و تلفیق تجارت ملی، منطقه ای و جهانی در موضوع دسترسی و برابری در آموزش عالی، تسهیل در همكاری های ملی و بین‌المللی در بخش آموزش عالی و تدوین نقشه راه رسیدن به آموزش عالی پایه از دیگر مواردی بود كه شركت كنندگان در این كنفرانس در خصوص آن به بحث پرداختند.

وی همكاری و همفكری در مباحث اتحادیه، اعلام آمادگی برای انتخابات سال بعد به عنوان عضو اصلی این اتحادیه، ایجاد فرصت های مطالعاتی توسعه همكاری های متقابل در زمینه های تبادل استاد و دانشجو و توسعه و ارتقای همكاری های علمی با دانشگاه های جهان را از جمله دیگر برنامه های اجلاس اتحادیه بین المللی دانشگاه های جهان در مالزی ذكر كرد و گفت: در این اجلاس بیش از 250 دانشگاه از 40 كشور مختلف آفریقا، آسیا، اقیانوسیه، آمریكا و اروپا حضور داشتند.

لازم به ذكر است، اتحادیه بین المللی دانشگاه های جهان از جمله نهادهای وابسته به سازمان علمی و فرهنگی و هنر ملل متحد یونسكو بوده و مقر آن در پاریس است.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب