سه شنبه , 6 آبان 1399
خانه / اخبار مالزی / واگذاری مدرسه دولتی ایرانیان در مالزی به بخش خصوصی و حاشیه های آن (مهم)

واگذاری مدرسه دولتی ایرانیان در مالزی به بخش خصوصی و حاشیه های آن (مهم)

بیا تو مالزی -

مهدی خندق آبادی سفیر ایران در مالزی اعلام کرد که مدرسه دولتی ایرانیان مقیم مالزی بر اساس تصمیم اتخاذ شده از سوی مسوولان وزارت آموزش و پرورش قرار است به بخش خصوصی واگذار شود که البته این تصمیم حاشیه هایی را در بین ایرانیان مقیم مالزی به دنبال داشته است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از مالزی، این تصمیم متاسفانه به طور غیررسمی و از طریق ایرانیان مقیم از طریق ایمیل و پیامک به طور گسترده اعلام شده و نگرانی هایی را به وجود آورده است که نیازمند توجه بیشتر مسوولان وزارت آموزش و پرورش و رسیدگی به آن در سریع ترین زمان ممکن است.
مدرسه ایرانیان مقیم مالزی که البته در حقیقت مدرسه سفارت ایران در این کشور محسوب می شد، در محلی قرار داشت که به دستور دکتر احمدی نژاد رییس جمهوری خریداری شده و ملک متعلق به وزارت آموزش و پرورش بود.
نزدیک سه سال پیش از این، زمانی که دکتر احمدی نژاد سفری به کشور مالزی داشت، ایرانیان مقیم این کشور درخواست هایی را برای خرید ساختمان اجاره ای مدرسه را مطرح کردند که مورد تایید رییس جمهوری قرار گرفت و اعتبار مورد نظر نیز تامین و مدرسه خریداری شد.
به دنبال افزایش حضور ایرانیان در مالزی و افزایش بی رویه تعداد دانش آموزان این مدرسه از 200 نفر به بیش از 700 نفر، اهالی و ساکنان این منطقه نسبت به حضور مدرسه ایرانیان اعتراض کردند به گونه ای که چاره ای جز تغییر مکان قبلی مدرسه نبود.
مسوولان سفارت جمهوری اسلامی ایران نیز تلاش گسترده ای را برای یافتن مکان مناسب بر اساس استانداردهای اعلام شده از سوی سازمان بازرسی کل کشور آغاز کردند که تا شهریور ماه ادامه داشت.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی دو هفته پیش از این در گفت و گویی با خبرنگار ایرنا در مالزی اعلام کرد که موضوع مدرسه حل و فصل شده و مکان جدیدی برای خریداری در نظر گرفته شده است که پس از خریداری مدرسه دولتی ایرانیان به این مکان منتقل خواهد شد که این موضوع تا حدودی توانست نگرانی ها و دغدغه هایی والدین دانش آموزان را برطرف کند.
در این مدت ایرانیان مقیم مالزی بارها طی تماس با دفتر منطقه ای ایرنا در مالزی، قصد داشتند از محل جدید در نظر گرفته شده برای مدرسه جویا شوند اما چون اطلاعات دقیقی درباره آن ارایه نشده بود، پاسخی دریافت نمی کردند تا اینکه پس از نزدیک به دو هفته البته به طور غیررسمی و از طریق ارسال ایمیل و پیامک از سوی ایرانیان اعلام شد که مدرسه دولتی در مالزی حذف و قرار است مدرسه به طور کامل به بخش خصوصی یا همان غیرانتفاعی واگذار شود.
مهدی خندق آبادی سفیر ایران در مالزی در گفت و گو با خبرنگار ما با تایید این موضوع تاکید کرد که قرار نیست تغییری در کادر آموزشی و شهریه و دیگر مسایل مربوط به مدرسه دولتی به وقوع بپیوندد و تنها مدرسه به بخش خصوصی واگذار خواهد شد که البته داوطلب تاسیس مدرسه غیرانتفاعی نیز پیش از این انتخاب شده و مکانی را نیز برای اجاره به عنوان مدرسه انتخاب کرده بود.
این در حالی است که پیش از این سفیر جمهوری اسلامی ایران به ایرنا گفته بود که به دلیل پایین بودن ظرفیت ثبت نام مدرسه دولتی، قرار است مدرسه غیرانتفاعی در کنار مدرسه دولتی موجود به فعالیت بپردازد.
در ایمیل های ارسال شده برای ایرانیان مقیم مالزی به گونه ای شدید نسبت به این اقدام اعتراض و از دولت محترم و مسوولان وزارت آموزش و پرورش خواسته شده نسبت به این موضوع رسیدگی جدی داشته باشند. در ایمیل مذکور آمده است که هویت کسانی که قرار است امور آموزشی فرزندان ایرانیان را به دست بگیرند مشخص نیست و باید پیش از این طرف مذکور از لحاظ سوابق به ایرانیان مقیم معرفی می شد. علاوه بر این تعدادی از ایرانیان مقیم در تماس با خبرنگار ایرنا تاکید کردند که نه تنها افرادی را که مدرسه غیرانتفاعی تاسیس کرده اند، نمی شناسند بلکه تا امروز که تنها 8 روز تا اول مهر بازگشایی مدرسه باقی مانده کسی از مکان اجاره شده برای مدرسه خبری ندارد.
علاوه بر این در ایمیل مذکور اتهاماتی نیز به مسوولان سفارت جمهوری اسلامی ایران وارد آمده که تداوم آن برای مجموعه دستگاه ها اجرایی کشور پسندیده نیست.
در آخرین تماس خبرنگار ایرنا با سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی، وی تاکید کرد که این تصمیم قطعی و قابل برگشت نیست و قرار است به زودی نماینده ای از وزارت آموزش و پرورش نیز به مالزی سفر کند تا موضوع به طورکامل تحقق یابد.
موضوع قابل توجه در این مقوله مطرح بودن موضوع مدرسه ایرانیان در همه محافلی است که ایرانیان مقیم مالزی در آن حضور دارند و اولیاء دانش آموزان به طرق مختلف نسبت به این موضوع ابراز نگرانی کرده اند.
در صورتی که مسوولان وزارت آموزش و پرورش بر تبدیل مدرسه دولتی به غیرانتفاعی تاکید دارند، منطقی به نظر می رسد که باید دلایل و مستندات خود و توضیحات درباره گروهی که قرار است متولی تاسیس مدرسه غیرانتفاعی را به ایرانیان مقیم این کشور ارایه کنند تا نگرانی های موجود به گونه ای برطرف شود.

 

اخبار های مرتبط:

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

4 دیدگاه

  1. چوب حراجو یادشون رفته بود اینجا بزنن . تازه یادشون آفتاده . فقط بعدش سفارت هست که اونم اگه بفروشن کار تمام میشه.

  2. ای بابا ، دل خوش سیری چند ؟ این عزیزان معترض از کره ماه به مالزی آمدند ؟ مگه تو ایران ، بیخ گوش وزیر آموزش و پرورش و سایر اولیای امور ، این سناریو هرساله تکرار نمیشود ؟ به فرموده شاعر :
    گوش اگه گوش تو و ناله اگر ناله ماست آنچه البته به جایی نرسد فریاد است
    تا کی دست انابت به امید اجابت به درگاه این امامزاده بی معجزه ؟ کور میکنه که شفا نمیده ، الان جند وقته که معطل امروز و فردای آقایون هستیم ؟ بجای این حرفها ، آستینها رو بالا بزنیم ، یک بنیاد فرهنگی ایرانیان مقیم مالزی ثبت کنیم و خودمون سرنوشتمون رو به دست بگیریم . این گوی واین میدان ، بسم الله . . .

  3. ما اومدیم اینجا از دست این مسخره بازی های دولت راحت بشیم ولی اینجا هم دسته کمی از ایران ندارد. >:(

  4. با سلام .
    عزیزان ما همیشه عادت داریم زود قضاوت کنیم. تا دیروز به مدرسه دولتی گیر میدادیم . حالا هم هنوز مدرسه خصوصی باز نشده شروع کردیم به ایراد گرفتن. چقدر سم پاشی می کنیم . این مدرسه اعلام کرده که همون شهریه دولتی رو می گیره. جاشم که حتما خوبه که تونستن مجوز بگیرن. مواظب حرفهای چند نفری که خودشونو مالک مالزی می دونند و شماها هم خوب می شناسیدشون باشید که می خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب