سه شنبه , 4 آذر 1399
خانه / اخبار مالزی / مطالب مالزی / ویترینی بنام مالزی: ناگفته های حضور دانشجویان ایرانی در مالزی

ویترینی بنام مالزی: ناگفته های حضور دانشجویان ایرانی در مالزی

بیا تو مالزی -

با توجه به بالا رفتن آمار متقاضیان ادامه تحصیل در مالزی و سودجویی خارج از وصف برخی از شرکت‌های غیر مجاز و همچنین نبود ضوابط و معیار قابل توجه از سوی متولیان امر موجب گردید، خیل عظیمی از دانشجویان وارد مالزی شوند تا آنجا که امروز قریب پنج هزار نفر دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف در کشور مالزی مشغول به تحصیل هستند…
در این راستا مسعود فاتح – دانشجوی MBA در مالزی – در وبلاگ شخصی خود به تحلیل برخی از وقایع و رویدادهای مالزی می‌پردازد.

ایشان می‌نویسد:
"من مسعود فاتح هستم. چند وقتی است در مالزی مستقر شدم. علی رغم محاسن این کشور مالزی را آن طور نیافتم که پیش از این در ایران تعریفش را شنیده بودم. لطفا جهت اطلاع از گوشه ای از نقاط ضعف این کشور برای راهنمایی به هم وطنان عزیز سری به وبلاگ من بزنید.

ناگفته های حضور دانشجویان ایرانی در مالزی:
به دلیل تبلیغات گسترده شرکت های اعزام دانشجو به مالزی و سود سرشار حاصل از این حضور برای این شرکت ها حجم متقاضیان تحصیل در مالزی طی سال های گذشته به شدت افزایش یافته است.
به متقاضیان تحصیل در دانشگاه های معتبر مالزی توصیه می شود بدون توجه به تبلیغات این گونه شرکت های اعزام دانشجو شخصا نسبت به تکمیل مدارک و ارسال آن به دانشگاه مقصد اقدام کنند و نگران دریافت پذیرش نباشند چرا که با شروع زمان دریافت مدارک جهت پذیرش دانشجویان جدید، گروه مورد نظر در هر دانشکده با برگزاری جلسات مستمر نسبت به بررسی مدارک متقاضیان اقدام و طی 20 روز تا 2 ماه جواب را نخست از طریق پست الکترونیک و پس ازآن از طریق آدرس پستی در اختیار متقاضی قرار می دهند.
به تمام متقاضیان تحصیل در دانشگاه های مالزی توصیه می شود رتبه علمی دانشگاه و رشته مورد نظر را بررسی نمایند چرا که طی سال های گذشته برخی از دانشگاه های مالزی ارزش علمی و جایگاه خود را در رتبه بندی علمی دانشگاه های معتبر دنیا از دست داده اند و برخی از فارغ التحصیلان این دانشگاه ها برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در دانشگاه های اروپایی با مشکل مواجه می شوند.
توصیه بعدی به متقاضیان حضور در مالزی این است که پیش از حضور در اینجا نسبت به تقویت زبان انگلیسی و دریافت مدارک مورد نظر دانشگاه اقدام کنند چون از یک طرف به علت اینکه زبان انگلیسی زبان دوم مردم این کشور به شمار می رود طبیعتا روند یادگیری زبان انگلیسی در این کشور به سرعت سایر کشورهای اروپایی نیست از طرف دیگر به علت نگرش مادی دانشگاه های مالزی جهت دریافت هزینه دوره زبان تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی که مدرک معتبر زبان به همراه ندارند مجبور به حضور در دوره های زبان دانشگاه می شوند که سطح این کلاس ها به مراتب پایین تر از کلاس های زبان در برخی موسسات زبان در ایران است.
و اما نکته آخر اینکه بر خلاف برخی تبلیغات در خصوص هزینه های پایین زندگی در این کشور باید یادآور شد که تنها هزینه اجاره مسکن در این کشور پایین تر از ایران است وگرنه سایر هزینه های زندگی از جمله کرایه تاکسی، قیمت برق، نرخ مکالمه، میوه و سبزیجات به مراتب بالاتر از ایران است علاوه بر اینکه آب و هوای نامناسب، وجود حشرات موذی و ناامنی اجتماعی که بعد از تغییر دولت و کناره گیری ماهاتیر محمد افزایش یافته از جمله مواردی است که برای ایرانیان بسیار مشکل آفرین است.

البته بنده چند خطی در مورد آنچه پیش از حضور در مالزی نمی دانستم و با حضور در این کشور مطلع شدم نوشتم ولی طبیعتا حضور کوتاه مدت در هر کشوری به خصوص برای تحصیل محاسن متعلق به خود را دارد به خصوص اینکه مالزی کشوری مسلمان است."


اخبار مرتبط:
—————-
1- انعکاس یادداشت در سایت تابناک
2- انتشار دست نوشته در سایت عصر ایران

منبع خبر: وبلاگ تجدید نظر

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نخستین مدرسه بین المللی Queensland در مالزی

بیا تو مالزی - نخستین مدرسه بین المللی Queensland با برنامه هایی برای جذب دانش …

2 دیدگاه

  1. age bade bargard iran. chera mondi

  2. man kheili vaghte malezi zendegi mikonam,inja ro dus nadaram,vali dar morede gheymatha,harfe ishun dorost nist, inja az har nazar arzuntare,mage taxi,ke unam bekhatere ineke iran taxi 4 nafar savar mishan vali inja hamishe darbast bayad begiri!
    vali raftare mardomesh nejad parastanast va kheili adamaye tanbalo bihali hastan,share kl ham kheili kasife va hamejash pore ashghale.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب