پنج شنبه , 14 اسفند 1399
خانه / اخبار مالزی / وزیر علوم مالزی: آینده همكاری ایران ومالزی دربحث فناوری بسیار روشن است

وزیر علوم مالزی: آینده همكاری ایران ومالزی دربحث فناوری بسیار روشن است

بیا تو مالزی -

وزیر علوم، فناوری و نوآوری مالزی آینده همكاریهای دوكشور ایران ومالزی در حوزه فناوریهایی از قبیل نانوفناوری، بیوفناوری و فناوری كامپوزیت را بسیار "روشن و امیدواركننده" توصیف كرد…

به گزارش ایرنا، "جمال‌الدین جرجیس" روز چهارشنبه در نخستین همایش مشترك فناوریهای پیشرفته دوكشور در كوالالامپور با قدردانی از حضور هیات ایرانی در این برنامه، روابط دو كشور اسلامی مالزی وایران را در حوزه‌های مختلف بسیار "خوب و عمیق" ذكر كرد.

وی با اشاره به علاقه دو كشور در تلاش برای دستیابی به فناوریهای روز و پیشرفته گفت: "من خودم از زبان آقای "احمدی نژاد" رییس جمهوری ایران شنیدم كه وی، نانوفناوری را برای كشورش بسیار مهم دانست."
جمال‌الدین جرجیس با تاكید بر مساله "زمان" به عنوان اصل مهم در توسعه فناوریهای روز، همكاریهای متقابل مالزی وایران درزمینه فناوریهای پیشرفته را به واسطه بهره‌گیری ازمنابع كافی و تسهیلات مربوط به دسترسی به بازارهای جهانی ازسوی مالزی و نیز دستاوردهای بالای علمی بویژه در زمینه‌های نانو، بیو و فناوری كامپوزیت‌ها از سوی ایران، توام با منافع متقابل برای دو طرف ذكر كرد.

وی همچنین خواستار ورود بخشهای خصوصی دوكشور در همكاریهای آتی مالزی و ایران در زمینه فناوریهای پیشرفته یاد شده به لحاظ تسریع در فرایند این همكاریها شد.

وزیر علوم مالزی، زمینه‌های همكاری مالزی و ایران در حوزه فناوریهای پیشرفته یادشده را در سه سطح معرفی كرد كه نخستین آن شناسایی بازارهای مشخص رابط برای پیوستن به بازارهای توسعه‌ای جهانی در زمینه تولیدات علمی دو كشور است.

وی، شناسایی طرحها و پروژه‌های معین اجرایی در زمینه توسعه و تحقیقات از طریق تسهیلات مشترك تولیدی توسط بخشهای خصوصی مالزی و ایران را سطح دیگری از همكاریهای دوطرف عنوان كرد.

جمال‌الدین جرجیس، ترغیب و تشویق موسسات تحقیقاتی از هردو كشور به منظور ایجاد كانالهای ارتباطی با هدف ارتقای فناوریهای توسعه یافته از طریق همكاریهای تحقیقاتی و توسعه‌ای دوطرف را به عنوان سومین سطح این همكاریها برشمرد.

این همایش یكروزه همزمان بابرپایی "نمایشگاه و كنفرانس ملی مالزی ‪"۲۰۰۷‬ در مركز تجارت جهانی پوترا (‪ (pwtc‬واقع درشهر كوالالامپور امروز (چهارشنبه) برگزار شد.

از ایران هیاتی به ریاست رییس دفتر همكاریهای فناوری نهاد ریاست جمهوری متشكل از اساتید و محققان دانشگاهها و موسسات علمی كشورمان در این همایش شركت كرده و برخی از آنان نیز سخنرانی كردند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب