دوشنبه , 5 آبان 1399
خانه / اخبار مالزی / وزیر امور خارجه مالزی: جنبش غیرمتعهد ها نیاز به تجدید سازمان دارد

وزیر امور خارجه مالزی: جنبش غیرمتعهد ها نیاز به تجدید سازمان دارد

بیا تو مالزی -

وزیر امور خارجه مالزی گفت: جنبش غیرمتعهدها برای نیل به اهداف خود نیاز به تجدید سازمان دارد…رئیس یتیم شامگاه یکشنبه پیش از ترک فرودگاه کوالالامپور در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: جنبش غیر متعهدها در آغاز قرن بیست و یکم با چالشهای جدیدی مواجه است که توجه بیشتر و حتی تجدید سازمان این جنبش بر اساس این چالشها ضروری به نظر می رسد.

وی ادامه داد: رویکردها و شیوه های قدیمی برای مواجهه با چالشهای جدید کارآمد نیست و این جنبش باید تلاش کند تا از طریق همکاری بیشتر و نزدیکتر به یک سازمان موثر بین المللی تبدیل شود.
رئیس یتیم، بحران نفت، بحران غذا و افزایش فقر در کشورها کمتر توسعه یافته را مهمترین چالشهای فراروی این جنبش خوانده و ابراز امیدواری کرد که وزرای امور خارجه کشورهای عضو جنبش غیر متعهد در نشست تهران بتوانند این چالشها را بخوبی مورد بررسی قرار داده و به نتایج خوبی دست یابند.

وی خاطرنشان ساخت که غیر متعهدها، یک جنبش با سابقه و مستقل متشکل از کشورها ی در حال رشد است که به هیچ بلوک و یا قدرت خاصی وابسته نیستند.
وزیر امور خارجه مالزی در مورد موضع کشورش در قبال برنامه هسته ای ایران نیز گفت: مالزی ذهن بسیار روشنی نسبت به فعالیتهای هسته ای ایران داشته و همواره از برنامه هسته ای صلح آمیز ایران حمایت می کند.
رئیس یتیم در عین حال خواستار تعامل بیشتر میان ایران و آژانس بین المللی انرژی هسته برای نیل به خواسته های منطقی دوطرف شد.

وزیر امور خارجه مالزی شب گذشته کوالالامپور را به مقصد پاریس ترک کرد و قرار است پس از اقامتی کوتاه در فرانسه برای شرکت در اجلاس وزرای امور خارجه کشورهای عضو جنبش غیر متعهد ها عازم تهران شود.
در پی اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای میزبانی پانزدهمین اجلاس وزرای امورخارجه جنبش عدم تعهد در تهران، این پیشنهاد در جلسه 22 آذرماه سال گذشته (1386) دفتر هماهنگی جنبش عدم تعهد در نیویورک به تصویب رسید و قرار است از 6 الی 9 مردادماه 1387 در تهران برگزار شود.

جنبش عدم تعهد بر پایه اصول احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشورهای عضو، عدم تجاوز، عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر، برابری و امتیازات متقابل و همزیستی مسالمت آمیز در دهه 1950 شکل گرفت.
این تشکل به عنوان یک تشکل مهم بین المللی، یکی از مجموعه های تاثیرگذار بر روند تحولات جهان است.
این جنبش به مثابه نشانه ای از پایان دوران استعمار، اعلام مخالفت با پذیرش سلطه قدرتهای بزرگ و تریبونی آزاد برای اعلام نظرات و مواضع کشورهای جهان سوم و در حال توسعه بود و عضویت در آن به منزله دستیابی به استقلال سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به شمار می آمد.
جنبش عدم تعهد تاکنون 14 اجلاس در سطح سران و 14 اجلاس در سطح وزرا برگزار کرده است.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب